Asset Publisher
Ścieżka Nordic Walking "Pagórkowa Kraina"
Nordic-walking jest ostatnio bardzo modną dziedziną sportu i rekreacji.
Nordic walking jest formą rekreacji polegającą na marszach ze specjalnymi kijami.Wymyślony został w Finlandii w latach 20-tych XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.
W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron), dlatego osoby uprawiające nordic walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciał.
Dzięki Nordic walking szczególnie:
- rozwija się siła i wytrzymałość ramion, łatwość wchodzenia na wzgórza,
- spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu,
- zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami,
- redukuje nacisk na piszczele, kolana ,biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami,
- odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.
Nordic walking stał się bardzo modny i potrzebny społeczeństwu, a tereny Nadleśnictwa Grodziec stanowią znakomite miejsce do uprawiania tego sportu.
W związku z tym pracownicy Wydziału Promocji i turystyki Starostwa w Pleszewie wyszli z pomysłem do Nadleśnictwa Grodziec, aby wspólnie wytyczyć i oznakować ścieżkę.
Specjalista SL. ds. edukacji wraz z leśniczym Mirosławem Mikołajczykiem wyruszyli w teren i wyznaczyli trasę do oznakowania przez Starostwo Pleszew.
Ścieżka o nazwie "Pagórkowa Kraina" biegnie przez lasy czterech leśnictw: Borowiec, Biała Królikowska, Kaźmierka i Józefów.
Trasa ma długość 12 km.
Rozpoczyna się przy młodniku sosnowym w miejscowości Józefów,
prowadzi obok Ciświckich Bagien.
Zbiornik retencyjny do którego można dotrzeć idąc ścieżka fot. L. Kopińska
Trasa należy do trudnych ze względu na duże zróżnicowanie terenu. Wiedzie przez piaski, a także bagna i 3 kopce. Jest bardzo malownicza, z dużą ilością pagórków.
Atrakcją ścieżki jest wieża przeciwpożarowa,na którą można wejść (w czasie pełnienia dyżurów p-poż) po wcześniejszym powiadomieniu pracownika Nadleśnictwa i podziwiać widoki z 29 metrów wysokości.
W lasach występują przepiękne okazy świerków(możemy się tutaj poczuć jakbyśmy byli w górach), gdzie jest ciemno
i mroczno, co stanowi kolejną atrakcję terenu.
Maszerując dalej lasem możemy napotkać jelenie, sarny, daniele itp. Natomiast na bagnach spotkamy żurawie i ptactwo brodzące.
Fot. Adam Krupa
Na ścieżce są trzy parkingi, gdzie możemy odpocząć. Dochodzimy do punktu wyjścia, stąd już niedaleko do kolejnej atrakcji regionu jaką jest Wioska Indiańska.
Asset Publisher
Obchody Międzynarodowego Dnia Lasów
Obchody Międzynarodowego Dnia Lasów
Mając na uwadze wszystkie zalety i korzyści jakie daje nam las, 21 marca został ustanowiony przez ONZ Międzynarodowym Dniem Lasów. Na tę okoliczność Nadleśnictwo zorganizowało sobotni spacer z leśnikiem oraz akcję sadzenia lasu przez uczniów Szkoły Podstawowej w Gizałkach
Minionej soboty 26 marca przy Ośrodku Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec zebrała spora grupa osób chętnych do udziału w wydarzeniu, które było kontynuacją obchodów Prawie 50 osób z naszego terenu uczestniczyło w akcji „spacer z leśnikiem”, czyli ogólnopolskiej inicjatywie Lasów Państwowych Międzynarodowego Dnia Lasów. Uczestnikami wspólnego spaceru byli uczniowie szkoły podstawowej w Tuliszkowie oraz rodziny z dziećmi. Przewodnikiem po ścieżce dydaktycznej „Spacer z wiewiórką” była Anna Cicha – specjalista SL ds. edukacji. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć budzącą się do życia wiosenną przyrodę, nauczyć się rozpoznawania gatunków drzew oraz poznać ich specyfikę. Leśniczka opowiadała jak wygląda praca w lesie, na czym polega zrównoważona gospodarka leśna, a także jak leśnicy chronią przyrodę. Podczas sobotniego spotkania na spacerowiczach ogromne wrażenie zrobiła przebiegająca przez drogę mała chmara jeleni. Z tego względu wracając do Ośrodka Edukacji Leśnej uczestnicy mogli przez lornetki poobserwować zwierzęta w zagrodzie pokazowej Nadleśnictwa oraz przyjrzeć się z bliska eksponatom znajdującym się w izbie edukacyjnej. Tam również zainteresowani mogli posłuchać ciekawostek o życiu dzikich zwierząt. Spacer zakończył się wspólnym ogniskiem, w trakcie którego przeprowadzono konkursy z nagrodami oraz przekazano upominki na pamiątkę akcji.
Natomiast w piątek 25 marca w ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II odbyła się akcja sadzenia lasu pod okiem Leśniczego Jacka Michalaka oraz Anny Cichej Specjalisty SL ds. edukacji . Celem wycieczki było podniesienie świadomości ekologicznej uczniów, wspólna integracja i współpraca podczas wykonywania zadań, kształtowanie emocjonalnej więzi z przyrodą, uwrażliwienie na jej piękno oraz konieczność jej poszanowania, uświadomienie dzieciom roli jaką w życiu człowieka i zwierząt odgrywa las. Leśnicy przeprowadzili prelekcję na temat zrównoważonej gospodarki leśnej oraz wykonali instruktaż sadzenia sosny za pomocą kostura. Następnie uczniowie samodzielnie pod okiem specjalistów sadzili las.
W akcji sadzenia lasu wziął również udział Karol Klimczak – Starszy Specjalista SL ds. bhp i ochrony p-poż., który opowiedział o zagrożeniu pożarowym w lasach. Jakich zasad przestrzegać oraz co robić gdy zauważymy pożar. Największym zagrożeniem dla obszarów leśnych są pożary. W efekcie szeroko rozumianej działalności człowieka powstaje ponad 90% pożarów lasu. Najczęstszymi przyczynami powstawania pożarów na terenach leśnych, są umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności i nieostrożność w obchodzeniu się ogniem. Nadleśnictwo Grodziec zaliczone jest do I kategorii zagrożenia pożarowego.
Na koniec akcji sadzenia przewidziany był poczęstunek, konkursy z nagrodami oraz pamiątkowe upominki.
Leśnicy przypominają, że las pełni wiele funkcji – przyrodniczych, gospodarczych i społecznych. Nie sposób również przecenić jego dobroczynnego wpływu na zdrowie. Samo przebywanie w lesie niesie ze sobą szereg korzyści – obniża poziom hormonu stresu, zwiększa zdolność rozwiązywania problemów i kreatywność, zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję. To doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu w pięknych okolicznościach przyrody.