Asset Publisher Asset Publisher

Ścieżka Nordic Walking "Pagórkowa Kraina"

Nordic-walking jest ostatnio bardzo modną dziedziną sportu i rekreacji.

Nordic walking jest formą rekreacji polegającą na marszach ze specjalnymi kijami.Wymyślony został w Finlandii w latach 20-tych XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.
W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron), dlatego osoby uprawiające nordic walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciał.

Dzięki Nordic walking szczególnie:

  •     rozwija się siła i wytrzymałość ramion, łatwość wchodzenia na wzgórza,
  •     spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu,
  •     zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami,
  •     redukuje nacisk na piszczele, kolana ,biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami,
  •     odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.

Nordic walking stał się bardzo modny i potrzebny społeczeństwu, a tereny Nadleśnictwa Grodziec stanowią znakomite miejsce do uprawiania tego sportu.
W związku z tym pracownicy Wydziału Promocji i turystyki Starostwa w Pleszewie wyszli z pomysłem do Nadleśnictwa Grodziec, aby wspólnie wytyczyć i oznakować ścieżkę.

Specjalista SL. ds. edukacji wraz z leśniczym Mirosławem Mikołajczykiem wyruszyli w teren i wyznaczyli trasę do oznakowania przez Starostwo Pleszew.

Ścieżka o nazwie "Pagórkowa Kraina" biegnie przez lasy czterech leśnictw: Borowiec, Biała Królikowska, Kaźmierka i Józefów.

Trasa ma długość 12 km.

Rozpoczyna się przy młodniku sosnowym w miejscowości Józefów,

prowadzi obok Ciświckich Bagien.

Zbiornik retencyjny do którego można dotrzeć idąc ścieżka fot. L. Kopińska


Trasa należy do trudnych ze względu na duże zróżnicowanie terenu. Wiedzie przez piaski, a także bagna i 3 kopce. Jest bardzo malownicza, z dużą ilością pagórków.

Atrakcją ścieżki jest wieża przeciwpożarowa,na którą można wejść (w czasie pełnienia dyżurów p-poż) po wcześniejszym powiadomieniu pracownika Nadleśnictwa  i podziwiać widoki z 29 metrów wysokości.


W lasach występują przepiękne okazy świerków(możemy się tutaj poczuć jakbyśmy byli w górach), gdzie jest ciemno
i mroczno, co stanowi kolejną atrakcję terenu.

Maszerując dalej lasem możemy napotkać jelenie, sarny, daniele itp. Natomiast na bagnach spotkamy żurawie i ptactwo brodzące.


Fot. Adam Krupa


Na ścieżce są trzy parkingi, gdzie możemy odpocząć. Dochodzimy do punktu wyjścia, stąd już niedaleko do kolejnej atrakcji regionu jaką jest Wioska Indiańska.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

#sprzątaMY III

#sprzątaMY III

Razem z przedszkolakami z Malanowa posprzątamy las w otoczeniu Ośrodka Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec.

Po raz trzeci sprzątamy z prezydentem


Lasy Państwowe rozpoczynają trzecią edycję akcji „SprzątaMy”. 15 czerwca ogólnopolskie sprzątanie lasów zainauguruje Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Para prezydencka i wolontariusze zbiorą śmieci z lasów na terenie Nadleśnictwa Skierniewice.

Śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych to często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci.
Akcja, w której bierze udział Prezydent przynosi wymierne efekty w postaci uprzątniętego terenu. - Przykład, jaki daje głowa państwa, to zachęta do tego, by samemu także zebrać napotkane w lesie odpady. I przede wszystkim, by nie traktować lasów jako wysypiska śmieci – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.


Podczas pierwszej akcji w 2019 r. prezydent Andrzej Duda apelował, by o czystość lasów dbali wszyscy, którzy je odwiedzają: – Postarajmy się zostawić las co najmniej w takim stanie, w jakim go zastaliśmy. To znaczy: nie zostawiajmy nic; zabierzmy ze sobą wszystko, co do lasu przynieśliśmy – podkreślał.


W pierwszej akcji sprzątania wzięło udział ponad 43 tys. osób. Teraz do lasów również ruszą tysiące ochotników. Od 15 czerwca do końca roku szkolnego sprzątania lasów z udziałem lokalnych społeczności odbędą się we wszystkich 429 nadleśnictwach. 
Sprzątanie lasów nawiązywało do międzynarodowej inicjatywy „Sprzątania świata", którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r., a w Polsce odbywa się od 1994 r. Niestety, mimo wielu apeli i nagłaśniania problemu wywożenie odpadów do lasów nadal trwa. Obok drobnych śmieci porzucanych podczas wycieczek do lasu czy grzybobrania, leśnicy znajdują dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi, oponami czy sprzętem AGD.