Wydawca treści Wydawca treści

Park Krajobrazowy

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

W zasięgu administracyjnego działania Nadleśnictwa Grodziec znajduje się część Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
Nadwarciański Park Krajobrazowy został utworzony na mocy Rozporządzenia Nr 60 Wojewody Konińskiego z dnia 19.10.1995 roku.

Na terenie parku znajduje się 781,03 ha gruntów Nadleśnictwa.

Niepowtarzalność warunków hydrologicznych i glebowych, a zwłaszcza niski stopień ingerencji człowieka w krajobraz doliny w granicach Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego powoduje, że świat roślin tego terenu jest sam w sobie wartością godną ochrony.
Rzeczywista szata roślinna Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego różni się od potencjalnej. Jest to przede wszystkim skutek dotychczasowej działalności gospodarczej.

Roślinność Parku jest niespotykanie bogata – odnotowano tu ponad 230 zespołów roślinnych.

Osobliwością przyrodniczą Parku są skupienia słonorośli – obecność słonych źródeł, m.in. koło Wrąbczyna umożliwiła wykształcenie się tam szuwaru halofitowego oraz słonych wypasanych łąk. Na omawianym terenie napotkać można znaczne powierzchnie lasów łęgowych i olsów.


fot. Adam Krupa
Świat zwierząt Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego poznany jest, w zależności od rozpatrywanych grup zwierzęcych, ze zróżnicowaną dokładnością. Najlepiej rozpoznane są ptaki tego terenu, co jest efektem intensywnych badań trwających od przełomu lat 60-tych i 70-tych do chwili obecnej. Najliczniejszą i równocześnie najcenniejszą grupą są ptaki wodne.

Na terenie parku występuje niespotykane jak na zachodnią Polskę zagęszczenie występowania bociana białego (Ciconia ciconia). Część par gniazduje na dachach i słupach energetycznych na terenach zabudowanych, pozostałe zakładają gniazda w pierwotnej dla tego gatunku formie – na drzewach wśród podmokłych łąk, z dala od siedzib ludzkich.

fot. Adam Krupa


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Edukacyjny Rajd Rowerowy

Edukacyjny Rajd Rowerowy

„Świadomy grzybiarz – Znam, Zbieram, Tradycyjnie przetwarzam”

W sobotę 02.10.2021 r. na terenie Nadleśnictwa Grodziec odbył się rajd rowerowy połączony z grzybobraniem. Uczestnikami wydarzenia byli mieszkańcy Gminy Grodziec oraz niezawodni  cykliści PTTK Konin / CIKLO. Trasa jaką pokonali uczestnicy prowadziła przez nową edukacyjną ścieżkę ekologiczną, która podobnie jak rajd powstały dzięki realizacji działań związanych z projektem „Samorządy i Lasy Państwowe – razem dla grodzieckiej przyrody”. Pomimo niewielkich zbiorów podczas grzybobrania, Uczestnicy mogli zasmakować owoców runa leśnego na mecie rajdu. W Ośrodku Edukacji Leśnej czekała degustacja „dobre z lasu” tj. dziczyzna, grzyby oraz orzeźwiająca lemoniada z owoców leśnych. Głównym celem projektu było propagowanie turystyki rowerowej jako zdrowego i ekologicznego sposobu spędzania wolnego czasu wraz z promocją turystyczną terenów, przez które przebiegała trasa rajdu oraz poszerzenie wiedzy o królestwie grzybów – ich rola i znaczenie w ekosystemie leśnym.