Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).

Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu.
Leśnicy określają takie cechy lasu, jak: struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  •   opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  •   analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  •   program ochrony przyrody,
  •   określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu,  gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury    leśnej (budynki, drogi).


Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Aktualnie obowiązujący Plan Urządzania Lasu w Nadleśnictwie Grodziec obejmuje okres od 01. 01. 2008 do 31. 12. 2017 roku

Osoby zainteresowane tematyką związaną z Planem  Urządzania Lasu oraz pobraniem materiałów są proszone o wypełnienie dokumentu  o udzielenie informacji


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ostatnie pożegnanie

Ostatnie pożegnanie

Danuta Nowicka (1961 - 2022)

5 lipca 2022 roku, o godzinie 14 w kościele pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Królikowie  spotkaliśmy się, aby ostatni raz pożegnać naszą nieodżałowaną, świętej pamięci Danutę Nowicką i odprowadzić ją na miejsce wiecznego odpoczynku. Dla nas  grodzieckich leśników, była ona szanowaną współpracowniczką i koleżanką, a dla wielu wiernym przyjacielem.  


Danusia, bo tak wszyscy do niej mówiliśmy,  związała swoje życie zawodowe z Lasami Państwowymi na ponad 40 lat, rozpoczynając swoją pracę w 1981 roku jako stażystka, następnie obejmowała stanowiska referenta, operatora maszyn cyfrowych, starszej księgowej i specjalisty ds. informatyki i administracji. W 2017 roku została starszym specjalistą ds. pracowniczych i obronnych, czyli jak to się kolokwialnie często mówi była naszą kadrową. Wielu z nas dzisiaj tu obecnych podejmowało pracę przy jej udziale, wielu pomogła w szczęśliwym przejściu na zasłużoną emeryturę. Sama zakończyła pracę zawodową zaledwie w marcu tego roku i miała cieszyć się urokami bezstresowego życia. Zmarła po ciężkiej chorobie 1 lipca 2022 roku w wieku 61 lat. 


Świętej Pamięci Danuta Nowicka działała również społecznie. Była członkiem Organizacji Zakładowej Związku Leśników Polskich w Rzeczpospolitej Polskiej pełniąc funkcje w zarządzie. Za swoją aktywność związkową została uhonorowana w 2012 roku Srebrną Odznaką „Zasłużony dla leśników polskich”. Przez wiele lat wspierała Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa otrzymując w 2009 roku Srebrną Odznakę Honorową za wkład w pracę tej organizacji. 
Zapamiętamy naszą Danusię na zawsze, jako niezwykle życzliwą, sympatyczną i troskliwą koleżankę. To ona dbała o nasze warunki pracy, służyła radą i pomocą, zawsze podpowiadając nam rozwiązania korzystne dla pracownika. Była animatorką życia kulturalnego i społecznego w Nadleśnictwie Grodziec. Organizowała wycieczki, bale, wyjazdy do teatru i inne imprezy pracownicze. 


W uroczystościach pogrzebowych wzięła udział delegacja i niemal cała załoga Nadleśnictwa Grodziec, emeryci oraz przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. W imieniu Lasów Państwowych, pracowników Nadleśnictwa Grodziec, Członków Związku Leśników Polskich oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa złożono na ręce pogrążonej w smutku rodzinie podziękowania za wzorową pracę zmarłej oraz jej zaangażowanie dla dobra lokalnej społeczności, grodzieckich leśników i całych Lasów Państwowych,
Składamy kondolencje rodzinie zmarłej i pragniemy zapewnić o naszym głębokim współczuciu. 
Kochana Danusiu! Niech Ci nasze grodzieckie lasy szumią w wieczystej zadumie!


Załoga Nadleśnictwa Grodziec