Wydawca treści
Ścieżka rowerowa do szkółki leśnej w Zbiersku
Rower jest najlepszym pojazdem do zwiedzania okolicy. Nadleśnictwo Grodziec oznakowało trasę rowerową do Szkółki leśnej w Zbiersku.
W szkółce leśnej w leśnictwie Zbiersk odbywają się zajęcia edukacyjne.Młodzież szkolna zapoznaje się z produkcją szkółkarską, z procesem wzrostu drzew i krzewów.
Siedziba leśniczego szkółkarza
Po przyjeździe uczniowie rozpoznają gatunki drzew i krzewów rosnących w szkółce. Uczą się jak wyglądają nasiona poszczególnych gatunków.
Bardzo ważne jest to, aby dzieci i młodzież dowiedziała się jak powstaje las i skąd są sadzonki. W lesie tego młodzież nie dostrzeże, jedynie na szkółce.
Jeżeli zaczyna się edukację już w szkółce leśnej wtedy młodzież wie jak może powstać las, ponieważ sami mogli zaobserwować proces siania nasion, pielęgnacji sadzonek, ochrony przez owadami.
Uprawa
Młodzież również uczy rozpoznawać się gatunki owadów, które sprzyjają sadzonkom oraz szkodniki.
Wiedzą jak ważne jest, aby od samego nasionka już pielęgnować sadzonki, byśmy mieli dorodne drzewa. Mogą obserwować jakie niebezpieczeństwa czeka małą roślinę( susza, zbyt duże ulewy, chwasty oraz szkodniki owadzie).
Najnowsze aktualności
Walka z żarłocznym borecznikiem -Spotkanie konsultacyjne
Walka z żarłocznym borecznikiem -Spotkanie konsultacyjne
Trwałość lasów jest naszą najwyższą troską. Dlatego naukowcy i leśnicy spotkali się aby opracować strategię postępowania w związku ze spodziewanym masowym występowaniem boreczników sosnowców - owadów, które mogą osłabiać nasze lasy.
Borecznik sosnowiec (Diprion pini) - gatunek owada z rzędu błonkoskrzydłych. Jeden z ważniejszych szkodników sosny pospolitej. Na jednym drzewie może znajdować się nawet kilka tysięcy gąsienic tego szkodnika, które są w stanie całkowicie pozbawić igliwia duże sosny i doprowadzić drzewa do śmierci. Masowe pojawienie się owadów zależy od wielu czynników na przykład pogody czy występowania naturalnych drapieżników tych owadów.
W ubiegłym roku informowaliśmy o zagrożeniu jakim był masowy pojaw tego niepozornego owada. Kiedy jego żery spowodowały, że nasze sosny zaczęły wyglądać jakby wyschły, otrzymaliśmy wiele sygnałów od zaniepokojonych i zatroskanych mieszkańców.
Od tego czasu trwa monitoring i prace prognostyczne mające na celu przygotowanie się na ewentualne zagrożenie i wypracowanie różnych scenariuszy działań adekwatnych do potencjalnych sytuacji.
W dniu 04.03.2022 r. odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie wystąpienia gradacji boreczników sosnowych. Gospodarzem narady był nadleśniczy Nadleśnictwa Grodziec Waldemar Cierniak, gdzie odnotowano największe w regionie zagrożenie masowym pojawem boreczników.
W obradach udział wzięli:
- naukowcy z Instytutu Badawczego Leśnictwa: prof. dr hab. Iwona Skrzecz i dr inż. Tomasz Jabłoński,
- ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego: prof. dr hab. Jerzy Borowski i dr hab. Tomasz Mokrzycki,
- specjaliści Zespołu Ochrony Lasu w Łopuchówku pod kierownictwem Roberta Zandera
- specjaliści z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych naczelnik Wydziału Ochrony Lasu Aldona Perlińska, Agnieszka Hamera-Dzierżanowska, Kamil Szpakowski
- przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu: dyrektor RDLP w Poznaniu Andrzej Konieczny, zastępca dyrektora Paweł Pojawa, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu Marlena Kowalkowska, Zuzanna Pichola
- pracownicy Nadleśnictwa Grodziec.
Po krótkiej sesji referatowej w siedzibie Nadleśnictwa Grodziec dyskusja przeniosła się w teren gdzie dokonano oględzin lasów dotkniętych ubiegłorocznym żerem uciążliwego owada. Lustrację terenu przeprowadzono w leśnictwach: Lipe, Zagórów, Biała Królikowska i Łagiewniki.
Obraz uszkodzonych koron drzew niepokoi, jednak liczymy na to, że przy pomocy leśników i dzięki oporowi środowiska las się zregeneruje.