Wydawca treści Wydawca treści

Ścieżka rowerowa do szkółki leśnej w Zbiersku

Rower jest najlepszym pojazdem do zwiedzania okolicy. Nadleśnictwo Grodziec oznakowało trasę rowerową do Szkółki leśnej w Zbiersku.

 W szkółce leśnej w leśnictwie Zbiersk  odbywają się zajęcia edukacyjne.Młodzież szkolna zapoznaje się z produkcją szkółkarską, z procesem wzrostu drzew i krzewów.


Siedziba leśniczego szkółkarza


Po przyjeździe uczniowie rozpoznają gatunki drzew i krzewów rosnących w szkółce. Uczą się jak wyglądają nasiona poszczególnych gatunków.
Bardzo ważne jest to, aby dzieci i młodzież dowiedziała się jak powstaje las i skąd są sadzonki. W lesie tego młodzież nie dostrzeże, jedynie na szkółce.
Jeżeli zaczyna się edukację już w szkółce leśnej wtedy młodzież wie jak może powstać las, ponieważ sami mogli zaobserwować proces siania nasion, pielęgnacji sadzonek, ochrony przez owadami.

Uprawa

 Młodzież również uczy rozpoznawać się gatunki owadów, które sprzyjają sadzonkom oraz szkodniki.
Wiedzą jak ważne jest, aby od samego nasionka już pielęgnować sadzonki, byśmy mieli dorodne drzewa. Mogą obserwować jakie niebezpieczeństwa czeka małą roślinę( susza, zbyt duże ulewy, chwasty oraz szkodniki owadzie).

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Noc Ciem w Grodźcu

Noc Ciem w Grodźcu

Świat motyli nocnych niebywale zaskoczył uczestników wydarzenia Noc CIEMna. Spodziewali się zobaczyć zupełnie niepozorne - szare, czarno-białe, czy brązowe motyle, a okazało się, że ćmy też są kolorowe i mają ciekawe desenie.

W Ośrodku Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec 16 i 17 lipca 2021 r. spotkaliśmy się, by podglądać niezwykłe owady – ćmy. Noc CIEMna zorganizowana została przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu i Nadleśnictwo Grodziec. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

W programie wydarzenia była pasjonująca prelekcja leśnika i entomologa – Mirosława Maciąga. Nie zabrakło również warsztatów plastycznych podczas których można było odzwierciedlić postacie motyli metodą nakrapiania. Największą jednak atrakcją była możliwość obserwacji ciem przy specjalistycznym ekranie entomologicznym. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 100 osób.

 


W Polsce występuje sporo ponad 3000 gatunków motyli z czego zaledwie 163 gatunki to tz. motyle dzienne. Reszta zaliczana jest do ciem. Podział na motyle dzienne i nocne jest dość symboliczny. Część gatunków ciem lata również w ciągu dnia – mówi Mirosław Maciąg.

Niesamowite okazy

Ćmy zwabiane były za pomocą różnych lamp oraz urządzenia LepiLed do białego ekranu, gdzie można było je swobodnie oglądać. Choć raczej nie kojarzą się nam z całą paletą barw, w trakcie obserwacji można było się przekonać, że ćmy są zaskakująco różnorodne. Mają różne kształty, rozmiary i magiczne kolory. Duże wrażenie zrobiły obserwacje Zawisaka borowca (Sphinx pinastri), ale również innych, wyjątkowych motyli.

Cykl rozwojowy motyla - fascynująca przemiana

To spotkanie było świetną okazją do tego, by przypomnieć sobie jak skomplikowany cykl rozwojowy przechodzą motyle. – Po wykluciu się z jaja larwa motyla, czyli gąsienica zostaje maszyną do jedzenia. Właściwie nic innego nie robi tylko je. Pożywieniem gąsienic są głównie miękkie części roślin – liście. Gąsienice szybko rosną i kilka razy linieją, czyli zrzucają zewnętrzną warstwę ciała – oskórek. Najbardziej fascynujący proces rozpoczyna się w trakcie stadium poczwarki. Wtedy owad nie rusza się i nie pobiera pokarmu, a ciało larwy ulega całkowitej przebudowie, niemal „rozpuszcza się” i właściwe na nowo tworzą się narządy i skrzydła motyla – tłumaczy Mirosław Maciąg.

Choć motyle kojarzą się nam głównie z zapylaniem kwiatów, to jednak najważniejszą rolę w przyrodzie pełnią gąsienice. Z jednej strony stanowią one potężną bazę pokarmową np. dla ptaków, a z drugiej strony wydalane ekskrementy przyczyniają się do lepszego obiegu materii w przyrodzie.

Tekst: Aleksandra Osińska (Nadleśnictwo Czerniejewo).