Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Regulamin miejsc postoju

1. Regulamin miejsca postoju pojazdów określa warunki korzystania z miejsc postoju pojazdów zarządzanych przez Nadleśnictwo Grodziec.

2. Każda osoba korzystająca z miejsca postoju pojazdów wyraża zgodę na postanowienia niniejszego regulaminu i obowiązuje się do przestrzegania jego postanowień

3. Miejsce postoju dostępne jest we wszystkie dni w roku.

4. Miejsce postoju pojazdu nie jest strzeżone, dlatego ryzyko wynikające z uszkodzenia lub utraty pojazdu, jak również jego wyposażenia, a także z utraty przedmiotów pozostawionych w pojeździe, ponosi osoba korzystająca z miejsca postoju.

5. Pojazd może pozostawać na miejscu postoju wyłącznie w celu jego parkowania, w czasie nie dłuższym niż 8 godzin.

6. Podczas wykonywania pojazdem manewrów na terenie miejsca postoju należy zachować szczególną ostrożność i poruszać się z prędkością nie większą niż 10km/h, kierujący pojazdem zobowiązany jest do przestrzegania przepisów Prawa drogowego.

7. W przypadku kolizji lub wypadku, powstałych na terenie miejsca postoju, obowiązują zasady i przepisy Prawa drogowego.

8. Każda z osób korzystających z miejsca postoju zobowiązana jest do podporządkowania się poleceniom pracowników Służby Leśnej.

9. Osobom korzystającym z miejsca postoju zabrania się:

1) wykonywania jakichkolwiek czynności związanych z obsługą techniczną,

2) mycia, sprzątania, naprawy pojazdów,

3) zaśmiecania terenu,

4) wyrzucania odpadów domowych, komunalnych i innych do koszy służących na potrzeby miejsca postoju,

5) pozostawiania pojazdów w sposób utrudniający korzystanie innym użytkownikom, a także przy drogach pożarowych,

6) prowadzenia działalności usługowej lub handlowej bez stosownej zgody Nadleśniczego,

7) puszczanie zwierząt domowych luzem.

10. Zabrania się rozpalania ognisk i korzystania z otwartego ognia na terenie miejsca postoju.

11. Należy korzystać z wyposażenia miejsca postoju w sposób zgodny z ich przeznaczeniem.

12. Wszelkie uwagi i nieprawidłowości dotyczące miejsca postoju pojazdu proszę zgłaszać w biurze Nadleśnictwa Grodziec pod nr tel. 63 248 50 27 lub e-mail: grodziec@poznan.lasy.gov.pl.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Noc Ciem w Grodźcu

Noc Ciem w Grodźcu

Świat motyli nocnych niebywale zaskoczył uczestników wydarzenia Noc CIEMna. Spodziewali się zobaczyć zupełnie niepozorne - szare, czarno-białe, czy brązowe motyle, a okazało się, że ćmy też są kolorowe i mają ciekawe desenie.

W Ośrodku Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec 16 i 17 lipca 2021 r. spotkaliśmy się, by podglądać niezwykłe owady – ćmy. Noc CIEMna zorganizowana została przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu i Nadleśnictwo Grodziec. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

W programie wydarzenia była pasjonująca prelekcja leśnika i entomologa – Mirosława Maciąga. Nie zabrakło również warsztatów plastycznych podczas których można było odzwierciedlić postacie motyli metodą nakrapiania. Największą jednak atrakcją była możliwość obserwacji ciem przy specjalistycznym ekranie entomologicznym. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 100 osób.

 


W Polsce występuje sporo ponad 3000 gatunków motyli z czego zaledwie 163 gatunki to tz. motyle dzienne. Reszta zaliczana jest do ciem. Podział na motyle dzienne i nocne jest dość symboliczny. Część gatunków ciem lata również w ciągu dnia – mówi Mirosław Maciąg.

Niesamowite okazy

Ćmy zwabiane były za pomocą różnych lamp oraz urządzenia LepiLed do białego ekranu, gdzie można było je swobodnie oglądać. Choć raczej nie kojarzą się nam z całą paletą barw, w trakcie obserwacji można było się przekonać, że ćmy są zaskakująco różnorodne. Mają różne kształty, rozmiary i magiczne kolory. Duże wrażenie zrobiły obserwacje Zawisaka borowca (Sphinx pinastri), ale również innych, wyjątkowych motyli.

Cykl rozwojowy motyla - fascynująca przemiana

To spotkanie było świetną okazją do tego, by przypomnieć sobie jak skomplikowany cykl rozwojowy przechodzą motyle. – Po wykluciu się z jaja larwa motyla, czyli gąsienica zostaje maszyną do jedzenia. Właściwie nic innego nie robi tylko je. Pożywieniem gąsienic są głównie miękkie części roślin – liście. Gąsienice szybko rosną i kilka razy linieją, czyli zrzucają zewnętrzną warstwę ciała – oskórek. Najbardziej fascynujący proces rozpoczyna się w trakcie stadium poczwarki. Wtedy owad nie rusza się i nie pobiera pokarmu, a ciało larwy ulega całkowitej przebudowie, niemal „rozpuszcza się” i właściwe na nowo tworzą się narządy i skrzydła motyla – tłumaczy Mirosław Maciąg.

Choć motyle kojarzą się nam głównie z zapylaniem kwiatów, to jednak najważniejszą rolę w przyrodzie pełnią gąsienice. Z jednej strony stanowią one potężną bazę pokarmową np. dla ptaków, a z drugiej strony wydalane ekskrementy przyczyniają się do lepszego obiegu materii w przyrodzie.

Tekst: Aleksandra Osińska (Nadleśnictwo Czerniejewo).