Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny

Siedliska borowe zajmują 91,04% powierzchni
Średni wiek lasów na naszym terenie to 64 lata, a przeciętna zasobność przekracza
270 m sześc./ha.

Tabela przedstawia Powierzchniowy udział panujących gatunków drzew w typach siedliskowych lasu


Dominującymi typami siedliskowymi w Nadleśnictwie są Bśw (Bory świeże) - 60,54% tj 14.773,73 ha
oraz BMśw ( Bór mieszany świeży)  - 12,81%  tj. 3.117,67 ha
Siedliska lasowe  zajmują 8,96 % tj. 2.181,57 ha.

Przyjmując za kryterium różne warunki wilgotnościowe, siedliska zajmują:
suche ( Bs)                                                - 3,16% powierzchni 9.768,68 ha)
świeże ( Bśw, BMśw,LMśw, Lśw)                  - 75,5% powierzchni ( 18.375,59 ha)
wilgotne ( Bw, BMw,LMw,Lw)                       - 20,32% powierzchni ( 4.946,01 ha)
bagienne i łęgowe ( Bb,BMb, LMb, Ol, Olj,lŁ ) - 1,02 % powierzchni ( 247,29 ha)

Różnice w udziale poszczególnych siedlisk w stosunku do poprzedniego planu są niewielkie, gdyż III rewizja w Nadleśnictwie Grodziec prowadzona była z wykorzystaniem wstępnych materiałów opracowania glebowo-siedliskowego otrzymanych od firmy " Operat" S.C


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nie zabieraj młodych zwierząt

Nie zabieraj młodych zwierząt

Często wiosną do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt trafiają pozostawione w zaroślach młode zwierzęta, które nie muszą być porzucone. To taktyka matek na przetrwanie osesków. Specjaliści niezmiennie apelują o to, by w razie napotkania takiego osobnika podczas spaceru nie zabierać go pochopnie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wygląda on na osamotnionego.

Doskonałym przykładem takiego zachowania są sarny. Po urodzeniu matka "porzuca" młode. Jeżeli na świat przyszło więcej niż jedno młode to są one pozostawione nawet w odległości pół kilometra od siebie. Pomimo, że matki nie widać to z pewnością jest ona w pobliżu. Odwiedza ona maleństwa jedynie dwukrotnie w ciągu dnia na karmienie. Dzięki temu koźlęta nie przyjmą znanego drapieżnikom zapachu matki. Taka taktyka zwiększa ich szanse na przeżycie.

W Nadleśnictwie Grodziec od 2007 roku działa Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Zwierzętami zajmują się Specjaliści, którzy działają we współpracy z weterynarzem. Dokładają oni wszelkich starań aby przywrócić do środowiska naturalnego różne gatunki, również chronione, dziko występujących ptaków i ssaków, które w wyniku zdarzeń losowych czasowo utraciły zdolność do przebywania w swoim środowisku.

W roku 2022 przywrócono do środowiska 28 takich zwierząt. W przypadku niepowodzenia takiej rehabilitacji zwierzęta pozostają w zagrodzie pokazowej, która jest wykorzystywana do prowadzenia bezpłatnej edukacji ekologicznej w Ośrodku Edukacji Leśnej.

Pamiętaj, że pozostawione w trawie czy zaroślach młode zwierzę nie zawsze potrzebuje ratunku! Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistą.