Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Edukacja jest jednym ze statutowych zadań Lasów Państwowych. W Nadleśnictwie Grodziec jest prowadzona w Ośrodku Edukacji Leśnej oraz w Zielonej Szkole. Niektóre obiekty stanowią również bazę turystyczną. Tutaj możesz zorganizować imprezę przy ognisku, położyć się spać i wypocząć. Następnego dnia wypożyczyć rower i pojeździć ścieżkami rowerowymi. Wszystko to w pobliżu lasu, gdzie spokój , cisza i zdrowe powietrze.

_


Obiekty edukacyjne

Edukacja jest jednym ze statutowych zadań Lasów Państwowych. W Nadleśnictwie Grodziec jest prowadzona w Ośrodku Edukacji Leśnej oraz w Zielonej Szkole.

Wraz z utworzeniem w 2004 roku Ośrodka Edukacji Leśnej została poszerzona oferta dotycząca szeroko pojętej edukacji leśnej społeczeństwa.
Realizacja programu Edukacji leśnej jest długofalowym przedsięwzięciem mającym na celu pogłębienie wiedzy społeczeństwa na temat przyrody i jej ochrony oraz walorów przyrodniczych Wschodniej Wielkopolski i sposobów korzystania z nich, w ramach zrównoważonej gospodarki oraz wykreowanie mody na ekologiczny styl życia.

Stworzenie swoistego centrum z bogatą infrastrukturą  oraz aranżacja przestrzeni z wykorzystaniem naturalnych materiałów stwarza niepowtarzalną atmosferę do zdobywania wiedzy oraz uwrażliwienia na problemy ochrony środowiska i zrównoważonego wykorzystania jego walorów.

Edukacją przyrodniczo - leśną w Nadleśnictwie Grodziec (organizacją i prowadzeniem zajęć) zajmuje się zasadniczo jeden pracownik, urzędujący w Ośrodku Edukacji Leśnej; Specjalista SL ds. edukacji Lidia Kopińska
Zajęcia są prowadzone również przez leśniczych, współpracujących ze szkołami na swoim terenie działania.

Zajęcia w OEL i Zielonej Szkole odbywają sięw dni pracujące Nadleśnictwaod godz.7:00 do godz. 15:00. Mogą odbywać się również w dni wolne od pracy Nadleśnictwa, za wcześniejszą zgodą Nadleśniczego Nadleśnictwa Grodziec.

Od 2012 roku istnieje możliwość prowadzenia zajęć w przypadku złej aury, gdzie dotychczas zajęcia były zazwyczaj odwoływane przez organizatorów. Adaptowanie i wyposażenie Sali edukacyjnej w budynku Zielonej szkoły umożliwia prowadzenie zajęć w przypadku złej aury lub gdy program wymaga skorzystania z wyposażenia sali.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#sprzątaMY III

#sprzątaMY III

Razem z przedszkolakami z Malanowa posprzątamy las w otoczeniu Ośrodka Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec.

Po raz trzeci sprzątamy z prezydentem


Lasy Państwowe rozpoczynają trzecią edycję akcji „SprzątaMy”. 15 czerwca ogólnopolskie sprzątanie lasów zainauguruje Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Para prezydencka i wolontariusze zbiorą śmieci z lasów na terenie Nadleśnictwa Skierniewice.

Śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych to często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci.
Akcja, w której bierze udział Prezydent przynosi wymierne efekty w postaci uprzątniętego terenu. - Przykład, jaki daje głowa państwa, to zachęta do tego, by samemu także zebrać napotkane w lesie odpady. I przede wszystkim, by nie traktować lasów jako wysypiska śmieci – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.


Podczas pierwszej akcji w 2019 r. prezydent Andrzej Duda apelował, by o czystość lasów dbali wszyscy, którzy je odwiedzają: – Postarajmy się zostawić las co najmniej w takim stanie, w jakim go zastaliśmy. To znaczy: nie zostawiajmy nic; zabierzmy ze sobą wszystko, co do lasu przynieśliśmy – podkreślał.


W pierwszej akcji sprzątania wzięło udział ponad 43 tys. osób. Teraz do lasów również ruszą tysiące ochotników. Od 15 czerwca do końca roku szkolnego sprzątania lasów z udziałem lokalnych społeczności odbędą się we wszystkich 429 nadleśnictwach. 
Sprzątanie lasów nawiązywało do międzynarodowej inicjatywy „Sprzątania świata", którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r., a w Polsce odbywa się od 1994 r. Niestety, mimo wielu apeli i nagłaśniania problemu wywożenie odpadów do lasów nadal trwa. Obok drobnych śmieci porzucanych podczas wycieczek do lasu czy grzybobrania, leśnicy znajdują dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi, oponami czy sprzętem AGD.