Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).

Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu.
Leśnicy określają takie cechy lasu, jak: struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  •   opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  •   analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  •   program ochrony przyrody,
  •   określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu,  gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury    leśnej (budynki, drogi).


Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Aktualnie obowiązujący Plan Urządzania Lasu w Nadleśnictwie Grodziec obejmuje okres od 01. 01. 2008 do 31. 12. 2017 roku

Osoby zainteresowane tematyką związaną z Planem  Urządzania Lasu oraz pobraniem materiałów są proszone o wypełnienie dokumentu  o udzielenie informacji


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Niepodległa do hymnu

Niepodległa do hymnu

Z okazji naszego narodowego Święta Niepodległości wspólnie z chórem ze Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Grodźcu zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.

W ramach zapoczątkowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”w 2018 roku akcji „Niepodległa do Hymnu”, Polacy śpiewają hymn w Narodowe Święto Niepodległości. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w akcji wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach. Zainteresowanie wspólnym śpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego przez lata nie słabnie – w zeszłym roku wybrzmiał on w ponad 1000 miejsc. W tym roku Polacy oraz nasi przyjaciele w kraju i za granicą również włączają się w „Niepodległą do Hymnu” i znów wspólnie i radośnie pokazujemy, że jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną.