Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych.

Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.


Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu.

Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pniak po ściętym drzewie fot. L. Kopińska


Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Powierzchnia pozrębowa fot. L. Kopińska

Lasy Państwowe w coraz większym stopniu mechanizują prace leśne. W lesie pracuje coraz więcej maszyn, takich jak harwestery i forwardery. Podnoszą one ergonomię i wydajność prac pozyskaniowych. Maszyny te są własnością jednostek LP lub zakładów usług leśnych, wykonujących zadania na zlecenie LP.

Harwester przy pracy fot. M. Matłoka

Użytkowanie lasu to nie tylko pozyskanie drewna. Z darów lasu chętnie korzysta każdy.Darami lasu są także bardzo chętnie zbierane przez nas grzyby, których w polskich lasach rośnie ponad 1000 jadalnych gatunków.
W  lasach zbieramy również owoce borówki czernicy (zwanej czarną jagodą), borówki brusznicy,  jeżyny, maliny, róży, głogów, jarzębu pospolitego (popularnej jarzębiny czerwonej), żurawiny, bzu czarnego, orzechów laskowych i wiele innych, których nie sposób tutaj wymienić.

Warto pamiętać, że te wszystkie płody leśne każdy może swobodnie zbierać na własne potrzeby, oczywiście w sposób nie powodujący niszczenia grzybni, roślin i innych elementów środowiska przyrodniczego, w którym one występują.

Las wielu z nas kojarzy się z drzewkami bożonarodzeniowymi. Co roku do polskich domów na święta trafia ponad 200 tys. choinek z Lasów Państwowych. Pochodzą one ze specjalnie prowadzonych plantacji choinkowych lub z cieć pielęgnacyjnych wykonywanych w drzewostanach świerkowych. Obok świerka coraz większym zainteresowaniem cieszą się sosny, które pozyskiwane są przy okazji wykonywania cięć pielęgnacyjnych w uprawach i młodnikach.

 


 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ostatnie pożegnanie

Ostatnie pożegnanie

Danuta Nowicka (1961 - 2022)

5 lipca 2022 roku, o godzinie 14 w kościele pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Królikowie  spotkaliśmy się, aby ostatni raz pożegnać naszą nieodżałowaną, świętej pamięci Danutę Nowicką i odprowadzić ją na miejsce wiecznego odpoczynku. Dla nas  grodzieckich leśników, była ona szanowaną współpracowniczką i koleżanką, a dla wielu wiernym przyjacielem.  


Danusia, bo tak wszyscy do niej mówiliśmy,  związała swoje życie zawodowe z Lasami Państwowymi na ponad 40 lat, rozpoczynając swoją pracę w 1981 roku jako stażystka, następnie obejmowała stanowiska referenta, operatora maszyn cyfrowych, starszej księgowej i specjalisty ds. informatyki i administracji. W 2017 roku została starszym specjalistą ds. pracowniczych i obronnych, czyli jak to się kolokwialnie często mówi była naszą kadrową. Wielu z nas dzisiaj tu obecnych podejmowało pracę przy jej udziale, wielu pomogła w szczęśliwym przejściu na zasłużoną emeryturę. Sama zakończyła pracę zawodową zaledwie w marcu tego roku i miała cieszyć się urokami bezstresowego życia. Zmarła po ciężkiej chorobie 1 lipca 2022 roku w wieku 61 lat. 


Świętej Pamięci Danuta Nowicka działała również społecznie. Była członkiem Organizacji Zakładowej Związku Leśników Polskich w Rzeczpospolitej Polskiej pełniąc funkcje w zarządzie. Za swoją aktywność związkową została uhonorowana w 2012 roku Srebrną Odznaką „Zasłużony dla leśników polskich”. Przez wiele lat wspierała Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa otrzymując w 2009 roku Srebrną Odznakę Honorową za wkład w pracę tej organizacji. 
Zapamiętamy naszą Danusię na zawsze, jako niezwykle życzliwą, sympatyczną i troskliwą koleżankę. To ona dbała o nasze warunki pracy, służyła radą i pomocą, zawsze podpowiadając nam rozwiązania korzystne dla pracownika. Była animatorką życia kulturalnego i społecznego w Nadleśnictwie Grodziec. Organizowała wycieczki, bale, wyjazdy do teatru i inne imprezy pracownicze. 


W uroczystościach pogrzebowych wzięła udział delegacja i niemal cała załoga Nadleśnictwa Grodziec, emeryci oraz przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. W imieniu Lasów Państwowych, pracowników Nadleśnictwa Grodziec, Członków Związku Leśników Polskich oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa złożono na ręce pogrążonej w smutku rodzinie podziękowania za wzorową pracę zmarłej oraz jej zaangażowanie dla dobra lokalnej społeczności, grodzieckich leśników i całych Lasów Państwowych,
Składamy kondolencje rodzinie zmarłej i pragniemy zapewnić o naszym głębokim współczuciu. 
Kochana Danusiu! Niech Ci nasze grodzieckie lasy szumią w wieczystej zadumie!


Załoga Nadleśnictwa Grodziec