Asset Publisher Asset Publisher

Park Krajobrazowy

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

W zasięgu administracyjnego działania Nadleśnictwa Grodziec znajduje się część Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
Nadwarciański Park Krajobrazowy został utworzony na mocy Rozporządzenia Nr 60 Wojewody Konińskiego z dnia 19.10.1995 roku.

Na terenie parku znajduje się 781,03 ha gruntów Nadleśnictwa.

Niepowtarzalność warunków hydrologicznych i glebowych, a zwłaszcza niski stopień ingerencji człowieka w krajobraz doliny w granicach Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego powoduje, że świat roślin tego terenu jest sam w sobie wartością godną ochrony.
Rzeczywista szata roślinna Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego różni się od potencjalnej. Jest to przede wszystkim skutek dotychczasowej działalności gospodarczej.

Roślinność Parku jest niespotykanie bogata – odnotowano tu ponad 230 zespołów roślinnych.

Osobliwością przyrodniczą Parku są skupienia słonorośli – obecność słonych źródeł, m.in. koło Wrąbczyna umożliwiła wykształcenie się tam szuwaru halofitowego oraz słonych wypasanych łąk. Na omawianym terenie napotkać można znaczne powierzchnie lasów łęgowych i olsów.


fot. Adam Krupa
Świat zwierząt Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego poznany jest, w zależności od rozpatrywanych grup zwierzęcych, ze zróżnicowaną dokładnością. Najlepiej rozpoznane są ptaki tego terenu, co jest efektem intensywnych badań trwających od przełomu lat 60-tych i 70-tych do chwili obecnej. Najliczniejszą i równocześnie najcenniejszą grupą są ptaki wodne.

Na terenie parku występuje niespotykane jak na zachodnią Polskę zagęszczenie występowania bociana białego (Ciconia ciconia). Część par gniazduje na dachach i słupach energetycznych na terenach zabudowanych, pozostałe zakładają gniazda w pierwotnej dla tego gatunku formie – na drzewach wśród podmokłych łąk, z dala od siedzib ludzkich.

fot. Adam Krupa


Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Rolnik, leśnik i myśliwy – łączy nas natura” Jarociński Festiwal Kultury Łowieckiej Hubertus 2022

„Rolnik, leśnik i myśliwy – łączy nas natura” Jarociński Festiwal Kultury Łowieckiej Hubertus 2022

Przed nami wielkie wydarzenie. Już w dniach 15 i 16 października zielone plenery w parku miejskim k. Pałacu Radolińskich zmienią się w miejsce spotkań okolicznych mieszkańców oraz przybyłych gości z myśliwymi, rolnikami i leśnikami.

Na przybyłych gości będą czekać liczne atrakcje m.in. scena główna, a na niej liczne pokazy, koncerty i spotkania z przybyłymi gośćmi. Wśród głównych wystąpi, znany nie tylko młodszemu pokoleniu raper MEZO z Poznania. W części ekspozycyjnej namiotów/jarmarków swoje wyroby spożywcze, odzież myśliwską oraz wytwory rękodzieła, zaprezentuje blisko 100 wystawców.

Nie zabraknie tam i nas. Lasy Państwowe planują zbudować leśną osadę z kilku namiotów. Wesprą nas przy tym zaproszone jednostki: Krotoszyn, Piaski, Grodziec, Taczanów, Kalisz, Antonin oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. W ten sposób zwielokrotnimy siłę promocji, moc atrakcji i przekaz organizacji jaką niosą Lasy Państwowe. W środku tego dodatkowo promocja zdrowych i pysznych produktów spożywczych marki „Dobre z lasu”. Planujemy zorganizować liczne konkursy z nagrodami oraz mini warsztaty dla najmłodszych.

Przewidujemy atrakcje:

- warsztaty I w drewnie i własnoręczna budowa karmników oraz budek lęgowych. Jeżeli wykonasz konstrukcję w 100% na miejscu, zabierasz ją jako pamiątkę do domu;

- warsztaty II i możliwość malowania temperaturą w drewnie podczas sztuki pirografii;

- warsztaty III zielony decoupage, niezwykle przemiany drewna w małe dzieła sztuki;

- leśne koło fortuny;

- rozpoznawanie tropów i multimedialnych odgłosów leśnych zwierząt;

- pokazy obróbki drewna i rzeźbienia kłód bartnych,

- ogromne drewniane puzzle i klocki dla najmłodszych;

-  balony na hel oraz liczne rozmaite gadżety z leśne;

- zamiana w rolę leśniczego i „numerowanie drewna w lesie”;

- zmierzysz się z sarną i jeleniem, leśna waga;

- eksponaty leśnych zwierząt oraz różnice w budowie poroży i rogów na zaprezentowanych trofeach;

- drewniane tablice magnetyczne z ciekawostkami świata roślin i zwierząt;

- sadzonki drzew leśnych do własnoręcznego posadzenia na swoim terenie;

- zawody w rodzinnym piłowaniu drewna, tu ważna jest współpraca w grupach.

To tylko część atrakcji jaka na Państwa czeka.

W osobnym namiocie degustacja dziczyzny. Znajdą się tam również regały z rozmaitymi produktami ze sklepu leśnego, m.in.: herbaty, zioła, mięsne i grzybowe wyroby słoikowe, przyprawy, miody etc. W pierwszym dniu produkty ekspozycyjne zostaną pod koniec wydarzenia spakowane w plecaki i przekazane pod scenę główną jako nagrody w licytacji w której losy będziecie Państwo mogli nabyć u Głównego Organizatora imprezy. Ponadto obok namiotów w tym dniu dodatkowa atrakcja. Promocję marki „Dobre z lasu” poszerzy oferta degustacyjna z pojazdu typu Food-Truck prezentując wybrane produkty spożywcze z dziczyzną w roli głównej. W drugim dniu wydarzenia produkty z ekspozycji będą rozdawane w konkursach wiedzy przyrodniczo-leśnej.

To nie wszystko. Na polach za parkiem od ul. Maratońskiej, znanych z koncertów rockowych, również wiele atrakcji. Pokazy maszyn, możliwość skorzystania z lotów widokowych balonem oraz helikopterem. Tam również pod chmurką odbędzie się towarzyszący imprezie Hubertus konny ze stałym punktem programu - „pogoni za lisem”.

Zaplanujcie sobie dwa dni wyjątkowych atrakcji. W pierwszym dniu startujemy od godziny 12:00 pod sceną główną w Amfiteatrze jarocińskim. W drugim dniu wcześniej bo od godziny 9:30 spotkamy się na polanie i wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerujemy na uroczystą Mszę Św. w Kościele Św. Marcina w Jarocinie. Całe wydarzenie w obu dniach zakończy się w godzinach wieczornych ok 18:30.

Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa. Nie zapomnijcie, że czekamy na Was w leśnej osadzie tuż przy Pałacu parkowym – do zobaczenia.