Web Content Display
Program "Zanocuj w lesie"
Już od 1 maja 2021 roku możesz "na dziko" ale zgodnie z regulaminem przenocować w naszych lasach
„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu już od 1 maja 2021 roku do dyspozycji miłośników bushcraftu i surwiwalu w lasach Nadleśnictwa Grodziec w tym obszaru znanego czasami pod nazwą Puszcza Pyzdrska.
Należy pamiętać, że bez względu na to jakiego sprzętu będzie się używać do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Utrzymany jest także zakaz używania otwartego ognia poza wyznaczonymi do tego miejscami oraz zakaz używania kuchenek gazowych.
Każdy, kto będzie chciał nocować w lesie – w wyznaczonych strefach - dłużej niż dwie noce z rzędu lub w grupie większej niż dziewięć osób musi zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej.
Wybierając się do „leśnego hotelu” należy jednak pamiętać, że w lesie nie ma kranów, bieżącej wody, restauracji czy parkingu. Są za to wspaniała przyroda, dzikie zwierzęta czy owady i nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne. Akcja „Zanocuj w Lesie” skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych.
Spędzenie nocy w lesie to zetknięcie się z dziką przyrodą w całej okazałości. Dlatego nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, zdrowym rozsądku oraz przestrzeganiu regulaminu dostępnego na stronie internetowej Lasów Państwowych.
Przypominamy też, że fragmenty lub całe obszary wyznaczone do nocowania mogą być czasowo wyłączane z użytkowania ze względu na sytuację przeciwpożarową lub inne względy związane z bezpieczeństwem nocujących oraz otaczającej ich przyrody.
Lokalizacja widoczna jest na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [Android lub IOS], z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru
- informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
- Nadleśnictwo Grodziec nie posiada miejsc do rozpalania ogniska.
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [czaswlas.pl]
- z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu (kliknij mapkę poniżej)
7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin; na obszarze na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! informacje nt. planowanych terminów polowań zbiorowych można uzyskać we właściwych urzędach gmin;
a. na obszarze "Borowiec - Biała Królikowska" objętym programem znajduje się obwód łowiecki nr dzierżawiony przez Koło Łowieckie Nr "Ryś" (Gmina Grodziec).
b. na obszarze "Kamień" objętym programem znajduje się obwód łowiecki nr 308 dzierżawiony przez Koło Łowieckie Nr 3 "Puszcza Pyzderska" (Gmina Pyzdry).
Granice obwodów łowieckich widoczne są na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy (z menu wybierz - mapy BDL – mapa łowiectwa),
8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów [Załącznik nr 3 do Decyzji nr 8/2022 lub załącznik nr 4 Decyzji nr 8/2022] i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres grodziec@poznan.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Nadleśnictwo Grodziec przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Wszystkie osoby, które są zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu w lesie zachęcamy do wypełnienia ankiety http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl ., w której pytamy o Wasze doświadczenia, opinie i potrzeby. Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny i ulepszania Programu.
Asset Publisher
Walka z żarłocznym borecznikiem -Spotkanie konsultacyjne
Walka z żarłocznym borecznikiem -Spotkanie konsultacyjne
Trwałość lasów jest naszą najwyższą troską. Dlatego naukowcy i leśnicy spotkali się aby opracować strategię postępowania w związku ze spodziewanym masowym występowaniem boreczników sosnowców - owadów, które mogą osłabiać nasze lasy.
Borecznik sosnowiec (Diprion pini) - gatunek owada z rzędu błonkoskrzydłych. Jeden z ważniejszych szkodników sosny pospolitej. Na jednym drzewie może znajdować się nawet kilka tysięcy gąsienic tego szkodnika, które są w stanie całkowicie pozbawić igliwia duże sosny i doprowadzić drzewa do śmierci. Masowe pojawienie się owadów zależy od wielu czynników na przykład pogody czy występowania naturalnych drapieżników tych owadów.
W ubiegłym roku informowaliśmy o zagrożeniu jakim był masowy pojaw tego niepozornego owada. Kiedy jego żery spowodowały, że nasze sosny zaczęły wyglądać jakby wyschły, otrzymaliśmy wiele sygnałów od zaniepokojonych i zatroskanych mieszkańców.
Od tego czasu trwa monitoring i prace prognostyczne mające na celu przygotowanie się na ewentualne zagrożenie i wypracowanie różnych scenariuszy działań adekwatnych do potencjalnych sytuacji.
W dniu 04.03.2022 r. odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie wystąpienia gradacji boreczników sosnowych. Gospodarzem narady był nadleśniczy Nadleśnictwa Grodziec Waldemar Cierniak, gdzie odnotowano największe w regionie zagrożenie masowym pojawem boreczników.
W obradach udział wzięli:
- naukowcy z Instytutu Badawczego Leśnictwa: prof. dr hab. Iwona Skrzecz i dr inż. Tomasz Jabłoński,
- ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego: prof. dr hab. Jerzy Borowski i dr hab. Tomasz Mokrzycki,
- specjaliści Zespołu Ochrony Lasu w Łopuchówku pod kierownictwem Roberta Zandera
- specjaliści z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych naczelnik Wydziału Ochrony Lasu Aldona Perlińska, Agnieszka Hamera-Dzierżanowska, Kamil Szpakowski
- przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu: dyrektor RDLP w Poznaniu Andrzej Konieczny, zastępca dyrektora Paweł Pojawa, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu Marlena Kowalkowska, Zuzanna Pichola
- pracownicy Nadleśnictwa Grodziec.
Po krótkiej sesji referatowej w siedzibie Nadleśnictwa Grodziec dyskusja przeniosła się w teren gdzie dokonano oględzin lasów dotkniętych ubiegłorocznym żerem uciążliwego owada. Lustrację terenu przeprowadzono w leśnictwach: Lipe, Zagórów, Biała Królikowska i Łagiewniki.
Obraz uszkodzonych koron drzew niepokoi, jednak liczymy na to, że przy pomocy leśników i dzięki oporowi środowiska las się zregeneruje.