Wydawca treści Wydawca treści

Ścieżka Nordic Walking "Pagórkowa Kraina"

Nordic-walking jest ostatnio bardzo modną dziedziną sportu i rekreacji.

Nordic walking jest formą rekreacji polegającą na marszach ze specjalnymi kijami.Wymyślony został w Finlandii w latach 20-tych XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.
W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron), dlatego osoby uprawiające nordic walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciał.

Dzięki Nordic walking szczególnie:

  •     rozwija się siła i wytrzymałość ramion, łatwość wchodzenia na wzgórza,
  •     spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu,
  •     zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami,
  •     redukuje nacisk na piszczele, kolana ,biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami,
  •     odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.

Nordic walking stał się bardzo modny i potrzebny społeczeństwu, a tereny Nadleśnictwa Grodziec stanowią znakomite miejsce do uprawiania tego sportu.
W związku z tym pracownicy Wydziału Promocji i turystyki Starostwa w Pleszewie wyszli z pomysłem do Nadleśnictwa Grodziec, aby wspólnie wytyczyć i oznakować ścieżkę.

Specjalista SL. ds. edukacji wraz z leśniczym Mirosławem Mikołajczykiem wyruszyli w teren i wyznaczyli trasę do oznakowania przez Starostwo Pleszew.

Ścieżka o nazwie "Pagórkowa Kraina" biegnie przez lasy czterech leśnictw: Borowiec, Biała Królikowska, Kaźmierka i Józefów.

Trasa ma długość 12 km.

Rozpoczyna się przy młodniku sosnowym w miejscowości Józefów,

prowadzi obok Ciświckich Bagien.

Zbiornik retencyjny do którego można dotrzeć idąc ścieżka fot. L. Kopińska


Trasa należy do trudnych ze względu na duże zróżnicowanie terenu. Wiedzie przez piaski, a także bagna i 3 kopce. Jest bardzo malownicza, z dużą ilością pagórków.

Atrakcją ścieżki jest wieża przeciwpożarowa,na którą można wejść (w czasie pełnienia dyżurów p-poż) po wcześniejszym powiadomieniu pracownika Nadleśnictwa  i podziwiać widoki z 29 metrów wysokości.


W lasach występują przepiękne okazy świerków(możemy się tutaj poczuć jakbyśmy byli w górach), gdzie jest ciemno
i mroczno, co stanowi kolejną atrakcję terenu.

Maszerując dalej lasem możemy napotkać jelenie, sarny, daniele itp. Natomiast na bagnach spotkamy żurawie i ptactwo brodzące.


Fot. Adam Krupa


Na ścieżce są trzy parkingi, gdzie możemy odpocząć. Dochodzimy do punktu wyjścia, stąd już niedaleko do kolejnej atrakcji regionu jaką jest Wioska Indiańska.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ostatnie pożegnanie

Ostatnie pożegnanie

Dziś odprowadzamy w ostatniej drodze naszą nieodżałowaną koleżankę Darię Piaseczną

DARIA PIASECZNA


ur. 13.02.1987 - zm. 13.04.2021 r.

 

Z mowy pogrzebowej:

 

"Odejście świętej pamięci Darii Piasecznej jest dla nas wszystkich ogromnym szokiem ponieważ żyła zaledwie trzydzieści cztery lata.

Pracę w Nadleśnictwie Grodziec rozpoczęła 6 listopada 2017 roku, a więc była z nami niewiele ponad trzy lata. Trudno nam w to uwierzyć, bo bardzo szybko stała się częścią naszego środowiska. Była sumienna i oddana pracy, ale przede wszystkim koleżeńska, pomocna i zawsze uśmiechnięta. Taką ją zapamiętamy promienną i jasną. Dlatego postanowiliśmy upamiętnić jej obecność w naszym życiu sadząc brzozę nieopodal siedziby Nadleśnictw Grodziec, aby na zawsze przypominała nam i każdemu kto zechce odwiedzić nasze nadleśnictwo, o naszej nieodżałowanej Darii.  

W imieniu Lasów Państwowych, pracowników Nadleśnictwa Grodziec składamy Ci podziękowania za Twoją pracę i zaangażowanie dla dobra polskich lasów, naszego społeczeństwa i współpracowników. 

Składamy kondolencje rodzinie zmarłej i pragniemy zapewnić o naszym głębokim współczuciu. 

Nieodżałowana Dario! Szum płaczącej brzozy będzie na zawsze przypominał nam Twój cichy głos. Żegnamy Cię naszym tradycyjnym, leśnym zawołaniem:

DARZBÓR!"