Asset Publisher Asset Publisher

Park Krajobrazowy

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

W zasięgu administracyjnego działania Nadleśnictwa Grodziec znajduje się część Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
Nadwarciański Park Krajobrazowy został utworzony na mocy Rozporządzenia Nr 60 Wojewody Konińskiego z dnia 19.10.1995 roku.

Na terenie parku znajduje się 781,03 ha gruntów Nadleśnictwa.

Niepowtarzalność warunków hydrologicznych i glebowych, a zwłaszcza niski stopień ingerencji człowieka w krajobraz doliny w granicach Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego powoduje, że świat roślin tego terenu jest sam w sobie wartością godną ochrony.
Rzeczywista szata roślinna Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego różni się od potencjalnej. Jest to przede wszystkim skutek dotychczasowej działalności gospodarczej.

Roślinność Parku jest niespotykanie bogata – odnotowano tu ponad 230 zespołów roślinnych.

Osobliwością przyrodniczą Parku są skupienia słonorośli – obecność słonych źródeł, m.in. koło Wrąbczyna umożliwiła wykształcenie się tam szuwaru halofitowego oraz słonych wypasanych łąk. Na omawianym terenie napotkać można znaczne powierzchnie lasów łęgowych i olsów.


fot. Adam Krupa
Świat zwierząt Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego poznany jest, w zależności od rozpatrywanych grup zwierzęcych, ze zróżnicowaną dokładnością. Najlepiej rozpoznane są ptaki tego terenu, co jest efektem intensywnych badań trwających od przełomu lat 60-tych i 70-tych do chwili obecnej. Najliczniejszą i równocześnie najcenniejszą grupą są ptaki wodne.

Na terenie parku występuje niespotykane jak na zachodnią Polskę zagęszczenie występowania bociana białego (Ciconia ciconia). Część par gniazduje na dachach i słupach energetycznych na terenach zabudowanych, pozostałe zakładają gniazda w pierwotnej dla tego gatunku formie – na drzewach wśród podmokłych łąk, z dala od siedzib ludzkich.

fot. Adam Krupa


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zniesienie zakazu wstępu do lasu

Zniesienie zakazu wstępu do lasu

Z dniem 9 września 2021 roku został zniesiony zakaz wstępu do lasu.

Zakaz dotyczył niektórych obszarów objętych lotniczymi zabiegami ratowniczymi w związku z masowym pojawem larw borecznika sosnowca i zagrożeniem dla lasów związanym z ich żerowaniem.

Działania ograniczające ilość owada wykonano na powierzchni ponad 6200 ha środkiem Dimilin, który jest praktycznie nieszkodliwy dla człowieka, a jego okres karencji wynosi zaledwie 24 godziny. Podany w ogłoszeniu o wykonaniu zabiegu ratowniczego termin zakazu wstępu do lasu, opiewał poczatkowo na 30 wrzesnia 2021 r., ze względu na trudną do okreslenia w dłuższej perspektywie prognozę pogody, która może przedłużać okres wykonywania prac. W związku z tym, że zabiegi udało się przeprowadzić bardzo sprawnie, bezpośrednio po wykonaniu czynności związanych z ograniczeniem liczebności boreczników i monitorowaniem jego skuteczności, zakaz wstępu do lasu został zniesiony.