Wydawca treści
Obszary reprezentatywne i lasy HCVF
Zapraszamy do lektury. Do pobrania w załączniku mapy
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF wyznaczane zgodnie z wymogami posiadanego certyfikatu FSC to lasy: obszary chronione w rezerwatach i parkach narodowych, obszary chronione w parkach krajobrazowych, ostoje zagrożonych i ginących gatunków, kompleksy leśne odgrywające znaczącą rolę w krajobrazie w skali krajowej, makroregionalnej lub globalnej, ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące, marginalne z punktu widzenia gospodarki leśnej, ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy, lasy wodochronne, glebochronne, lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności.
Ekosystemy reprezentatywne (Representative Sample Areas) – są wyznaczane w ramach kryterium 6.4 Krajowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC® w Polsce FSC-NSTD-FM-PL.
Ekosystemy reprezentatywne (Representative Sample Areas) – są wyznaczane w ramach kryterium 6.4 Krajowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC® w Polsce FSC-NSTD-FM-PL.
W pierwszej kolejności, jako ekosystemy referencyjne wyznaczane są powierzchnie w stanie naturalnym lub maksymalnie zbliżonym do naturalnego. W ramach danego obszaru, reprezentatywne przykłady istniejących ekosystemów są zachowywane w stanie naturalnym, stosownie do zakresu działań gospodarczych oraz unikalnego charakteru danych zasobów. Zarządzający lasami o dużych powierzchniach wyznacza, zachowuje i zaznacza je na mapach.
Ekosystemy reprezentatywne – strefy i powierzchnie ochronne w lasach, na których nie prowadzi się zabiegów gospodarczych, z wyjątkiem działań podnoszących walory przyrodnicze i służących zachowaniu tych ekosystemów.
Kategorie lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF) wyznaczonych w Nadleśnictwie Grodziec:
HCVF 1 – lasy posiadające globalne, regionalne lub narodowe znaczenie pod względem koncentracji wartości biologicznych, do których należą:
HCVF 1.1 – obszary chronione.
HCVF 1.2 – ostoje zagrożonych i ginących gatunków.
HCVF 3 – obszary obejmujące rzadkie, ginące i zagrożone ekosystemy, do których należą:
HCVF 3.2 – ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy, ale pospolitsze w Polsce i występujące wielkoobszarowo.
HCVF 4 – lasy pełniące funkcje w sytuacjach krytycznych, do których należą:
HCVF 4.1 – lasy wodochronne.
HCVF 4.2 – lasy glebochronne.
HCVF 6 – lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności (pomniki przyrody, cmentarze, miejsca pamięci, mogiły i inne miejsca historyczne oraz ścieżka przyrodnicza-leśna).
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Powrót
Afrykański pomór świń?
Afrykański pomór świń?
Materiały szkoleniowe dla myśliwych i leśników.
Fakt, występowania ASFV w populacji dzików stwarza potrzebę włączenia myśliwych oraz leśników w program szkolenia, którego celem jest uświadomienie roli myśliwych i leśniczych w ochronie Polski przed rozprzestrzenieniem się ASF w populacji dzików bytujących w naszych lasach, a tym samym ochronę krajowych stad świń przed wirusem ASF, który w pierwszej kolejności może znaleźć się wśród dzików.