Wydawca treści
Zagroda Wolnościowa dla dzikich zwierząt
Zwierzęta można oglądać z platformy widokowej
W zagrodzie Wolnościowej przy Ośrodku Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Grodziec przebywają zwierzęta dzikie, spotukane w naszych lasach.
Zwierzęta żyjące w Zagrodzie to osobniki pochodzące z hodowli lub rehabilitowane w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt, które utraciły zdolność do samodzielnego funkcjonowania w naturalnym środowisku. Pozostając w Zagrodzie Wolnościowej i służą celom dydaktycznym. Dzieci i młodzież, przebywający na zajęciach edukacyjnych mogą "podglądać" ich sposób życia i zachowanie.
Obecnie żyją tutaj: jelenie, daniele oraz dzik. Co jakiś czas można zaobserować też bociany, które gościnnie odwiedzają naszą Zagrodę.
Bardzo prosimy nie dokarmiać zwierząt!
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Lasy Nadleśnictwa
Lasy Nadleśnictwa
Nadleśnictwo Grodziec gospodaruje na terenie o pow. 25 tys. hektarów.Teren jest zróżnicowany.Zapraszamy do korzystania z walorów lasu
Nadleśnictwo Grodziec w całości położone jest w zasięgu województwa wielkopolskiego na terenie 5 powiatów: Konin, Kalisz, Pleszew, Słupca i Września.
Powiat koniński - gminy: Grodziec, Rychwał, Rzgów
Powiat kaliski - gminy: Blizanów, Ceków Kolonia ,Mycielin, Stawiszyn, Żelazków
Powiat pleszewski - gminy: Chocz, Gizałki
Powiat słupecki: - gminy: Lądek i Zagórów
Powiat wrzesiński - gmina Pyzdry.
W aktualnej strukturze organizacyjnej Nadleśnictwo Grodziec gospodaruje na powierzchni 25513 ha, w tym 24955 ha powierzchni leśnej.
Obecny zasięg terytorialny Nadleśnictwa wynosi 1225 km2.
Średnia powierzchnia leśnictwa wynosi 1595 ha.
Mapa Nadleśnictwa Grodziec
Cały obszar leży w dorzeczu Warty, odwadniają go lewobrzeżne dopływy tej rzeki Prosna i Czarna Struga.
Nadleśnictwo Grodziec jest położone pomiędzy dwoma dużymi ośrodkami miejskimi; Kalisz i Konin. Około 30% obszaru leży na terenie powiatu kaliskiego
Dominuje w tym regionie gospodarka rolno- leśna. Dominują drobne gospodarstwa rolne i leśne. Kilka gospodarstw zmieniło swój profil na agroturystyczny. Zauważalny jest wzrost liczny osób, które rozwinęły własną działalność gospodarczą.
Sieć dróg powiatowych i gminnych jest dobrze rozwinięta, natomiast brak jest czynnych linii kolejowych.
Obszar Nadleśnictwa położony jest na obszarze nizinnym. Dominuje teren równy. Piaski rzeczno-lodowcowe oraz jeziorne złożone są na rozległych równinach. Wraz z piaskami wydmowymi są przyczyną występowania na terenie siedlisk ubogich.
Jesień w lesie fot. L. Kopińska
Występują tutaj pola wydmowe oraz pojedyncze wydmy. Są to tzw. "stare wydmy" utworzone po ustapieniu lodowca z terenu Wielkopolski. Wydmy na terenie Nadleśnictwa układają się w większości w ciągi na kierunku wschód-zachód. Niektóre z nich dochodzą do 6 km długości. Wysokość wydm kształtują się w rozpiętości od 3 m do 30 m.
Znaczny obszar Nadleśnictwa jest lekko sfalowany.
Teren charakteryzuje się dużą mozaikowatością występowania utworów glebowych. Ma to silny związek z ukształtowaniem terenu oraz występowaniem wód gruntowych w zasięgu profilu.
Pod względem hydrograficznym cały obszar Nadleśnictwa położony jest w dorzeczu rzeki Warty. Wody spływu powierzchniowego odprowadzone są do Warty przez jej lewobrzeżne dopływy: Prosnę i Czarną Strugę oraz ich dopływy. W obszarze terytorialnego zasięgu Nadleśnictwa brak jest jezior. W związku z niskimi sumami opadów duże znaczenie dla rozwoju drzewostanów mają głębokość i zasobność wód gruntowych.