Web Content Display Web Content Display

Regulamin organizacji ognisk

REGULAMIN

organizacji ognisk w Ośrodku Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec

 

  1. Rezerwacja obejmuje korzystanie z miejsca na ognisko  w Ośrodku Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec przez osoby prywatne lub firmy.
  2. Z miejsca na ognisko  w Ośrodku Edukacji Leśnej   mogą korzystać osoby, które wypełnią Kartę rezerwacji obiektów edukacyjnych (załącznik nr 8 do zarządzenia nr 9/2022) i dostarczą go pracownikowi Nadleśnictwa Grodziec lub podadzą wszystkie dane zawarte w karcie aby pracownik mógł wypełnić kartę. Rezerwacja miejsca na ognisko w Ośrodku edukacji Leśnej dokonywana jest za pomocą karty  rezerwacji obiektów edukacyjnych dostępnej w Biurze Ośrodka Edukacji Leśnej  lub na stronie internetowej: http://grodziec.lasypanstwowe.poznan.pl. Zgłoszenia Rezerwacji dokonuje się drogą mailową na adres e-mail lub telefonicznie na nr  telefonu  wskazany na stronie internetowej. Potwierdzenie rezerwacji dokonywane jest przez Specjalistę SL ds. edukacji lub osobę zastępującą Specjalistę  Nadleśnictwa Grodziec droga mailową lub telefonicznie na numer  wskazany przez Rezerwującego, w ciągu 2 dni roboczych od daty zgłoszenia rezerwacji. Tylko potwierdzenie rezerwacji dokonane przez pracownika Nadleśnictwa Grodziec  lub osobę zastępującą Specjalistę  jest równoznaczne z rezerwacją podanego terminu.
  3. Miejsce na ognisko  może być rezerwowane na każdy dzień tygodnia, z tym że od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 20.00 pierwszeństwo mają szkoły, przedszkola i inne placówki dydaktyczne rezerwujące miejsce na ognisko osobiście w ramach prowadzonych zajęć edukacyjnych  lub przebywające na Zielonych Szkołach.
  4. Rezerwacji należy dokonać minimum  na dwa dni przez organizowaną imprezą.
  5. Rezygnacja musi zostać zgłoszona Specjaliście SL ds. edukacji lub osobie zastępującej specjalistę w Nadleśnictwie Grodziec drogą mailową lub telefonicznie na numer wskazany na stronie internetowej.
  6. Opłatę należy uiścić w dniu potwierdzenia rezerwacji  przez Specjalistę SL ds. edukacji lub osobę zastępującą Specjalistę. Opłaty można dokonać z wykorzystaniem terminalu płatniczego (płatność kartą) w Nadleśnictwie (w godzinach pracy Nadleśnictwa) lub u pracownika obsługi Ośrodka Edukacji Leśnej w godzinach otwarcia Ośrodka Edukacji Leśnej oraz przelewem na konto Nadleśnictwa wskazane w karcie rezerwacji.
  7. Za bezpieczeństwo uczestników odpowiedzialność prawną ponosi wyłącznie osoba rezerwująca obiekt - organizująca imprezę . Obowiązkiem tej osoby jest sprawdzanie przed imprezą miejsca na ognisko pod względem bezpieczeństwa. Wszelkie uwagi powinny być natychmiast pisemnie przekazane Specjaliście SL ds. edukacji lub osobie zastępującej Specjalistę w  Nadleśnictwie Grodziec.
  8. Miejsce na ognisko  należy opuścić do godziny 0:00 w dniu wynajmowania miejsca na ognisko. W razie nie dostosowania się do godziny dozorca ma prawo nakazać opuszczenie terenu Ośrodka Edukacji Leśnej przez osoby organizujące ognisko.
  9. Za zniszczenia wynikłe podczas trwania imprezy odpowiada i ponosi odpowiedzialność (również materialną) osoba odpowiedzialna za grupę, która rezerwowała miejsce na ognisko . Osoba ta przebywa cały czas z uczestnikami imprezy.
  10. Obowiązkiem uczestników jest odpowiednie zabezpieczenie pozostawionych rzeczy osobistych. Nadleśnictwo Grodziec  nie ponosi odpowiedzialności za straty wynikłe w tym zakresie.
  11. Obowiązkiem uczestników jest  pozostawienie porządku po organizowanym ognisku, bądź imprezie.
  12. Pracownik Nadleśnictwa ma prawo do odwołania wcześniejszych rezerwacji (nie związanych z edukacją) przez inne podmioty oraz zmian godzin funkcjonowania obiektu w przypadku kiedy Nadleśnictwo Grodziec  organizuje imprezy, zajęcia związane z prowadzeniem edukacji leśnej.
  13. W zakresie spraw nienormowanych niniejszym regulaminem decyzje podejmuje pracownik Nadleśnictwa w uzgodnieniu z nadleśniczym Nadleśnictwa Grodziec.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

