Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Grodziec gospodaruje na terenie o pow. 25 tys. hektarów.Teren jest zróżnicowany.Zapraszamy do korzystania z walorów lasu

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Mapy lasów

Interesujące miejsca znajdą Państwo również na mapie w administracji RDLP w Poznaniu.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ZWIERZĘTA W ZAGRODZIE WOLNOŚCIOWEJ – DZIK

ZWIERZĘTA W ZAGRODZIE WOLNOŚCIOWEJ – DZIK

W Zagrodzie Wolnościowej przy Ośrodku Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Grodziec możemy obserwować codzienne życie leśnych zwierząt.

Jednym z gatunków, które możemy tu „podglądać”, jest dzik (Sus scrofa). To średniej wielkości ssak z rodziny świniowatych, zamieszkujący większość polskich lasów. Dorosły samiec, zwany odyńcem, waży średnio 100-150 kg, a samica, czyli locha, waży 60-80 kg. Dziki mają charakterystyczne ciemne umaszczenie i zakrzywione kły, zwane szablami (zęby dolne) i fajkami (zęby górne).

Dziki są wszystkożerne, jedzą korzenie, bulwy, owoce, drobne zwierzęta, owady i padlinę. Ich doskonały węch pozwala im wygrzebywać głęboko zakopane pożywienie. Jesienią intensywnie poszukują żołędzi jako źródła energii przed zimą.

Dziki żyją w grupach rodzinnych zwanych watahami, prowadzonych przez doświadczoną lochę. Odyńce żyją samotnie poza okresem godowym, zwanym huczką. Przypada on na jesień i zimę, głównie w listopadzie i grudniu. Odyńce stają się wtedy bardziej aktywne i rywalizują o względy loch. Walki decydują o dostępie do samic. Ciąża trwa około 115 dni, a młode, zwane warchlakami, rodzą się wiosną.

Dziki, przewracając ziemię (czyli buchtując), napowietrzają glebę i rozprzestrzeniają nasiona. Choć mogą powodować szkody w uprawach, ich obecność w lasach jest kluczowa dla utrzymania dużej różnorodności biologicznej.