Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).

Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu.
Leśnicy określają takie cechy lasu, jak: struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  •   opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  •   analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  •   program ochrony przyrody,
  •   określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu,  gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury    leśnej (budynki, drogi).


Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Aktualnie obowiązujący Plan Urządzania Lasu w Nadleśnictwie Grodziec obejmuje okres od 01. 01. 2008 do 31. 12. 2017 roku

Osoby zainteresowane tematyką związaną z Planem  Urządzania Lasu oraz pobraniem materiałów są proszone o wypełnienie dokumentu  o udzielenie informacji


Asset Publisher Asset Publisher

Back

JESIENNY RAJD ROWEROWY

JESIENNY RAJD ROWEROWY

27 listopada odbył się JESIENNY RAJD ROWEROWY w ramach projektu ekologicznego Powiatu Pleszewskiego i Lasów Państwowych pod nazwą „Drewno jest z lasu”. Rajd zakończył się Piknikiem Ekologicznym. Organizatorami były: Starostwo Powiatowe w Pleszewie i Nadleśnictwo Grodziec.

Rowerzyści przejechali nowymi trasami turystycznymi przez tereny leśne gmin Chocz, Gizałki oraz Grodziec na pograniczu powiatów pleszewskiego i konińskiego:
1) trasą "niebieską"  Dziewiń Duży - Grodziec oraz 
2) trasą "czerwoną" Nowy Olesiec - Grodziec.
Obie trasy zostały wytyczone i oznakowane w ramach realizacji projektu. 

Grupę z Dziewinia Dużego prowadził osobiście Wicestarosta Pleszewski Damian Szwedziak. Druga grupa wyjechała z Chocza, a jej przewodnikiem był Tomasz Janos. Jego grupa najpierw dotarła na początek trasy "czerwonej" - na parking leśny przy tablicach edukacyjnych i informacyjnych, potem kierowała się według mapy do skrzyżowania pięciu dróg w okolicach tzw. "Trzech Kopców". Tu obie grupy się spotkały i już razem podążały do planowanego celu wycieczki - siedziby Nadleśnictwa Grodziec. W jedną stronę rowerzyści pokonali średnio 18 km.

W nadleśnictwie dla uczestników rajdu zorganizowano Piknik Ekologiczny. Był carternig i ognisko z pieczeniem kiełbasek. Dużą popularnością cieszyła się możliwość wykonania z pomocą pracowników nadleśnictwa Karola Klimczaka oraz Bartosza Dobrowolskiego drewnianych karmników dla ptaków. Konferensjer Adam Kaźmierski poprowadził ciekawe gry i konkursy o tematyce przyrodniczej. Dużo śmiechu wywołała zabawa w telewizyjną "Familiadę". Reprezentacja powiatu konińskiego wygrała jednym punktem z drużyną powiatu pleszewskiego. Goście mieli też okazję zwiedzić izbę edukacyjną oraz zagrodę wolnościową dla dzikich zwierząt. Nagrody główne rajdu - rower męski i damski - wygrali szczęśliwcy z Konina. Upominki dla uczestników i nagrody dla zwycięzców wręczali wicestarosta Damian Szwedziak i przewodniczka z Ośrodka Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec Anna Cicha.