Wydawca treści Wydawca treści

Turystyka i rekreacja

Zapraszamy serdecznie do odwiedzania ścieżek i szlaków turystycznych na terenie Nadleśnictwa oraz obiektów turystycznych Nadleśnictwa.

Turystyka to szeroko pojęta dziedzina. Nadleśnictwo Grodziec obejmuje swym zasięgiem teren 5 powiatów(14 gmin) , gdzie każdy powiat ma szeroko rozbudowana bazę turystyczną, a ta cały czas ulega powiększeniu.
Wobec powyższego dzięki wspólnym działaniom jednostek możemy rozpowszechniać bazę turystyczną regionu i cieszyć się z odwiedzin turystów.

Baza turystyczna jest powiązana z szeroko pojętą edukacją. Uważamy iż turysta, który będzie wiedział jak należy zachować się w lesie i będzie umiał docenić piękno polskiej przyrody poprzez naukę w lesie , nie będzie niszczył tego co dała nam natura.

" Krocząca" sosna fot. Rafał Pera
Na terenie Nadleśnictwa jest wiele ścieżek: pieszych, rowerowych i konnych oraz wiele miejsc turystyczno- rekreacyjnych jak i osobliwości kulturowo-dziejowych. Turystom pragnącym poznać teren udostępnionych jest wiele atrakcji. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie w zależności od upodobań i zainteresowań.
Udostępnianie lasów z szeroko pojętą edukacją jest dla nas ważnym punktem działalności. Chcemy, aby każdy kto nas odwiedza był zadowolony z pobytu. Rozwijamy naszą bazę oraz doprowadzamy do porządku miejsca odwiedzin turystów, grzybiarzy i osób ,które niekiedy niszczą nasza infrastrukturę.
Bardzo prosimy TURYSTO ZOSTAW TO MIEJSCE W TAKIM PORZĄDKU W JAKIM GO ZASTAŁEŚ , A NAWET I LEPSZYM.


Informacji związanych z turystyką udziela
Specjalista SL ds. edukacji


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Noc Ciem w Grodźcu

Noc Ciem w Grodźcu

Świat motyli nocnych niebywale zaskoczył uczestników wydarzenia Noc CIEMna. Spodziewali się zobaczyć zupełnie niepozorne - szare, czarno-białe, czy brązowe motyle, a okazało się, że ćmy też są kolorowe i mają ciekawe desenie.

W Ośrodku Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec 16 i 17 lipca 2021 r. spotkaliśmy się, by podglądać niezwykłe owady – ćmy. Noc CIEMna zorganizowana została przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu i Nadleśnictwo Grodziec. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

W programie wydarzenia była pasjonująca prelekcja leśnika i entomologa – Mirosława Maciąga. Nie zabrakło również warsztatów plastycznych podczas których można było odzwierciedlić postacie motyli metodą nakrapiania. Największą jednak atrakcją była możliwość obserwacji ciem przy specjalistycznym ekranie entomologicznym. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 100 osób.

 


W Polsce występuje sporo ponad 3000 gatunków motyli z czego zaledwie 163 gatunki to tz. motyle dzienne. Reszta zaliczana jest do ciem. Podział na motyle dzienne i nocne jest dość symboliczny. Część gatunków ciem lata również w ciągu dnia – mówi Mirosław Maciąg.

Niesamowite okazy

Ćmy zwabiane były za pomocą różnych lamp oraz urządzenia LepiLed do białego ekranu, gdzie można było je swobodnie oglądać. Choć raczej nie kojarzą się nam z całą paletą barw, w trakcie obserwacji można było się przekonać, że ćmy są zaskakująco różnorodne. Mają różne kształty, rozmiary i magiczne kolory. Duże wrażenie zrobiły obserwacje Zawisaka borowca (Sphinx pinastri), ale również innych, wyjątkowych motyli.

Cykl rozwojowy motyla - fascynująca przemiana

To spotkanie było świetną okazją do tego, by przypomnieć sobie jak skomplikowany cykl rozwojowy przechodzą motyle. – Po wykluciu się z jaja larwa motyla, czyli gąsienica zostaje maszyną do jedzenia. Właściwie nic innego nie robi tylko je. Pożywieniem gąsienic są głównie miękkie części roślin – liście. Gąsienice szybko rosną i kilka razy linieją, czyli zrzucają zewnętrzną warstwę ciała – oskórek. Najbardziej fascynujący proces rozpoczyna się w trakcie stadium poczwarki. Wtedy owad nie rusza się i nie pobiera pokarmu, a ciało larwy ulega całkowitej przebudowie, niemal „rozpuszcza się” i właściwe na nowo tworzą się narządy i skrzydła motyla – tłumaczy Mirosław Maciąg.

Choć motyle kojarzą się nam głównie z zapylaniem kwiatów, to jednak najważniejszą rolę w przyrodzie pełnią gąsienice. Z jednej strony stanowią one potężną bazę pokarmową np. dla ptaków, a z drugiej strony wydalane ekskrementy przyczyniają się do lepszego obiegu materii w przyrodzie.

Tekst: Aleksandra Osińska (Nadleśnictwo Czerniejewo).