Wydawca treści Wydawca treści

Park Krajobrazowy

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

W zasięgu administracyjnego działania Nadleśnictwa Grodziec znajduje się część Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
Nadwarciański Park Krajobrazowy został utworzony na mocy Rozporządzenia Nr 60 Wojewody Konińskiego z dnia 19.10.1995 roku.

Na terenie parku znajduje się 781,03 ha gruntów Nadleśnictwa.

Niepowtarzalność warunków hydrologicznych i glebowych, a zwłaszcza niski stopień ingerencji człowieka w krajobraz doliny w granicach Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego powoduje, że świat roślin tego terenu jest sam w sobie wartością godną ochrony.
Rzeczywista szata roślinna Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego różni się od potencjalnej. Jest to przede wszystkim skutek dotychczasowej działalności gospodarczej.

Roślinność Parku jest niespotykanie bogata – odnotowano tu ponad 230 zespołów roślinnych.

Osobliwością przyrodniczą Parku są skupienia słonorośli – obecność słonych źródeł, m.in. koło Wrąbczyna umożliwiła wykształcenie się tam szuwaru halofitowego oraz słonych wypasanych łąk. Na omawianym terenie napotkać można znaczne powierzchnie lasów łęgowych i olsów.


fot. Adam Krupa
Świat zwierząt Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego poznany jest, w zależności od rozpatrywanych grup zwierzęcych, ze zróżnicowaną dokładnością. Najlepiej rozpoznane są ptaki tego terenu, co jest efektem intensywnych badań trwających od przełomu lat 60-tych i 70-tych do chwili obecnej. Najliczniejszą i równocześnie najcenniejszą grupą są ptaki wodne.

Na terenie parku występuje niespotykane jak na zachodnią Polskę zagęszczenie występowania bociana białego (Ciconia ciconia). Część par gniazduje na dachach i słupach energetycznych na terenach zabudowanych, pozostałe zakładają gniazda w pierwotnej dla tego gatunku formie – na drzewach wśród podmokłych łąk, z dala od siedzib ludzkich.

fot. Adam Krupa


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Noc CIEMna - Zapraszamy!

Noc CIEMna - Zapraszamy!

Czym różni się motyl nocny od dziennego?  Dlaczego ćmy lecą do światła? Która ćma jest największa? Czy motyle grają w orkiestrze? Gdzie motyle mają uszy? Razem z nami odkryjcie ekscytujący świat motyli.

W dniach 16-17 lipca 2021 w godz. 21:00 -23:00 serdecznie zapraszamy do Ośrodka Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec.

O owadach opowiadać będzie pan Mirosław Maciąg – leśnik i pasjonat entomologii.

Nie zabraknie też warsztatów edukacyjnych podczas, których przygotujemy piękne motyle z naturalnych materiałów oraz papierowe owady.

Nocne spotkanie pozwoli nam na terenowe obserwacje.

Całość zakończymy ogniskiem.

 

Regulamin wydarzenia w załączeniu.

 

Na wydarzenie obowiązują zapisy: marta.cieslak@poznan.lasy.gov.pl lub tel. 534 206 888.  Zapisy przyjmujemy do wyczerpania wolnych miejsc. 

 

Zapisani uczestnicy otrzymają mailowo potwierdzenie rezerwacji oraz informację o grupie, do której zostali przydzieleni. Prowiant na ognisko należy przynieść we własnym zakresie. Staramy się, by nasze spotkanie odbyło się w duchu ZERO WASTE –  prosimy zabrać ze sobą sztućce, kubki i talerze - najlepiej wielorazowego użytku.

Z uwagi na ciągłe ryzyko zachorowania na COVID-19, zależy nam na ograniczeniu liczby osób przebywających przy jednym stanowisko edukacyjnym. Prosimy uczestników o stosowanie się do otrzymanego programu oraz informacji porządkowych.

Główny organizator wydarzenia: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu
Współorganizator: Nadleśnictwo Grodziec

 

Wydarzenie odbędzie się dzięki wspraciu finansowemu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

 

Link do lokalizacji:

https://goo.gl/maps/pBexk7YySbLnorao7