Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

608554017

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wspólnie dla wielkopolskiej wsi

Wspólnie dla wielkopolskiej wsi

„Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” to pierwsze z cyklu spotkań dedykowanych rolnikom z powiatów konińskiego, kolskiego i tureckiego. Spotkanie dedykowane rolnikom z udziałem Nadleśnictwa Grodziec odbyło się w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Biskupicach (gmina Grodziec).

„Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” organizowane jest już po raz czwarty na terenie województwa wielkopolskiego pod patronem wojewody Łukasza Mikołajczyka.

W ramach tegorocznej edycji prezentowano aktualne tematy w rolnictwie. Rolnicy mogli między innymi usłyszeć o harmonogramie naboru wniosków PROW 2014-2020 na rok 2020 (wsparcie dla hodowców krów i świń), o działaniach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w tym roku. Dowiedzieli się także, jakie zmiany zachodzą w obszarze świadczeń w prewencji i rehabilitacji rolników w KRUS-ie, a także dotyczących doradztwa rolniczego. Usłyszeli również jakie są realne zagrożenia dla rolnictwa w Wielkopolsce, a chodzi o afrykański pomór świń i ptasią grypę.

Warto podkreślić, że rok 2020 jest Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin. Podczas spotkania mowa była także o zagrożeniach pożarowych w gospodarstwach, problemach rolników i leśników, badaniu gleb.