Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych.

Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.


Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu.

Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pniak po ściętym drzewie fot. L. Kopińska


Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Powierzchnia pozrębowa fot. L. Kopińska

Lasy Państwowe w coraz większym stopniu mechanizują prace leśne. W lesie pracuje coraz więcej maszyn, takich jak harwestery i forwardery. Podnoszą one ergonomię i wydajność prac pozyskaniowych. Maszyny te są własnością jednostek LP lub zakładów usług leśnych, wykonujących zadania na zlecenie LP.

Harwester przy pracy fot. M. Matłoka

Użytkowanie lasu to nie tylko pozyskanie drewna. Z darów lasu chętnie korzysta każdy.Darami lasu są także bardzo chętnie zbierane przez nas grzyby, których w polskich lasach rośnie ponad 1000 jadalnych gatunków.
W  lasach zbieramy również owoce borówki czernicy (zwanej czarną jagodą), borówki brusznicy,  jeżyny, maliny, róży, głogów, jarzębu pospolitego (popularnej jarzębiny czerwonej), żurawiny, bzu czarnego, orzechów laskowych i wiele innych, których nie sposób tutaj wymienić.

Warto pamiętać, że te wszystkie płody leśne każdy może swobodnie zbierać na własne potrzeby, oczywiście w sposób nie powodujący niszczenia grzybni, roślin i innych elementów środowiska przyrodniczego, w którym one występują.

Las wielu z nas kojarzy się z drzewkami bożonarodzeniowymi. Co roku do polskich domów na święta trafia ponad 200 tys. choinek z Lasów Państwowych. Pochodzą one ze specjalnie prowadzonych plantacji choinkowych lub z cieć pielęgnacyjnych wykonywanych w drzewostanach świerkowych. Obok świerka coraz większym zainteresowaniem cieszą się sosny, które pozyskiwane są przy okazji wykonywania cięć pielęgnacyjnych w uprawach i młodnikach.

 


 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Rolnik, leśnik i myśliwy – łączy nas natura” Jarociński Festiwal Kultury Łowieckiej Hubertus 2022

„Rolnik, leśnik i myśliwy – łączy nas natura” Jarociński Festiwal Kultury Łowieckiej Hubertus 2022

Przed nami wielkie wydarzenie. Już w dniach 15 i 16 października zielone plenery w parku miejskim k. Pałacu Radolińskich zmienią się w miejsce spotkań okolicznych mieszkańców oraz przybyłych gości z myśliwymi, rolnikami i leśnikami.

Na przybyłych gości będą czekać liczne atrakcje m.in. scena główna, a na niej liczne pokazy, koncerty i spotkania z przybyłymi gośćmi. Wśród głównych wystąpi, znany nie tylko młodszemu pokoleniu raper MEZO z Poznania. W części ekspozycyjnej namiotów/jarmarków swoje wyroby spożywcze, odzież myśliwską oraz wytwory rękodzieła, zaprezentuje blisko 100 wystawców.

Nie zabraknie tam i nas. Lasy Państwowe planują zbudować leśną osadę z kilku namiotów. Wesprą nas przy tym zaproszone jednostki: Krotoszyn, Piaski, Grodziec, Taczanów, Kalisz, Antonin oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. W ten sposób zwielokrotnimy siłę promocji, moc atrakcji i przekaz organizacji jaką niosą Lasy Państwowe. W środku tego dodatkowo promocja zdrowych i pysznych produktów spożywczych marki „Dobre z lasu”. Planujemy zorganizować liczne konkursy z nagrodami oraz mini warsztaty dla najmłodszych.

Przewidujemy atrakcje:

- warsztaty I w drewnie i własnoręczna budowa karmników oraz budek lęgowych. Jeżeli wykonasz konstrukcję w 100% na miejscu, zabierasz ją jako pamiątkę do domu;

- warsztaty II i możliwość malowania temperaturą w drewnie podczas sztuki pirografii;

- warsztaty III zielony decoupage, niezwykle przemiany drewna w małe dzieła sztuki;

- leśne koło fortuny;

- rozpoznawanie tropów i multimedialnych odgłosów leśnych zwierząt;

- pokazy obróbki drewna i rzeźbienia kłód bartnych,

- ogromne drewniane puzzle i klocki dla najmłodszych;

-  balony na hel oraz liczne rozmaite gadżety z leśne;

- zamiana w rolę leśniczego i „numerowanie drewna w lesie”;

- zmierzysz się z sarną i jeleniem, leśna waga;

- eksponaty leśnych zwierząt oraz różnice w budowie poroży i rogów na zaprezentowanych trofeach;

- drewniane tablice magnetyczne z ciekawostkami świata roślin i zwierząt;

- sadzonki drzew leśnych do własnoręcznego posadzenia na swoim terenie;

- zawody w rodzinnym piłowaniu drewna, tu ważna jest współpraca w grupach.

To tylko część atrakcji jaka na Państwa czeka.

W osobnym namiocie degustacja dziczyzny. Znajdą się tam również regały z rozmaitymi produktami ze sklepu leśnego, m.in.: herbaty, zioła, mięsne i grzybowe wyroby słoikowe, przyprawy, miody etc. W pierwszym dniu produkty ekspozycyjne zostaną pod koniec wydarzenia spakowane w plecaki i przekazane pod scenę główną jako nagrody w licytacji w której losy będziecie Państwo mogli nabyć u Głównego Organizatora imprezy. Ponadto obok namiotów w tym dniu dodatkowa atrakcja. Promocję marki „Dobre z lasu” poszerzy oferta degustacyjna z pojazdu typu Food-Truck prezentując wybrane produkty spożywcze z dziczyzną w roli głównej. W drugim dniu wydarzenia produkty z ekspozycji będą rozdawane w konkursach wiedzy przyrodniczo-leśnej.

To nie wszystko. Na polach za parkiem od ul. Maratońskiej, znanych z koncertów rockowych, również wiele atrakcji. Pokazy maszyn, możliwość skorzystania z lotów widokowych balonem oraz helikopterem. Tam również pod chmurką odbędzie się towarzyszący imprezie Hubertus konny ze stałym punktem programu - „pogoni za lisem”.

Zaplanujcie sobie dwa dni wyjątkowych atrakcji. W pierwszym dniu startujemy od godziny 12:00 pod sceną główną w Amfiteatrze jarocińskim. W drugim dniu wcześniej bo od godziny 9:30 spotkamy się na polanie i wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerujemy na uroczystą Mszę Św. w Kościele Św. Marcina w Jarocinie. Całe wydarzenie w obu dniach zakończy się w godzinach wieczornych ok 18:30.

Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa. Nie zapomnijcie, że czekamy na Was w leśnej osadzie tuż przy Pałacu parkowym – do zobaczenia.