Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Edukacja jest jednym ze statutowych zadań Lasów Państwowych. W Nadleśnictwie Grodziec jest prowadzona w Ośrodku Edukacji Leśnej oraz w Zielonej Szkole. Niektóre obiekty stanowią również bazę turystyczną. Tutaj możesz zorganizować imprezę przy ognisku, położyć się spać i wypocząć. Następnego dnia wypożyczyć rower i pojeździć ścieżkami rowerowymi. Wszystko to w pobliżu lasu, gdzie spokój , cisza i zdrowe powietrze.

_


Obiekty edukacyjne

Edukacja jest jednym ze statutowych zadań Lasów Państwowych. W Nadleśnictwie Grodziec jest prowadzona w Ośrodku Edukacji Leśnej oraz w Zielonej Szkole.

Wraz z utworzeniem w 2004 roku Ośrodka Edukacji Leśnej została poszerzona oferta dotycząca szeroko pojętej edukacji leśnej społeczeństwa.
Realizacja programu Edukacji leśnej jest długofalowym przedsięwzięciem mającym na celu pogłębienie wiedzy społeczeństwa na temat przyrody i jej ochrony oraz walorów przyrodniczych Wschodniej Wielkopolski i sposobów korzystania z nich, w ramach zrównoważonej gospodarki oraz wykreowanie mody na ekologiczny styl życia.

Stworzenie swoistego centrum z bogatą infrastrukturą  oraz aranżacja przestrzeni z wykorzystaniem naturalnych materiałów stwarza niepowtarzalną atmosferę do zdobywania wiedzy oraz uwrażliwienia na problemy ochrony środowiska i zrównoważonego wykorzystania jego walorów.

Edukacją przyrodniczo - leśną w Nadleśnictwie Grodziec (organizacją i prowadzeniem zajęć) zajmuje się zasadniczo jeden pracownik, urzędujący w Ośrodku Edukacji Leśnej; Specjalista SL ds. edukacji Lidia Kopińska
Zajęcia są prowadzone również przez leśniczych, współpracujących ze szkołami na swoim terenie działania.

Zajęcia w OEL i Zielonej Szkole odbywają sięw dni pracujące Nadleśnictwaod godz.7:00 do godz. 15:00. Mogą odbywać się również w dni wolne od pracy Nadleśnictwa, za wcześniejszą zgodą Nadleśniczego Nadleśnictwa Grodziec.

Od 2012 roku istnieje możliwość prowadzenia zajęć w przypadku złej aury, gdzie dotychczas zajęcia były zazwyczaj odwoływane przez organizatorów. Adaptowanie i wyposażenie Sali edukacyjnej w budynku Zielonej szkoły umożliwia prowadzenie zajęć w przypadku złej aury lub gdy program wymaga skorzystania z wyposażenia sali.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Noc Ciem w Grodźcu

Noc Ciem w Grodźcu

Świat motyli nocnych niebywale zaskoczył uczestników wydarzenia Noc CIEMna. Spodziewali się zobaczyć zupełnie niepozorne - szare, czarno-białe, czy brązowe motyle, a okazało się, że ćmy też są kolorowe i mają ciekawe desenie.

W Ośrodku Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec 16 i 17 lipca 2021 r. spotkaliśmy się, by podglądać niezwykłe owady – ćmy. Noc CIEMna zorganizowana została przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu i Nadleśnictwo Grodziec. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

W programie wydarzenia była pasjonująca prelekcja leśnika i entomologa – Mirosława Maciąga. Nie zabrakło również warsztatów plastycznych podczas których można było odzwierciedlić postacie motyli metodą nakrapiania. Największą jednak atrakcją była możliwość obserwacji ciem przy specjalistycznym ekranie entomologicznym. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 100 osób.

 


W Polsce występuje sporo ponad 3000 gatunków motyli z czego zaledwie 163 gatunki to tz. motyle dzienne. Reszta zaliczana jest do ciem. Podział na motyle dzienne i nocne jest dość symboliczny. Część gatunków ciem lata również w ciągu dnia – mówi Mirosław Maciąg.

Niesamowite okazy

Ćmy zwabiane były za pomocą różnych lamp oraz urządzenia LepiLed do białego ekranu, gdzie można było je swobodnie oglądać. Choć raczej nie kojarzą się nam z całą paletą barw, w trakcie obserwacji można było się przekonać, że ćmy są zaskakująco różnorodne. Mają różne kształty, rozmiary i magiczne kolory. Duże wrażenie zrobiły obserwacje Zawisaka borowca (Sphinx pinastri), ale również innych, wyjątkowych motyli.

Cykl rozwojowy motyla - fascynująca przemiana

To spotkanie było świetną okazją do tego, by przypomnieć sobie jak skomplikowany cykl rozwojowy przechodzą motyle. – Po wykluciu się z jaja larwa motyla, czyli gąsienica zostaje maszyną do jedzenia. Właściwie nic innego nie robi tylko je. Pożywieniem gąsienic są głównie miękkie części roślin – liście. Gąsienice szybko rosną i kilka razy linieją, czyli zrzucają zewnętrzną warstwę ciała – oskórek. Najbardziej fascynujący proces rozpoczyna się w trakcie stadium poczwarki. Wtedy owad nie rusza się i nie pobiera pokarmu, a ciało larwy ulega całkowitej przebudowie, niemal „rozpuszcza się” i właściwe na nowo tworzą się narządy i skrzydła motyla – tłumaczy Mirosław Maciąg.

Choć motyle kojarzą się nam głównie z zapylaniem kwiatów, to jednak najważniejszą rolę w przyrodzie pełnią gąsienice. Z jednej strony stanowią one potężną bazę pokarmową np. dla ptaków, a z drugiej strony wydalane ekskrementy przyczyniają się do lepszego obiegu materii w przyrodzie.

Tekst: Aleksandra Osińska (Nadleśnictwo Czerniejewo).