Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

“CHÓJKA OD BOROWYCH - BEJMY DO OLECZKA”

“CHÓJKA OD BOROWYCH - BEJMY DO OLECZKA”

Zapraszamy na trasę naszej świątecznej gry terenowej „ŚLEDZYNIE JAK TRAFIĆ NA CHÓJKĘ?”. Gra znajduje się na terenie leśnictwa Łękno w Nadleśnictwie Babki w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Nasza gra terenowa dedykowana jest rodzinom z dziećmi, ale także wszystkim tym, którzy chcą i lubią aktywnie spędzać czas w lesie. Potrwa ona od soboty 5.12. do środy 23.12.2020 r.

„ŚLEDZYNIE JAK TRAFIĆ NA CHÓJKĘ?” jest około 2 godzinną propozycją aktywnej zabawy w terenie.  W lesie zostały wyznaczone i przygotowane specjalne przystanki - „ŚLEDY CHÓJKI”, którą będziemy tropić podczas gry. Trasa gry ma około 3 km, gdzie zostało stworzonych 9 unikatowych przystanków/śledów chójki. Na każdym przystanku, czeka zadanie do wykonania.

Zadania z jednej strony poszerzają wiedzę o lesie i pracy leśnika, ale także tłumaczą przewagę choinki żywej nad sztuczną. Będzie też można odkryć kilka świątecznych tajemnic. Dowiecie się jakie gatunki drzew mogą być choinkami, ale także czeka tam na was kilka aktywności fizycznych do wykonania.

Zadania zachęcają, aby ruszyć “NA SZAGĘ BEZ BÓR PO BÓN NA CHÓJKĘ”.

Przejście całej gry i wykonanie wszystkich zadań będzie pozwalało na wypełnienie hasła końcowego i wytropienie swojej choinki.

 

Formularz gry dostepny jest na stronie www.chojkaodborowych.pl.
Po wykonaniu zadań i odkryciu hasła końcowego należy wysłać je do nas na adres: chojkaodborowych@gmail.com, a my odeślemy Ci "BÓN NA CHÓJKĘ", którą będziesz mógł odebrać z Nadleśnictwa Babki.

Wszystkie osoby, które otrzymają bon (będzie to pierwsze 500 osób) będą mogły odebrać swoje drzewko od leśników.

Odbiór drzewek zaplanowano w dniach od 19.12.2020 r. do 24.12.2020 r. z placu sprzedażowego przy siedzibie Nadleśnictwa Babki.

Dodatkowo na placu sprzedażowym prowadzona będzie zbiórka pieniędzy do skarbonki "Drużyny Szpiku”, która w całości przekazana zostanie na leczenie dla Aleksandra Lewandowskiego, syna naszego kolegi z Nadleśnictwa Kliniska.

Mamy jeszcze prośbę, zwłaszcza do Waszych rodziców, kasę którą wydalibyście na choinkę wrzućcie do skarbonki.

Zbieramy ogromną kwotę na najdroższy lek świata, dla Oleczka. Po szczegóły zapraszamy na stronę internetową oraz na nasz profil na portalu Facebook.