Web Content Display Web Content Display

Regulamin organizacji ognisk

REGULAMIN

organizacji ognisk w Ośrodku Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec

 

  1. Rezerwacja obejmuje korzystanie z miejsca na ognisko  w Ośrodku Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec przez osoby prywatne lub firmy.
  2. Z miejsca na ognisko  w Ośrodku Edukacji Leśnej   mogą korzystać osoby, które wypełnią Kartę rezerwacji obiektów edukacyjnych (załącznik nr 8 do zarządzenia nr 9/2022) i dostarczą go pracownikowi Nadleśnictwa Grodziec lub podadzą wszystkie dane zawarte w karcie aby pracownik mógł wypełnić kartę. Rezerwacja miejsca na ognisko w Ośrodku edukacji Leśnej dokonywana jest za pomocą karty  rezerwacji obiektów edukacyjnych dostępnej w Biurze Ośrodka Edukacji Leśnej  lub na stronie internetowej: http://grodziec.lasypanstwowe.poznan.pl. Zgłoszenia Rezerwacji dokonuje się drogą mailową na adres e-mail lub telefonicznie na nr  telefonu  wskazany na stronie internetowej. Potwierdzenie rezerwacji dokonywane jest przez Specjalistę SL ds. edukacji lub osobę zastępującą Specjalistę  Nadleśnictwa Grodziec droga mailową lub telefonicznie na numer  wskazany przez Rezerwującego, w ciągu 2 dni roboczych od daty zgłoszenia rezerwacji. Tylko potwierdzenie rezerwacji dokonane przez pracownika Nadleśnictwa Grodziec  lub osobę zastępującą Specjalistę  jest równoznaczne z rezerwacją podanego terminu.
  3. Miejsce na ognisko  może być rezerwowane na każdy dzień tygodnia, z tym że od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 20.00 pierwszeństwo mają szkoły, przedszkola i inne placówki dydaktyczne rezerwujące miejsce na ognisko osobiście w ramach prowadzonych zajęć edukacyjnych  lub przebywające na Zielonych Szkołach.
  4. Rezerwacji należy dokonać minimum  na dwa dni przez organizowaną imprezą.
  5. Rezygnacja musi zostać zgłoszona Specjaliście SL ds. edukacji lub osobie zastępującej specjalistę w Nadleśnictwie Grodziec drogą mailową lub telefonicznie na numer wskazany na stronie internetowej.
  6. Opłatę należy uiścić w dniu potwierdzenia rezerwacji  przez Specjalistę SL ds. edukacji lub osobę zastępującą Specjalistę. Opłaty można dokonać z wykorzystaniem terminalu płatniczego (płatność kartą) w Nadleśnictwie (w godzinach pracy Nadleśnictwa) lub u pracownika obsługi Ośrodka Edukacji Leśnej w godzinach otwarcia Ośrodka Edukacji Leśnej oraz przelewem na konto Nadleśnictwa wskazane w karcie rezerwacji.
  7. Za bezpieczeństwo uczestników odpowiedzialność prawną ponosi wyłącznie osoba rezerwująca obiekt - organizująca imprezę . Obowiązkiem tej osoby jest sprawdzanie przed imprezą miejsca na ognisko pod względem bezpieczeństwa. Wszelkie uwagi powinny być natychmiast pisemnie przekazane Specjaliście SL ds. edukacji lub osobie zastępującej Specjalistę w  Nadleśnictwie Grodziec.
  8. Miejsce na ognisko  należy opuścić do godziny 0:00 w dniu wynajmowania miejsca na ognisko. W razie nie dostosowania się do godziny dozorca ma prawo nakazać opuszczenie terenu Ośrodka Edukacji Leśnej przez osoby organizujące ognisko.
  9. Za zniszczenia wynikłe podczas trwania imprezy odpowiada i ponosi odpowiedzialność (również materialną) osoba odpowiedzialna za grupę, która rezerwowała miejsce na ognisko . Osoba ta przebywa cały czas z uczestnikami imprezy.
  10. Obowiązkiem uczestników jest odpowiednie zabezpieczenie pozostawionych rzeczy osobistych. Nadleśnictwo Grodziec  nie ponosi odpowiedzialności za straty wynikłe w tym zakresie.
  11. Obowiązkiem uczestników jest  pozostawienie porządku po organizowanym ognisku, bądź imprezie.
  12. Pracownik Nadleśnictwa ma prawo do odwołania wcześniejszych rezerwacji (nie związanych z edukacją) przez inne podmioty oraz zmian godzin funkcjonowania obiektu w przypadku kiedy Nadleśnictwo Grodziec  organizuje imprezy, zajęcia związane z prowadzeniem edukacji leśnej.
  13. W zakresie spraw nienormowanych niniejszym regulaminem decyzje podejmuje pracownik Nadleśnictwa w uzgodnieniu z nadleśniczym Nadleśnictwa Grodziec.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

SSAKI PUSZCZY PYZDRSKIEJ - WYDRA

SSAKI PUSZCZY PYZDRSKIEJ - WYDRA

Puszcza Pyzdrska to las, w którym można zaobserwować wiele ciekawych gatunków zwierząt.

Kolejnym ssakiem, którego możemy spotkać w Puszczy Białowieskiej jest wydra europejska (Lutra lutra). Życie tego drapieżnika nieodłącznie powiązane jest z wodą – zamieszkuje zarówno wybrzeża morskie, jeziora, stawy i bagna, jednak równie chętnie zamieszkuje okolice śródleśnych rzek i strumieni. Dlaczego obecność wody jest tak ważna? Tam wydra znajduje pożywienie, którym najczęściej są ryby. Nie pogardzi jednak żabami, rakami, mięczakami i owadami.

Wydłużony tułów, błona pławna między palcami oraz długi i gruby ogon sprawiają, że zwierzęta te są świetnymi pływakami. W trakcie polowania, bardzo przydatne są też długie wąsy, które umożliwiają wyczuwanie drgań wody i skuteczniejsze pochwycenie zdobyczy. Sukces podczas polowania jest bardzo ważny, ponieważ pomimo niedużych rozmiarów (masa ciała ok. 10 kg.), ich dobowe zapotrzebowanie na pokarm dochodzi nawet do 2 kg.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, wydra nie występowała licznie, dlatego pod koniec XX wieku została uznana za gatunek rzadki i wypisana do „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt”. Jednak od tamtej pory zaobserwowano znaczny wzrost jej liczebności oraz zasięgu występowania. Już od dłuższego czasu gatunek ten można spotkać na terenie całego kraju, dlatego też nie było konieczności umieszczania go w kolejnym wydaniu „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt” z 2001 roku.

  Sukces w ochronie wydry cieszy nas tym bardziej, że również leśnicy mają w nim swój wkład. Odtwarzanie i projektowanie nowych zbiorników wodnych w ramach małej retencji wpływa pozytywnie nie tylko na łagodzenie postępujących zmian klimatycznych, ale również tworzy nowe miejsca bytowania dla tego drapieżnika.