Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Grodziec gospodaruje na terenie o pow. 25 tys. hektarów.Teren jest zróżnicowany.Zapraszamy do korzystania z walorów lasu

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Mapy lasów

Interesujące miejsca znajdą Państwo również na mapie w administracji RDLP w Poznaniu.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ZWIERZĘTA W ZAGRODZIE WOLNOŚCIOWEJ – JELEŃ

ZWIERZĘTA W ZAGRODZIE WOLNOŚCIOWEJ – JELEŃ

W Zagrodzie Wolnościowej przy Ośrodku Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Grodziec możemy obserwować codzienne życie leśnych zwierząt.

Jednym z gatunków, które możemy tu „podglądać” jest Jeleń szlachetny (Cervus elaphus). To duży ssak z rodziny jeleniowatych, zamieszkujący większość polskich lasów. Masa ciała byka, bo tak nazywamy dorosłego samca, wynosi średnio 130-140 kg (a maksymalnie nawet 290 kg!). Samica, czyli łania, jest znacznie mniejsza od samca – średnia masa jej ciała wynosi 70 – 80 kg.

Warto zaznaczyć, że samce tego gatunku (jak i pozostałych jeleniowatych występujących w naszym kraju: łosia, daniela, sarny i jelenia sika) mają na głowie nie rogi,
a poroże. Różnią się one od siebie zarówno pod względem wyglądu i budowy, ale najważniejszą cechą poroża jest to, że jest sezonowe i co rok samoistnie odpada. Takie poroże, które już odpadło, nazywamy zrzutem. Jest to bardzo przyjemna pamiątka
z wycieczki do lasu, dlatego jeśli uda nam się je znaleźć, możemy zabrać je ze sobą do domu, o ile nie jest to teren rezerwatu przyrody lub parku narodowego.

Wrzesień jest czasem, w którym odbywa się jeden z najpiękniejszych spektaklów natury – rykowisko, czyli okresem godowym jeleni. To właśnie wtedy możemy usłyszeć tubalne ryczenie samców, które roznosi się echem wśród drzew i leśnych polan. Byk pokazuje w ten sposób swoją siłę oraz dobrą kondycję zdrowotną, dzięki czemu zwraca na siebie uwagę łań. Niejednokrotnie jednak, jeleń musi udowodnić swoją wyższość nad innymi konkurentami podczas walk, w których wykorzystuje swoje poroże. Choć niektóre pojedynki mogą wyglądać naprawdę groźnie, to sytuacje, w których samce odnoszą poważne rany nie należą do częstych. Podczas rykowiska, silne byki gromadzą wokół siebie stado łań, które nazywamy haremem.