Asset Publisher Asset Publisher

Ścieżka "Spacer z wiewiórką"

Ścieżka została utworzona z myślą o ukierunkowaniu tematów zajęć oraz aby uprzyjemnić pobyt turystom na terenie naszego nadleśnictwa

W pobliżu Nadleśnictwa została wytyczona ścieżka dydaktyczna"Spacer z wiewiórką" o długości ok 2 km, mająca swój początek przy zagrodzie wolnościowej dla zwierząt w OEL.

Ścieżka prowadzi przez lasy o zróżnicowanych siedliskach, różnowiekowe drzewostany, gdzie można obserwować jak rośnie las i jakie zabiegi pielęgnacyjne zastosowano w poszczególnych fazach wzrostu.


Na trasie jest 8 przystanków :
1. Warstwowa budowa lasu
2. Granica lasu
3. Rola podszytu i runa w drzewostanie
4. Zabiegi pielęgnacyjne w lasach
5. Bór świeży
6. Młodnik
7. Ptaki naszych lasów
8. Drewno produkt doskonały.
Przy ścieżce, co pewną odległość ustawione są ławki i kosze.

Grupy zorganizowane odbywające zajęcia dydaktyczne zwiedzają ścieżkę ze Specjalistą SL ds. edukacji.

Ścieżka jest udostępniona turystom. Mogą tutaj bezpiecznie spacerować osoby uprawiające jogging, nordic walking, turystykę aktywną.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

JESIENNY RAJD ROWEROWY

JESIENNY RAJD ROWEROWY

27 listopada odbył się JESIENNY RAJD ROWEROWY w ramach projektu ekologicznego Powiatu Pleszewskiego i Lasów Państwowych pod nazwą „Drewno jest z lasu”. Rajd zakończył się Piknikiem Ekologicznym. Organizatorami były: Starostwo Powiatowe w Pleszewie i Nadleśnictwo Grodziec.

Rowerzyści przejechali nowymi trasami turystycznymi przez tereny leśne gmin Chocz, Gizałki oraz Grodziec na pograniczu powiatów pleszewskiego i konińskiego:
1) trasą "niebieską"  Dziewiń Duży - Grodziec oraz 
2) trasą "czerwoną" Nowy Olesiec - Grodziec.
Obie trasy zostały wytyczone i oznakowane w ramach realizacji projektu. 

Grupę z Dziewinia Dużego prowadził osobiście Wicestarosta Pleszewski Damian Szwedziak. Druga grupa wyjechała z Chocza, a jej przewodnikiem był Tomasz Janos. Jego grupa najpierw dotarła na początek trasy "czerwonej" - na parking leśny przy tablicach edukacyjnych i informacyjnych, potem kierowała się według mapy do skrzyżowania pięciu dróg w okolicach tzw. "Trzech Kopców". Tu obie grupy się spotkały i już razem podążały do planowanego celu wycieczki - siedziby Nadleśnictwa Grodziec. W jedną stronę rowerzyści pokonali średnio 18 km.

W nadleśnictwie dla uczestników rajdu zorganizowano Piknik Ekologiczny. Był carternig i ognisko z pieczeniem kiełbasek. Dużą popularnością cieszyła się możliwość wykonania z pomocą pracowników nadleśnictwa Karola Klimczaka oraz Bartosza Dobrowolskiego drewnianych karmników dla ptaków. Konferensjer Adam Kaźmierski poprowadził ciekawe gry i konkursy o tematyce przyrodniczej. Dużo śmiechu wywołała zabawa w telewizyjną "Familiadę". Reprezentacja powiatu konińskiego wygrała jednym punktem z drużyną powiatu pleszewskiego. Goście mieli też okazję zwiedzić izbę edukacyjną oraz zagrodę wolnościową dla dzikich zwierząt. Nagrody główne rajdu - rower męski i damski - wygrali szczęśliwcy z Konina. Upominki dla uczestników i nagrody dla zwycięzców wręczali wicestarosta Damian Szwedziak i przewodniczka z Ośrodka Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec Anna Cicha.