Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona gatunkowa

Chronimy gatunki ze względu na ich małą liczebność oraz dla zachowania ich właściwego stanu w środowisku naturalnym.

Według ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku (art. 46) ochrona gatunkowa ma na celu zapewnienie przetrwania  i właściwego stanu ochrony dziko występujących roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk, gatunków rzadko występujących, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie umów międzynarodowych, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej.

Podstawy prawne ochrony gatunkowej ustala ustawa o ochronie przyrody.

Szczegółowe  zasady ochrony  oraz wykazy gatunków chronionych określa minister właściwy do spraw środowiska w drodze rozporządzenia publikowanego w Dzienniku Ustaw[2] (dodatkowe gatunki mogą być objęte ochroną w danym województwie przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska).
 
W stosunku do gatunków objętych ochroną gatunkową obowiązują określone zakazy (zabijania, zbierania, przetrzymywania, niszczenia ich siedlisk, handlowania, wywożenia za granicę, płoszenia itp.).

Na odstępstwa od zakazów zezwolenie wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska lub Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Edredon uratowany przez leśników

Edredon uratowany przez leśników

Dzięki czujności i zaangażowaniu leśników z Nadleśnictwa Grodziec, udało się ocalić rzadkiego w Wielkopolsce ptaka- Edredona. Zwierzę potrzebujące pomocy zauważyła podleśniczy z Leśnictwa Stawisko Lidia Kopińska-Mikołajczyk. Ptak został przewieziony do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Nadleśnictwa Grodziec, gdzie otrzymał niezbędną pomoc.

„Wracając do domu po pracy w lesie, zaważyłam, na polu w okolicach miejscowości Czarny Bród dużego białego ptaka, który nie mógł wzbić się do lotu. Okazało się, że jest to niespotykany w Wielkopolsce Edredon – kaczka, która występuje w Polsce tylko nad Bałtykiem. Po oględzinach i konsultacjach z ekspertami zabrałam zwierzę do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt przy Nadleśnictwie Grodziec, aby nie padł on ofiara drapieżników i pogarszających się warunków pogodowych”-mówi podleśniczy leśnictwa Stawisko Lidia Kopińska Mikołajczyk.

„Edredon to prawdziwy „biały kruk” w dorzeczu środkowej Warty na terenie, którego leży nasze nadleśnictwo. Nie udało się ustalić skąd się u nas, wziął. Podjęcie się jego rehabilitacji było dla nas sporym wyzwaniem, ponieważ na co dzień pomagamy najczęściej bocianom, jeżom, czy też jerzykom. Po kilku dniach kiedy ptak wykazywał dobrą kondycję, postanowiliśmy przekazać go bliżej jego naturalnego środowiska do szczecińskiego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt gdzie będzie miał szanse na powrót „do natury”-informuje Michał Matłoka rzecznik prasowy Nadleśnictwa Grodziec.Edredon to największy, nurkujący gatunek kaczki. Można go spotkać dość często w Polsce nad Bałtykiem, na świecie występuje na północnych wybrzeżach Eurazji i Ameryki Północnej. Czasami zalatuje w głąb lądu.

Fotografia przedstawia Edredona znalezionego na polu nieopodal miejscowości Czarny Bród (Nadleśnictwo Grodziec). Fot. Lidia Kopińska-Mikołajczyk

„Nigdy wcześniej nie opiekowaliśmy się Edredonem w naszym ośrodku dla dzikich zwierząt. Musieliśmy konsultować się z ekspertami z dziedziny ornitologii, weterynarii i rehabilitacji zwierząt. Okazało się, że wymaga on specjalistycznej karmy składającej się z owoców morza. Kaczor Edredona szybko zaczął zjadać karmę i jego kondycja poprawiła się”-mówi Anna Cicha specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Grodziec, prowadząca również Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt.

Edredon jest zwany wdzięcznie "miękkopiórem" ze względu na niezwykłą wartość jego puchu. Puch edredonowy jest najwartościowszym, służącym do wyboru luksusowej pościeli, śpiworów i kurtek. Ma doskonałe właściwości izolacyjne. Na Islandii i w Norwegii istnieje wielowiekowa tradycja jego zbioru, który następnie jest rekompensowany sianem i wodorostami w gnieździe. Doprowadziło to do swoistego "udomowienia" Edredonów, które chętnie zajmują przygotowane dla nich sztuczne gniazda i wyprowadzają lęgi. Puch edredonowy był nawet walutą w czasach Wikingów, co zanotowały kroniki.