Asset Publisher Asset Publisher

Park Krajobrazowy

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

W zasięgu administracyjnego działania Nadleśnictwa Grodziec znajduje się część Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
Nadwarciański Park Krajobrazowy został utworzony na mocy Rozporządzenia Nr 60 Wojewody Konińskiego z dnia 19.10.1995 roku.

Na terenie parku znajduje się 781,03 ha gruntów Nadleśnictwa.

Niepowtarzalność warunków hydrologicznych i glebowych, a zwłaszcza niski stopień ingerencji człowieka w krajobraz doliny w granicach Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego powoduje, że świat roślin tego terenu jest sam w sobie wartością godną ochrony.
Rzeczywista szata roślinna Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego różni się od potencjalnej. Jest to przede wszystkim skutek dotychczasowej działalności gospodarczej.

Roślinność Parku jest niespotykanie bogata – odnotowano tu ponad 230 zespołów roślinnych.

Osobliwością przyrodniczą Parku są skupienia słonorośli – obecność słonych źródeł, m.in. koło Wrąbczyna umożliwiła wykształcenie się tam szuwaru halofitowego oraz słonych wypasanych łąk. Na omawianym terenie napotkać można znaczne powierzchnie lasów łęgowych i olsów.


fot. Adam Krupa
Świat zwierząt Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego poznany jest, w zależności od rozpatrywanych grup zwierzęcych, ze zróżnicowaną dokładnością. Najlepiej rozpoznane są ptaki tego terenu, co jest efektem intensywnych badań trwających od przełomu lat 60-tych i 70-tych do chwili obecnej. Najliczniejszą i równocześnie najcenniejszą grupą są ptaki wodne.

Na terenie parku występuje niespotykane jak na zachodnią Polskę zagęszczenie występowania bociana białego (Ciconia ciconia). Część par gniazduje na dachach i słupach energetycznych na terenach zabudowanych, pozostałe zakładają gniazda w pierwotnej dla tego gatunku formie – na drzewach wśród podmokłych łąk, z dala od siedzib ludzkich.

fot. Adam Krupa


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nadleśnictwo Grodziec jest zainteresowane zakupem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Nadleśnictwo Grodziec jest zainteresowane zakupem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Na podstawie art. 37 ustawy z dnia 28 września 1991 r.o lasach (Dz. U. z 2021, poz. 1275) możemy kupić las lub grunt przeznaczony do zalesienia po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wyrażonej na wniosek Nadleśniczego Nadleśnictwa Grodziec. Jesteśmy zainteresowani zakupem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia, w szczególności takich, które:

  • przylegają do gruntu pozostającego w zarządzie Lasów Państwowych; (sąsiedztwo działek sprawdzić można na stronie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy);
  • są we współwłasności nadleśnictwa;
  • regulują przebieg granicy polno-leśnej.

Ponadto winny one spełniać następujące warunki:

  • być sklasyfikowane w Ewidencji Gruntów i Budynków (w starostwie) jako las (Ls), a w przypadku innego użytku – np. roli (R) to działka w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego powinna być przeznaczona pod zalesienie;
  • mieć uregulowany stan prawny (założoną księgę wieczystą, nie obciążoną na rzecz osób trzecich);
  • mieć znane i widoczne w terenie granice działek.

Osoby zainteresowane sprzedażą lasu zapraszamy do kontaktu:

ul. Leśna 50,

62-580 Grodziec

63 248 50 27

od 7:00 do 15:00

od poniedziałku do piątku

e-mail: grodziec@poznan.lasy.gov.pl