Wydawca treści Wydawca treści

Park Krajobrazowy

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

W zasięgu administracyjnego działania Nadleśnictwa Grodziec znajduje się część Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
Nadwarciański Park Krajobrazowy został utworzony na mocy Rozporządzenia Nr 60 Wojewody Konińskiego z dnia 19.10.1995 roku.

Na terenie parku znajduje się 781,03 ha gruntów Nadleśnictwa.

Niepowtarzalność warunków hydrologicznych i glebowych, a zwłaszcza niski stopień ingerencji człowieka w krajobraz doliny w granicach Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego powoduje, że świat roślin tego terenu jest sam w sobie wartością godną ochrony.
Rzeczywista szata roślinna Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego różni się od potencjalnej. Jest to przede wszystkim skutek dotychczasowej działalności gospodarczej.

Roślinność Parku jest niespotykanie bogata – odnotowano tu ponad 230 zespołów roślinnych.

Osobliwością przyrodniczą Parku są skupienia słonorośli – obecność słonych źródeł, m.in. koło Wrąbczyna umożliwiła wykształcenie się tam szuwaru halofitowego oraz słonych wypasanych łąk. Na omawianym terenie napotkać można znaczne powierzchnie lasów łęgowych i olsów.


fot. Adam Krupa
Świat zwierząt Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego poznany jest, w zależności od rozpatrywanych grup zwierzęcych, ze zróżnicowaną dokładnością. Najlepiej rozpoznane są ptaki tego terenu, co jest efektem intensywnych badań trwających od przełomu lat 60-tych i 70-tych do chwili obecnej. Najliczniejszą i równocześnie najcenniejszą grupą są ptaki wodne.

Na terenie parku występuje niespotykane jak na zachodnią Polskę zagęszczenie występowania bociana białego (Ciconia ciconia). Część par gniazduje na dachach i słupach energetycznych na terenach zabudowanych, pozostałe zakładają gniazda w pierwotnej dla tego gatunku formie – na drzewach wśród podmokłych łąk, z dala od siedzib ludzkich.

fot. Adam Krupa


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zaproszenie do składania ofert - "Dobre z Lasu"

Zaproszenie do składania ofert - "Dobre z Lasu"

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Andrzej Konieczny zaprasza do składania ofert na prowadzenie sklepu detalicznego „Dobre z Lasu” w następujących lokalizacjach: Poznań, Kalisz, Leszno, Konin (wybór Operatora).

Przedmiotem zaproszenia jest prowadzenie przez Oferenta we własnym imieniu i na własny rachunek, działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży detalicznej produktów pod marką „Dobre z Lasu”.

Okres prowadzenia sklepu detalicznego wynosi 3 lata od daty zawarcia umowy.

Ofertę można składać:

  • elektroniczne, przesyłając ofertę na adres e-mail: sekretariat@poznan.lasy.gov.pl
  • pocztą lub osobiście na adres: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Gajowa 10, 60-959 Poznań

Ofertę należy złożyć w sposób określony jak wyżej, nie później niż do dnia 08.11.2021 r. do godz. 15:00 (decyduje data wpływu do Zapraszającego).

Otwarcie ofert nastąpi w dniu 09.11.2021 o godz. 8:30 w siedzibie Zapraszającego, w biurze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, ul. Gajowa 10, 60-959 Poznań.

Zapraszający wymaga przed upływem terminu składania ofert wniesienia przez Oferenta wadium. Wadium wynosi 5000 zł i może być wnoszone wyłącznie w formie pieniężnej na rachunek bankowy Zapraszającego w Banku Ochrony Środowiska, Centrum Biznesowe w Poznaniu, ul. J. Dąbrowskiego 79a, 60-529 Poznań, nr rachunku: 79 1540 1056 2105 8312 9205 0007, z dopiskiem: "Wadium na zabezpieczenie oferty w postępowaniu na prowadzenie sklepu detalicznego "Dobre z Lasu" .

Osobą uprawnioną do kontaktu z Oferentami jest Ada Bończyk.

Tel. 61-668-44-88, e-mail: ada.bonczyk@poznan.lasy.gov.pl.

 

Szczegółowa treść zaproszenia, oferty i wzór umowy znajdują się załącznikach.