Wydawca treści Wydawca treści

Formy edukacji

Zapoznaj się z formami edukacji, realizowanymi przez Nadleśnictwo Grodziec

  1. Informacji o edukacji leśnej udziela:
    Anna Cicha tel.534 206 888
    e-mail: anna.cicha@poznan.lasy.gov.pl

  2. Nadleśnictwo Grodziec  w swojej ofercie edukacyjnej realizuje:
  • Lekcje terenowe- wycieczki do lasu z leśnikiem. Poziom i tematyka przekazywanej  wiedzy dostosowywany jest do wieku i poziomu wiedzy adresatów oraz aktualnie panujących pór roku i zjawisk w przyrodzie. Tematyka zajęć jest bardzo różnorodna i traktuje o zachowaniu się w lesie, pracy leśnika, gospodarce leśnej zgodnie z zasadami, życiu w zgodzie z naturą, ochronie przyrody i środowiska, życiu roślin i zwierząt itp. Podczas zajęć stosowane są różnorodne metody nauczania. Zajęcia są dostosowane do wieku uczestników oraz poziomu wiedzy.

Grupa starszych uczniów w terenie

  • Lekcje w Izbie Edukacyjnej, gdzie znajduje się ekspozycja spreparowanych zwierząt w formie dioram (przestrzenne instalacje w formie siedlisk). Zaznajomienie się z gatunkami zwierząt chronionych i rzadkich (pozyskanie, preparowanie i przetrzymywanie zgodne z Ustawą o ochronie przyrody) jak np. bielik, kormoran czarny, krogulec, bóbr oraz innych zwierząt dzikich i łownych. Ekspozycja historyczna Nadleśnictwa Grodziec oraz prac leśnych dawniej i dziś. Przedstawienie łowiectwa i trofeów myśliwskich. 

Opowiadanie o stroju drwala

  • Zajęcia dydaktyczne w budynku mieszczącym Model Kopalni Węgla Brunatnego i Elektrowni - przedstawienie problematyki eksploatacji odkrywkowej zasobów naturalnych oraz działań rekultywacyjnych. Problem charakterystyczny dla Regionu Konińskiego. Model przedstawia proces technologiczny wydobycia węgla, transportu oraz wykorzystania go do produkcji energii elektrycznej. W sali zgromadzono dokumentacje fotograficzną terenów eksploatacji przed i po rekultywacji oraz ciekawostki paleontologiczne (skamieniały dąb, zęby trzonowe mamuta).
  • Zajęcia z wykorzystaniem infrastruktury OEL- przy pomocy tablic, gier edukacyjnych, zagrody wolnościowej, platformy widokowej.

Zajecia z wykorzystaniem gier edukacyjnych

  • Zajęcia na ścieżce dydaktycznej "Spacer z wiewiórką".
  • Wycieczki rowerowe ścieżkami rowerowymi 
  • Wycieczki rowerowe do szkółki w Zbiersku oraz prowadzenie zajęć dydaktycznych w szkółce.

  • Akcje edukacyjne organizowane wspólnie ze szkołami.

Sadzenie drzew podczas Święta Drzewa.

Lekcje w szkołach o tematyce ekologicznej i leśnej.

  • Konkursy związane z tematyką leśną.

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Edredon uratowany przez leśników

Edredon uratowany przez leśników

Dzięki czujności i zaangażowaniu leśników z Nadleśnictwa Grodziec, udało się ocalić rzadkiego w Wielkopolsce ptaka- Edredona. Zwierzę potrzebujące pomocy zauważyła podleśniczy z Leśnictwa Stawisko Lidia Kopińska-Mikołajczyk. Ptak został przewieziony do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Nadleśnictwa Grodziec, gdzie otrzymał niezbędną pomoc.

„Wracając do domu po pracy w lesie, zaważyłam, na polu w okolicach miejscowości Czarny Bród dużego białego ptaka, który nie mógł wzbić się do lotu. Okazało się, że jest to niespotykany w Wielkopolsce Edredon – kaczka, która występuje w Polsce tylko nad Bałtykiem. Po oględzinach i konsultacjach z ekspertami zabrałam zwierzę do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt przy Nadleśnictwie Grodziec, aby nie padł on ofiara drapieżników i pogarszających się warunków pogodowych”-mówi podleśniczy leśnictwa Stawisko Lidia Kopińska Mikołajczyk.

„Edredon to prawdziwy „biały kruk” w dorzeczu środkowej Warty na terenie, którego leży nasze nadleśnictwo. Nie udało się ustalić skąd się u nas, wziął. Podjęcie się jego rehabilitacji było dla nas sporym wyzwaniem, ponieważ na co dzień pomagamy najczęściej bocianom, jeżom, czy też jerzykom. Po kilku dniach kiedy ptak wykazywał dobrą kondycję, postanowiliśmy przekazać go bliżej jego naturalnego środowiska do szczecińskiego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt gdzie będzie miał szanse na powrót „do natury”-informuje Michał Matłoka rzecznik prasowy Nadleśnictwa Grodziec.Edredon to największy, nurkujący gatunek kaczki. Można go spotkać dość często w Polsce nad Bałtykiem, na świecie występuje na północnych wybrzeżach Eurazji i Ameryki Północnej. Czasami zalatuje w głąb lądu.

Fotografia przedstawia Edredona znalezionego na polu nieopodal miejscowości Czarny Bród (Nadleśnictwo Grodziec). Fot. Lidia Kopińska-Mikołajczyk

„Nigdy wcześniej nie opiekowaliśmy się Edredonem w naszym ośrodku dla dzikich zwierząt. Musieliśmy konsultować się z ekspertami z dziedziny ornitologii, weterynarii i rehabilitacji zwierząt. Okazało się, że wymaga on specjalistycznej karmy składającej się z owoców morza. Kaczor Edredona szybko zaczął zjadać karmę i jego kondycja poprawiła się”-mówi Anna Cicha specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Grodziec, prowadząca również Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt.

Edredon jest zwany wdzięcznie "miękkopiórem" ze względu na niezwykłą wartość jego puchu. Puch edredonowy jest najwartościowszym, służącym do wyboru luksusowej pościeli, śpiworów i kurtek. Ma doskonałe właściwości izolacyjne. Na Islandii i w Norwegii istnieje wielowiekowa tradycja jego zbioru, który następnie jest rekompensowany sianem i wodorostami w gnieździe. Doprowadziło to do swoistego "udomowienia" Edredonów, które chętnie zajmują przygotowane dla nich sztuczne gniazda i wyprowadzają lęgi. Puch edredonowy był nawet walutą w czasach Wikingów, co zanotowały kroniki.