SYMPATYCZNY DRAPIEŻNIK

SYMPATYCZNY DRAPIEŻNIK

Bocian biały (Ciconia ciconia), bo o nim mowa, to jeden z najbardziej charakterystycznych ptaków w naszym kraju. To zwiastun wiosny i symbol szczęścia, który niejednokrotnie mieszka po sąsiedzku.

Nie ma chyba człowieka, który miałby problem z rozpoznaniem tego ptaka, Nawet dzieci od razu wskażą jego cechy charakterystyczne: biało-czarne upierzenie, długie czerwone nogi i dziób oraz donośny klekot.

 

Co więcej wiemy o bocianach? Zapewne to, że chętnie stoją na podmokłych łąkach i polują na żaby. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie do końca…

Wbrew obiegowej opinii, żaby nie stanowią głównego pożywienia tych ptaków. Najczęściej polują na gryzonie, które stanowią podstawę ich diety, jednak nie pogardzą też dużymi owadami, dżdżownicami, gadami, rybami, a nawet padliną. 

Często żerują stadnie, zbierając się w duże grupy. Bardzo chętnie przemierzają świeżo skoszone łąki lub zaorane pola (nieraz tuż za pracującymi maszynami rolniczymi), gdzie mają łatwy dostęp do wypłoszonych gryzoni.

Ciekawostką jest to, że samce pozostają wierne gniazdu, a nie partnerce. Co to znaczy? Po powrocie z Afryki zajmują gniazdo z poprzednich lat, akceptując każdą samicę, która się w nim pojawi.

Skoro już zaczęliśmy wątek damsko-męski, to nie sposób nie opowiedzieć o najpopularniejszym przesądzie związanym z bocianami – chodzi oczywiście o rzekome przynoszenie dzieci przez te ptaki. Skąd wziął się pomysł, by były one związane z pojawieniem się w domu noworodka? Wierzenie to ma prawdopodobnie zostało zapoczątkowane kilkaset lat temu, kiedy to nie łączono jeszcze faktu bliskości dwojga ludzi z pojawieniem się potomstwa. Z uwagi na ogrom pracy w czasie żniw, mieszańcy wielu gospodarstw zbierali się wtedy w jednym miejscu. To sprzyjało zapoznawaniu innych ludzi i zawiązywaniu się nowych par. W konsekwencji tego, duża część noworodków przychodziła na świat wiosną - czyli w momencie przylotu bocianów do naszego kraju oraz zajmowania przez nie gniazd. Bardzo często były one założone w bezpośrednim sąsiedztwie ludzkich domostw, dlatego przypisywano tym ptakom moc zsyłania dobrobytu na ich mieszkańców.

Ptaki te pojawiają się w wielu różnych legendach, podaniach i mitologiach (nie tylko słowiańskiej i germańskiej, ale także egipskiej), co tylko podkreśla to, że od zawsze były one blisko ludzi.

Wyjrzyjmy zatem przez okno – może niedaleko nas znajduje się gniazdo lub łąka, gdzie będziemy mogli obserwować tego sympatycznego drapieżnika.