Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona gatunkowa

Chronimy gatunki ze względu na ich małą liczebność oraz dla zachowania ich właściwego stanu w środowisku naturalnym.

Według ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku (art. 46) ochrona gatunkowa ma na celu zapewnienie przetrwania  i właściwego stanu ochrony dziko występujących roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk, gatunków rzadko występujących, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie umów międzynarodowych, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej.

Podstawy prawne ochrony gatunkowej ustala ustawa o ochronie przyrody.

Szczegółowe  zasady ochrony  oraz wykazy gatunków chronionych określa minister właściwy do spraw środowiska w drodze rozporządzenia publikowanego w Dzienniku Ustaw[2] (dodatkowe gatunki mogą być objęte ochroną w danym województwie przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska).
 
W stosunku do gatunków objętych ochroną gatunkową obowiązują określone zakazy (zabijania, zbierania, przetrzymywania, niszczenia ich siedlisk, handlowania, wywożenia za granicę, płoszenia itp.).

Na odstępstwa od zakazów zezwolenie wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska lub Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Test z ochrony środowiska

Test z ochrony środowiska

To już XIV Turniej Wiedzy o Ochronie Środowiska. Po raz drugi odbył się w Ośrodku Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec.

1 czerwca 2015 roku rozstrzygnięto XIV edycję Powiatowego Turnieju Wiedzy o Ochronie Środowiska, której organizatorem było Starostwo Powiatowe w Słupcy. Podczas edycji  wyłonieni zostali laureaci XIV Finału . Tradycyjnie głównym celem zmagań było podnoszenie poziomu edukacji ekologicznej młodzieży szkolnej, wzbogacenie wiedzy o
walorach środowiskowych Powiatu, promocja nowoczesnego kształcenia i wychowania młodego pokolenia w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego, a także popularyzacja zasad ochrony życia i zdrowia.



Do udziału w XIV finale Powiatowego Turnieju Wiedzy o Ochronie Środowiska  przystąpiło 45 uczniów wyłonionych z eliminacji szkolnych, w tym 30 z gimnazjów i 15 ze szkół ponadgimnazjalnych. Wszystkich przybyłych w imieniu władz powiatowych przywitał
wicestarosta Szymon Grzywiński.



   Nad kompleksowym i prawidłowym przebiegiem turnieju sprawował nadzór Komitet Organizacyjny, powołany przez Starostę Słupeckiego, pod przewodnictwem Wicestarosty Szymona Grzywińskiego.
Do oceny prac konkursowych, ustalenia wyników oraz wyłonienia laureatów powołana została komisja, w której skład weszli przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Słupcy oraz Ośrodka Edukacji Leśnej w Grodźcu.

  Finał powiatowego turnieju składał się części pisemnej – 30 pytań testowych, dotyczących zagadnień z ochrony środowiska, z podziałem na odrębne zestawy testów dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.


Na poziomie szkół gimnazjalnych, po dokonaniu dogrywki o III miejsce, laureatami zostali:
I miejsce – Nadia Dobrowolska z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Słupcy
II miejsce – Weronika Nowacka z Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Strzałkowie
III miejsce – Filip Strugliński z Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Ostrowitem

Natomiast na poziomie szkół ponadgimnazjalnych, również po dokonaniu dogrywki o III miejsce, laureatami zostali:
I miejsce – Weronika Jasińska z Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy
II miejsce – Bartosz Mazur z Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy
III miejsce – Wojciech Kamil Wrotecki z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy


Wszyscy laureaci otrzymali cenne nagrody ufundowane przez organizatora turnieju. Dodatkowo laureatka I miejsca na poziomie szkół gimnazjalnych - Nadia Dobrowolska otrzymała również upominki ufundowane przez Lasy Państwowe Nadleśnictwo Grodziec. Ponad to wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplom za udział oraz drobny upominek.