Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pożary-ważny problem w lasach

Pożary-ważny problem w lasach

Pożary w lasach są bardzo ważnym punktem do dyskusji. Podczas narady omówiono ten problem .

15 marca 2013 roku przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Prokuratury i Państwowej Straży Łowieckiej z powiatów: Kaliskiego, Konińskiego, Pleszewskiego, Słupeckiego i Wrzesińskiego uczestniczyli w naradzie poświęconej problematyce ochrony przeciwpożarowej oraz szkodnictwa leśnego. W naradzie uczestniczył również Starosta Słupecki Mariusz Roga.

Omówiono analizę i wyniki  działalności  Straży Leśnej w zakresie zwalczania i przeciwdziałania szkodnictwu leśnemu. Przedstawiono również analizę pożarową  za 2012 rok.

W trakcie narady kierownik Jerzy Głowacki i nadleśniczy Waldemar Cierniak wręczyli w imieniu Dyrektora RDLP Staroście Słupeckiemu  Kordelas Leśnika Polskiego. Mariusz Roga były Komendant Powiatowy PSP w Słupcy w czasie pożaru „ORLINA" w czerwcu 1992 roku był jednym z kierujących akcją gaśniczą.

Uczestnicy narady zapoznali się również z działalnością Ośrodka Edukacji Leśnej.