Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

Chronimy gatunki ze względu na ich małą liczebność oraz dla zachowania ich właściwego stanu w środowisku naturalnym.

Według ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku (art. 46) ochrona gatunkowa ma na celu zapewnienie przetrwania  i właściwego stanu ochrony dziko występujących roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk, gatunków rzadko występujących, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie umów międzynarodowych, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej.

Podstawy prawne ochrony gatunkowej ustala ustawa o ochronie przyrody.

Szczegółowe  zasady ochrony  oraz wykazy gatunków chronionych określa minister właściwy do spraw środowiska w drodze rozporządzenia publikowanego w Dzienniku Ustaw[2] (dodatkowe gatunki mogą być objęte ochroną w danym województwie przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska).
 
W stosunku do gatunków objętych ochroną gatunkową obowiązują określone zakazy (zabijania, zbierania, przetrzymywania, niszczenia ich siedlisk, handlowania, wywożenia za granicę, płoszenia itp.).

Na odstępstwa od zakazów zezwolenie wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska lub Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Noc CIEMna - Zapraszamy!

Noc CIEMna - Zapraszamy!

Czym różni się motyl nocny od dziennego?  Dlaczego ćmy lecą do światła? Która ćma jest największa? Czy motyle grają w orkiestrze? Gdzie motyle mają uszy? Razem z nami odkryjcie ekscytujący świat motyli.

W dniach 16-17 lipca 2021 w godz. 21:00 -23:00 serdecznie zapraszamy do Ośrodka Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec.

O owadach opowiadać będzie pan Mirosław Maciąg – leśnik i pasjonat entomologii.

Nie zabraknie też warsztatów edukacyjnych podczas, których przygotujemy piękne motyle z naturalnych materiałów oraz papierowe owady.

Nocne spotkanie pozwoli nam na terenowe obserwacje.

Całość zakończymy ogniskiem.

 

Regulamin wydarzenia w załączeniu.

 

Na wydarzenie obowiązują zapisy: marta.cieslak@poznan.lasy.gov.pl lub tel. 534 206 888.  Zapisy przyjmujemy do wyczerpania wolnych miejsc. 

 

Zapisani uczestnicy otrzymają mailowo potwierdzenie rezerwacji oraz informację o grupie, do której zostali przydzieleni. Prowiant na ognisko należy przynieść we własnym zakresie. Staramy się, by nasze spotkanie odbyło się w duchu ZERO WASTE –  prosimy zabrać ze sobą sztućce, kubki i talerze - najlepiej wielorazowego użytku.

Z uwagi na ciągłe ryzyko zachorowania na COVID-19, zależy nam na ograniczeniu liczby osób przebywających przy jednym stanowisko edukacyjnym. Prosimy uczestników o stosowanie się do otrzymanego programu oraz informacji porządkowych.

Główny organizator wydarzenia: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu
Współorganizator: Nadleśnictwo Grodziec

 

Wydarzenie odbędzie się dzięki wspraciu finansowemu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

 

Link do lokalizacji:

https://goo.gl/maps/pBexk7YySbLnorao7