Asset Publisher Asset Publisher

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne są to zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej – naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania.


Na terenie nadleśnictwa zostały ustanowione cztery użytki ekologiczne. Są to płaty nieużytkowanej roślinności oraz bagna.


Nazwa użytku ekologicznego

Powierzchnia

Lokalizacja

Akt prawny ustanawiający użytek ekologiczny

Matecznik

6,70 ha

Obręb
Biała Królikowska

     Uchwała Rady Gminy Gizałki nr XLII/247/2014, z 20.08.2014r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego

Smug

2,65 ha

Obręb Benewicze

Uchwała Rady Miejskiej Zagórowa nr XXVII/289/2014, z 29.10.2014r. w sprawie ustanowienia użytków ekologicznych

Torfa

2,23 ha

Obręb Benewicze

Uchwała Rady Miejskiej Zagórowa nr XXVII/289/2014, z 29.10.2014r. w sprawie ustanowienia użytków ekologicznych

Żabia

1,31 ha

Obręb Grodziec

Uchwała Rady Miejskiej Zagórowa nr XXVII/289/2014, z 29.10.2014r. w sprawie ustanowienia użytków ekologicznych

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

JESIENNY RAJD ROWEROWY

JESIENNY RAJD ROWEROWY

27 listopada odbył się JESIENNY RAJD ROWEROWY w ramach projektu ekologicznego Powiatu Pleszewskiego i Lasów Państwowych pod nazwą „Drewno jest z lasu”. Rajd zakończył się Piknikiem Ekologicznym. Organizatorami były: Starostwo Powiatowe w Pleszewie i Nadleśnictwo Grodziec.

Rowerzyści przejechali nowymi trasami turystycznymi przez tereny leśne gmin Chocz, Gizałki oraz Grodziec na pograniczu powiatów pleszewskiego i konińskiego:
1) trasą "niebieską"  Dziewiń Duży - Grodziec oraz 
2) trasą "czerwoną" Nowy Olesiec - Grodziec.
Obie trasy zostały wytyczone i oznakowane w ramach realizacji projektu. 

Grupę z Dziewinia Dużego prowadził osobiście Wicestarosta Pleszewski Damian Szwedziak. Druga grupa wyjechała z Chocza, a jej przewodnikiem był Tomasz Janos. Jego grupa najpierw dotarła na początek trasy "czerwonej" - na parking leśny przy tablicach edukacyjnych i informacyjnych, potem kierowała się według mapy do skrzyżowania pięciu dróg w okolicach tzw. "Trzech Kopców". Tu obie grupy się spotkały i już razem podążały do planowanego celu wycieczki - siedziby Nadleśnictwa Grodziec. W jedną stronę rowerzyści pokonali średnio 18 km.

W nadleśnictwie dla uczestników rajdu zorganizowano Piknik Ekologiczny. Był carternig i ognisko z pieczeniem kiełbasek. Dużą popularnością cieszyła się możliwość wykonania z pomocą pracowników nadleśnictwa Karola Klimczaka oraz Bartosza Dobrowolskiego drewnianych karmników dla ptaków. Konferensjer Adam Kaźmierski poprowadził ciekawe gry i konkursy o tematyce przyrodniczej. Dużo śmiechu wywołała zabawa w telewizyjną "Familiadę". Reprezentacja powiatu konińskiego wygrała jednym punktem z drużyną powiatu pleszewskiego. Goście mieli też okazję zwiedzić izbę edukacyjną oraz zagrodę wolnościową dla dzikich zwierząt. Nagrody główne rajdu - rower męski i damski - wygrali szczęśliwcy z Konina. Upominki dla uczestników i nagrody dla zwycięzców wręczali wicestarosta Damian Szwedziak i przewodniczka z Ośrodka Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec Anna Cicha.