Wydawca treści Wydawca treści

Ścieżka rowerowa do szkółki leśnej w Zbiersku

Rower jest najlepszym pojazdem do zwiedzania okolicy. Nadleśnictwo Grodziec oznakowało trasę rowerową do Szkółki leśnej w Zbiersku.

 W szkółce leśnej w leśnictwie Zbiersk  odbywają się zajęcia edukacyjne.Młodzież szkolna zapoznaje się z produkcją szkółkarską, z procesem wzrostu drzew i krzewów.


Siedziba leśniczego szkółkarza


Po przyjeździe uczniowie rozpoznają gatunki drzew i krzewów rosnących w szkółce. Uczą się jak wyglądają nasiona poszczególnych gatunków.
Bardzo ważne jest to, aby dzieci i młodzież dowiedziała się jak powstaje las i skąd są sadzonki. W lesie tego młodzież nie dostrzeże, jedynie na szkółce.
Jeżeli zaczyna się edukację już w szkółce leśnej wtedy młodzież wie jak może powstać las, ponieważ sami mogli zaobserwować proces siania nasion, pielęgnacji sadzonek, ochrony przez owadami.

Uprawa

 Młodzież również uczy rozpoznawać się gatunki owadów, które sprzyjają sadzonkom oraz szkodniki.
Wiedzą jak ważne jest, aby od samego nasionka już pielęgnować sadzonki, byśmy mieli dorodne drzewa. Mogą obserwować jakie niebezpieczeństwa czeka małą roślinę( susza, zbyt duże ulewy, chwasty oraz szkodniki owadzie).

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Społeczna odpowiedzialność Lasów Państwowych

Społeczna odpowiedzialność Lasów Państwowych

To, co czynimy dla lasu, czynimy także dla ludzi.

Oddajemy w Państwa ręce publikację, która pozwala spojrzeć na Lasy Państwowe z nieco innej perspektywy. Jest to perspektywa odpowiedzialności społecznej. Krajowe przepisy najogólniej definiują rolę naszej organizacji jako powołanej do prowadzenia gospodarki leśnej oraz gospodarki związanymi z nią nieruchomościami i ruchomościami. Te bardzo ogólne stwierdzenia odnoszą się w istocie do ¼ powierzchni kraju, która stanowi najcenniejszy depozyt polskiej przyrody. Lasy Państwowe zostały powołane niemal sto lat temu. Swój wkład w ich obecny kształt wniosło kilka pokoleń profesjonalistów. Tak jak zmieniały się w tym czasie oczekiwania społeczne, tak też ewoluowały Lasy Państwowe. Dziś, w Polsce XXI wieku, Lasy Państwowe prowadzą niezwykle szeroki zakres działań będący odzwierciedleniem współczesnych potrzeb i oczekiwań. Wyrazem odpowiedzialności społecznej jest wielofunkcyjny charakter gospodarki. Leśnik równoważy przyrodniczą, społeczną i gospodarczą funkcję lasów. To niełatwe i odpowiedzialne wyzwanie, któremu Lasy Państwowe potrafią skutecznie sprostać. Jesteśmy świadomi, jak ważna jest możliwość korzystania z lasów, toteż udostępniamy je, ale też nie zapominamy, że lasy są kluczową dla kraju ostoją różnorodności biologicznej. Każda z tych funkcji jest pochodną innych, każda
determinuje i wspiera następne. Ich rozdział byłby de facto osłabieniem każdej z nich. Gospodarka leśna realizowana przez Lasy Państwowe jest prospołeczna. Taki charakter ma planowanie, któremu towarzyszą konsultacje społeczne, a całość dokumentacji będącej podstawą działalności nadleśnictw jest udostępniana publicznie. Sama działalność nadleśnictw, charakter i skala zabiegów gospodarczych, dalekie od komercji, stawiają na pierwszym planie potrzeby lasu i ludzi. Prospołeczny wymiar ma system sprzedaży drewna, który jest gwarantem stabilności dla liczącego się na świecie sektora drzewnego. Działaniem na rzecz wszystkich Polaków jest edukacja i najnowsze narzędzia służące do informowania o lasach. Zdrowe lasy to zdrowy człowiek.To, co czynimy dla lasu, czynimy także dla ludzi. Dziś, kiedy mamy do czynienia z postępującymi zmianami klimatu, utrzymanie trwałości lasów i powiększanie ich obszaru jest jedną z najskuteczniejszych, najbardziej efektywnych odpowiedzi na klimatyczne
aberracje. A to przecież nasze zasadnicze działanie. O tym i innych zadaniach, które realizują Lasy Państwowe, dowiedzą się Państwo z raportu.