Asset Publisher Asset Publisher

Zagrożenie pożarowe

Największym zagrożeniem dla obszarów leśnych są pożary. W efekcie szeroko rozumianej działalności człowieka powstaje ponad 90% pożarów lasu. Najczęstszymi przyczynami powstawania pożarów na terenach leśnych, są umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności i nieostrożność w obchodzeniu się ogniem.

Telefony alarmowe - zauważyłeś pożar alarmuj
Straż pożarna 998
Nr alarmowy   112
PAD czyli Punkt alarmowo- dyspozycyjny Nadleśnictwa Grodziec +48 63 248 50 27 lub 608 644 911

Mapa Zagrożenia Pożarowego

Największe zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby korzystające z letniego wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego.  Jest ono  związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. W dużej mierze  pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów

.

Podatność lasów na pożar zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Wpływają one na wilgotność ściółki, której spadek poniżej 28% znacznie zwiększa podatność na zapalenie ściółki. Las jest doskonałym materiałem palnym. Jednak, aby powstał pożar potrzebne jest źródło ognia.


 To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów.

Nadleśnictwo Grodziec zaliczone jest do I kategorii zagrożenia pożarowego.
Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
      0 - brak zagrożenia,
      I - zagrożenie małe,
     II - zagrożenie duże; bądź ostrożny,
    III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych

 

Na terenie lasów i w ich pobliżu dla pojazdów samochodowych urządzono 35 punktów czerpania wody dla celów gaśniczych.
W Nadleśnictwie Grodziec działa system informacyjno-alarmowy, którego zadaniem jest jak najszybsze wykrycie pożaru na terenach leśnych.
Zabezpieczono środki techniczne umożliwiające dotarcie na miejsce w celu prowadzenia działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się pożaru oraz ustalono sposoby postępowania na wypadek pożaru.


Teren Nadleśnictwa Grodziec obserwowany jest z trzech dostrzegalni wyposażonych w kamery wysokiej rozdzielczości.


 


Punkt alarmowo – dyspozycyjny znajduje się w siedzibie Nadleśnictwa Grodziec,

Bezpieczeństwo w lesie zależy od Nas samych.



KORZYSTANIE Z LASU I ZASADY ZACHOWANIA SIĘ W LESIE

Kto zauważy pożar, klęskę żywiołową lub inne miejscowe zagrożenie, jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić osoby znajdujące się w strefie zagrożenia oraz: centrum powiadamiania ratunkowego  (tel.112) lub jednostkę ochrony przeciwpożarowej albo policję.


Stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące:
1)uprawy leśne do 4 m wysokości,
2)powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne,
3)ostoje zwierząt,
4)źródliska rzek i potoków,
5)obszary zagrożone erozją.

  • Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.
  • Postój pojazdów na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.

 

Imprezy sportowe oraz inne imprezy o charakterze masowym organizowane w lesie wymagają zgody właściciela lasu.

  • W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo,
    a w szczególności:

1)rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,

2)korzystania z otwartego płomienia,


3)Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:. od lasów i terenów zalesionych - 100 m.

  • Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione.


 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Program "Zanocuj w lesie"

Program "Zanocuj w lesie"

Już od 1 maja 2021 roku możesz "na dziko" ale zgodnie z regulaminem przenocować w naszych lasach

Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu już od  1 maja 2021 roku do dyspozycji miłośników bushcraftu i surwiwalu w lasach Nadleśnictwa Grodziec w tym obszaru znanego czasami pod nazwą Puszcza Pyzdrska.

Należy pamiętać, że bez względu na to jakiego sprzętu będzie się używać do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Utrzymany jest także zakaz używania otwartego ognia poza wyznaczonymi do tego miejscami oraz zakaz używania kuchenek gazowych.

Więcej informacji o projekcie

Każdy, kto będzie chciał nocować w lesie – w wyznaczonych strefach - dłużej niż dwie noce z rzędu lub w grupie większej niż dziewięć osób musi zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej.

Wybierając się do „leśnego hotelu” należy jednak pamiętać, że w lesie nie ma kranów, bieżącej wody, restauracji czy parkingu. Są za to wspaniała przyroda, dzikie zwierzęta czy owady i nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne. Akcja „Zanocuj w Lesie” skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych.

Spędzenie nocy w lesie to zetknięcie się z dziką przyrodą w całej okazałości. Dlatego nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, zdrowym rozsądku oraz przestrzeganiu regulaminu dostępnego na stronie internetowej Lasów Państwowych.

Przypominamy też, że fragmenty lub całe obszary wyznaczone do nocowania mogą być czasowo wyłączane z użytkowania ze względu na sytuację przeciwpożarową lub inne względy związane z bezpieczeństwem nocujących oraz otaczającej ich przyrody.

Lokalizacja widoczna jest  na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [Android lub IOS], z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru 
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
    1. Nadleśnictwo Grodziec nie posiada miejsc do rozpalania ogniska.
  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [czaswlas.pl
  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu (kliknij mapkę poniżej)

Kontakt do koordynatora programu w Nadleśnictwie Grodziec: Marcin Kliszcz
tel. 534 206 888
(preferowany kontakt mailowy)

7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin; na obszarze na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  informacje nt. planowanych terminów polowań zbiorowych można uzyskać we właściwych urzędach gmin;

a. na obszarze "Borowiec - Biała Królikowska" objętym programem znajduje się obwód łowiecki nr dzierżawiony przez Koło Łowieckie Nr   "Ryś" (Gmina Grodziec).

b. na obszarze "Kamień" objętym programem znajduje się obwód łowiecki nr 308 dzierżawiony przez Koło Łowieckie Nr 3 "Puszcza Pyzderska" (Gmina Pyzdry).

Granice obwodów łowieckich widoczne są na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy  (z menu wybierz - mapy BDL – mapa łowiectwa),

8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów [Załącznik nr 3 do Decyzji nr 8/2022 lub załącznik nr 4 Decyzji nr 8/2022] i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres grodziec@poznan.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Nadleśnictwo Grodziec przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Wszystkie osoby, które są zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu w lesie zachęcamy do wypełnienia ankiety http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl ., w której pytamy o Wasze doświadczenia, opinie i potrzeby. Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny i ulepszania Programu.