Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

Z uwagi na fakt iż Grodżców w Polsce jest kilka i bardzo często osoby mylą nasze Nadleśnictwo z Nadleśnictwem na Dolnym Śląsku proszę zapoznać się z terenem naszego działania.

Cały obszar leży w dorzeczu Warty, odwadniają go lewobrzeżne dopływy tej rzeki Prosna i Czarna Struga.


  Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo- leśną Nadleśnictwo Grodziec prawie całości leży na obszarze
III Wielkopolsko-Pomorskiej Krainy przyrodniczo- leśnej,

7 Dzielnicy Niziny Wielkopolsko-Kujawskiej, a niewielka część obrębu Zbiersk (kompleksy Wyganki i Zagórzyn) do 8 Dzielnicy Krotoszyńskiej.
Stosunkowo niewielki obszar Obrębu Grodziec (kompleksy Wola Rychwalska, Grabowa) należy do IV Krainy Mazowiecko-Podlaskiej i 3 Dzielnicy Równiny Warszawsko-Kutnowskiej.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nie zabieraj młodych zwierząt

Nie zabieraj młodych zwierząt

Często wiosną do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt trafiają pozostawione w zaroślach młode zwierzęta, które nie muszą być porzucone. To taktyka matek na przetrwanie osesków. Specjaliści niezmiennie apelują o to, by w razie napotkania takiego osobnika podczas spaceru nie zabierać go pochopnie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wygląda on na osamotnionego.

Doskonałym przykładem takiego zachowania są sarny. Po urodzeniu matka "porzuca" młode. Jeżeli na świat przyszło więcej niż jedno młode to są one pozostawione nawet w odległości pół kilometra od siebie. Pomimo, że matki nie widać to z pewnością jest ona w pobliżu. Odwiedza ona maleństwa jedynie dwukrotnie w ciągu dnia na karmienie. Dzięki temu koźlęta nie przyjmą znanego drapieżnikom zapachu matki. Taka taktyka zwiększa ich szanse na przeżycie.

W Nadleśnictwie Grodziec od 2007 roku działa Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Zwierzętami zajmują się Specjaliści, którzy działają we współpracy z weterynarzem. Dokładają oni wszelkich starań aby przywrócić do środowiska naturalnego różne gatunki, również chronione, dziko występujących ptaków i ssaków, które w wyniku zdarzeń losowych czasowo utraciły zdolność do przebywania w swoim środowisku.

W roku 2022 przywrócono do środowiska 28 takich zwierząt. W przypadku niepowodzenia takiej rehabilitacji zwierzęta pozostają w zagrodzie pokazowej, która jest wykorzystywana do prowadzenia bezpłatnej edukacji ekologicznej w Ośrodku Edukacji Leśnej.

Pamiętaj, że pozostawione w trawie czy zaroślach młode zwierzę nie zawsze potrzebuje ratunku! Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistą.