Wydawca treści
Park Krajobrazowy
Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.
W zasięgu administracyjnego działania Nadleśnictwa Grodziec znajduje się część Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
Nadwarciański Park Krajobrazowy został utworzony na mocy Rozporządzenia Nr 60 Wojewody Konińskiego z dnia 19.10.1995 roku.
Na terenie parku znajduje się 781,03 ha gruntów Nadleśnictwa.
Niepowtarzalność warunków hydrologicznych i glebowych, a zwłaszcza niski stopień ingerencji człowieka w krajobraz doliny w granicach Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego powoduje, że świat roślin tego terenu jest sam w sobie wartością godną ochrony.
Rzeczywista szata roślinna Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego różni się od potencjalnej. Jest to przede wszystkim skutek dotychczasowej działalności gospodarczej.
Roślinność Parku jest niespotykanie bogata – odnotowano tu ponad 230 zespołów roślinnych.
Osobliwością przyrodniczą Parku są skupienia słonorośli – obecność słonych źródeł, m.in. koło Wrąbczyna umożliwiła wykształcenie się tam szuwaru halofitowego oraz słonych wypasanych łąk. Na omawianym terenie napotkać można znaczne powierzchnie lasów łęgowych i olsów.
fot. Adam Krupa
Świat zwierząt Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego poznany jest, w zależności od rozpatrywanych grup zwierzęcych, ze zróżnicowaną dokładnością. Najlepiej rozpoznane są ptaki tego terenu, co jest efektem intensywnych badań trwających od przełomu lat 60-tych i 70-tych do chwili obecnej. Najliczniejszą i równocześnie najcenniejszą grupą są ptaki wodne.
Na terenie parku występuje niespotykane jak na zachodnią Polskę zagęszczenie występowania bociana białego (Ciconia ciconia). Część par gniazduje na dachach i słupach energetycznych na terenach zabudowanych, pozostałe zakładają gniazda w pierwotnej dla tego gatunku formie – na drzewach wśród podmokłych łąk, z dala od siedzib ludzkich.
fot. Adam Krupa
Najnowsze aktualności
Dzień Stawiszyna - okazją do promocji
Dzień Stawiszyna - okazją do promocji
Lokalne imprezy są bardzo dobrą okazją na integrację ze społecznością i promocję Lasów Państwowych.
Po imprezie lokalnej - Dni Grodźca reprezentanci Nadleśnictwa zostali zaproszeni do Stawiszyna, aby pokazać co lasy oferują lokalnej społeczności i zaprosić na łono natury oraz do obiektów Nadleśnictwa . Ku wielkiej uciesze, iż zostaliśmy dobrze "odebrani" przez społeczeństwo i lokalne władze zaproszenie przyjęliśmy .
20 czerwca 2015 w Stawiszynie odbyła się uroczystość, podczas której reprezentacja Nadleśnictwa promowała Lasy Państwowe. Było wiele atrakcji,a wśród nich nasze stoisko.
Reprezentacja Nadleśnictwa w składzie : Lidia Kopińska - Mikołajczyk (edukator), Dominik Bażant ( podleśniczy),Bartłomiej Regulski (stażysta) oraz Zdzisław Maciejewski
( kierowca) zadbała o to, aby uczestnikom imprezy zapewnić atrakcje.
Dzieci i młodzież przychodziła do nas obejrzeć stoisko.Najbardziej bowiem podobały się eksponaty, bo nie każdy ma okazję zetknąć się na co dzień z jenotem, bażantem, dzikiem czy sarną.
Uczestnicy imprezy brali udział w konkursach związanych z lasem: dopasowywali nazwy zwierząt i roślin do wyciętych ze sklejki elementów, odpowiadali na pytania z koła fortuny, najmłodsi odpowiadali na zadawane zagadki, a dorośli próbowali rozpoznać gatunki drewna.
Dużym powodzeniem cieszyła się gra sprawnościowa. Pani Burmistrz również wzięła udział w zabawie i pokonała plansze w grze sprawnościowej.
Najbardziej cieszyło nas to jak dzieci i młodzież podchodziła kilka razy do naszego stoiska ,a by wziąć udział w konkursie. Uczestnicy przy dobrze rozwiązanym zadaniu otrzymywali różne drobne gadżety oraz foldery Nadleśnictwa Grodziec i Ośrodka Edukacji Leśnej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim odwiedzającym nasze stoisko oraz pani Burmistrz za zaproszenie. Dziękujemy paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, które dbały o to abyśmy mieli siły do pracy i pełne brzuszki.