Asset Publisher Asset Publisher

Zagrożenie pożarowe

Największym zagrożeniem dla obszarów leśnych są pożary. W efekcie szeroko rozumianej działalności człowieka powstaje ponad 90% pożarów lasu. Najczęstszymi przyczynami powstawania pożarów na terenach leśnych, są umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności i nieostrożność w obchodzeniu się ogniem.

Telefony alarmowe - zauważyłeś pożar alarmuj
Straż pożarna 998
Nr alarmowy   112
PAD czyli Punkt alarmowo- dyspozycyjny Nadleśnictwa Grodziec +48 63 248 50 27 lub 608 644 911

Mapa Zagrożenia Pożarowego

Największe zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby korzystające z letniego wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego.  Jest ono  związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. W dużej mierze  pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów

.

Podatność lasów na pożar zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Wpływają one na wilgotność ściółki, której spadek poniżej 28% znacznie zwiększa podatność na zapalenie ściółki. Las jest doskonałym materiałem palnym. Jednak, aby powstał pożar potrzebne jest źródło ognia.


 To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów.

Nadleśnictwo Grodziec zaliczone jest do I kategorii zagrożenia pożarowego.
Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
      0 - brak zagrożenia,
      I - zagrożenie małe,
     II - zagrożenie duże; bądź ostrożny,
    III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych

 

Na terenie lasów i w ich pobliżu dla pojazdów samochodowych urządzono 35 punktów czerpania wody dla celów gaśniczych.
W Nadleśnictwie Grodziec działa system informacyjno-alarmowy, którego zadaniem jest jak najszybsze wykrycie pożaru na terenach leśnych.
Zabezpieczono środki techniczne umożliwiające dotarcie na miejsce w celu prowadzenia działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się pożaru oraz ustalono sposoby postępowania na wypadek pożaru.


Teren Nadleśnictwa Grodziec obserwowany jest z trzech dostrzegalni wyposażonych w kamery wysokiej rozdzielczości.


 


Punkt alarmowo – dyspozycyjny znajduje się w siedzibie Nadleśnictwa Grodziec,

Bezpieczeństwo w lesie zależy od Nas samych.



KORZYSTANIE Z LASU I ZASADY ZACHOWANIA SIĘ W LESIE

Kto zauważy pożar, klęskę żywiołową lub inne miejscowe zagrożenie, jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić osoby znajdujące się w strefie zagrożenia oraz: centrum powiadamiania ratunkowego  (tel.112) lub jednostkę ochrony przeciwpożarowej albo policję.


Stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące:
1)uprawy leśne do 4 m wysokości,
2)powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne,
3)ostoje zwierząt,
4)źródliska rzek i potoków,
5)obszary zagrożone erozją.

  • Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.
  • Postój pojazdów na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.

 

Imprezy sportowe oraz inne imprezy o charakterze masowym organizowane w lesie wymagają zgody właściciela lasu.

  • W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo,
    a w szczególności:

1)rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,

2)korzystania z otwartego płomienia,


3)Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:. od lasów i terenów zalesionych - 100 m.

  • Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione.


 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Kolejne plecaki od poznańskich leśników jadą do Ukrainy

Kolejne plecaki od poznańskich leśników jadą do Ukrainy

Wojna w Ukrainie ciągle trwa i wciąż potrzebna jest pomoc. Poznańscy leśnicy wspierają walczących w oddziałach Ochotniczej Obrony Terytorialnej leśników z Ukrainy. Właśnie wysłaliśmy im 5 po brzegi załadowanych palet ciepłej odzieży o łącznej wartości 165 tys. zł.

„Pomoc walczącej Ukrainie to odruch serca wielkopolskich leśników. To bardzo ważne wsparcie przekazywane jest bezpośrednio Ukraińcom zarówno tym w ojczyźnie, jak i przebywającym u nas w Polsce. Od początku trwającego konfliktu Lasy Państwowe aktywnie wspierają Ukrainę, przekazują m.in. plecaki taktyczne z wyposażeniem, czy też auta terenowe typu pick-up. To działanie długookresowe, ale pamiętamy również o udzielaniu wsparcia, zwłaszcza w obliczu zbliżającej się zimy" - powiedział dr inż. Andrzej Konieczny dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Zdjęcie przedstawia poznańskich leśników pakujących odzież zimową w ramach pomocy dla ukraińskich leśników. Fot. RDLP Poznań

Od początku konfliktu w Ukrainie Lasy Państwowe starają się wspierać zarówno uchodźców, którzy trafiają do Polski, jak i tych, którzy zostali i podjęli walkę z agresorem. Jedną z akcji zorganizowanych w ramach pomocy naszym wschodnim sąsiadom jest „Plecak dla Ukrainy” zainicjowana przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Już wiosną wyruszył pierwszy transport plecaków zawierających przydatny sprzęt, w tym: obuwie terenowe, apteczki, latarki czy żywność o długim terminie przydatności.

"Właśnie zakończyliśmy kolejny etap tej akcji, tym razem przygotowaliśmy 125 kompletów ciepłej odzieży wartych łącznie 165 tys. złotych. Każdy z zestawów zawiera wysokie zimowe buty, ciepłą bieliznę, skarpety, rękawice, kominiarki oraz spodnie i kurtki zimowe." - dodaje Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu.

Zdjęcie przedstawia komplet zimowej odzieży uszykowany w ramach pomocy ukraińskim leśnikom Fot. RDLP Poznań

Wiosną tego roku poznańscy leśnicy przekazali ukraińskim leśnikom 50 plecaków taktycznych, wraz z wyposażeniem o wartości 35 tys. zł. Do tego 3 terenowe samochody typu pickup - przypomina Tomasz Maćkowiak.

Zdjęcie przedstawia grupę poznańskich leśników na tle uszykowanych do transportu kartonów z pomocą dla ukraińskich leśników. Fot. RDLP Poznań