Asset Publisher Asset Publisher

Organizacja Nadleśnictwa

Aby wiedzieć, w którym dziale załatwić sprawę zapoznaj się z organizacją Nadleśnictwa. Będzie łatwiej.

Organizacja Lasów Państwowych, doskonalona przez dziesięciolecia,

opiera się na zasadzie samofinansowania.

Dzięki temu Lasy nie korzystają z pieniędzy podatników.

Leśne jednostki działają na szczeblu ogólnokrajowym,

regionalnym i lokalnym.

Podstawowym dokumentem dla PGL LP jest ustawa o lasach z 28 września 1991 r. Określa ona zasady prowadzenia gospodarki leśnej zarówno przez LP, jak i w lasach innych własności. Strukturę organizacji precyzuje jej statut, wydany zarządzeniem ministra środowiska z 1994 r.

Model zarządzania w Lasach Państwowych oparty jest na trzech szczeblach:

  • Dyrektor Generalny LP powoływany jest przez Ministra Środowiska. Kieruje całą organizacją m.in. przez wydawanie zarządzeń i decyzji.
    Jego biuro stanowi Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych – jednostka centralna.Organem doradczym dyrektora jest Kolegium Lasów Państwowych.

  • Regionalne Dyrekcje LP (17).Do ich zadań należy przede wszystkim nadzór nad podległymi jednostkami, koordynacja działań na swoim terytorium.

  • Nadleśnictwa (431). Prowadzą gospodarkę leśną na podstawie planu urządzenia lasu. Kierujący jednostką nadleśniczy odpowiada za stan lasu na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i  ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział Administracyjny zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz.

Stanowisko ds. pracowniczych - Kadry  podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.. Do zadań pracownika należy prowadzenie i nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, obrony cywilnej, kancelarii tajnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej.

Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie. Zajmuje się ochroną przeciwpożarową w Nadleśnictwie oraz obsługuje punkt alarmowo-dyspozycyjny

Stanowisko do spraw edukacji i promocji podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należą: prowadzenie zajęć edukacyjnych, kontakt z mediami, prowadzenie witryny internetowej nadleśnictwa, prowadzenie Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt. Zajmuje się zagospodarowaniem turystycznym Nadleśnictwa, protokołowaniem nard i spotkań oraz pozyskuje  zewnętrzne środki finansowe- dotacje z zakresu działalności edukacyjnej i turystycznej. Prowadzi Ośrodek Edukacji Leśnej i Zieloną Szkołę wraz z zapleczem noclegowym.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowi strażnik, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Rolnik, leśnik i myśliwy – łączy nas natura” Jarociński Festiwal Kultury Łowieckiej Hubertus 2022

„Rolnik, leśnik i myśliwy – łączy nas natura” Jarociński Festiwal Kultury Łowieckiej Hubertus 2022

Przed nami wielkie wydarzenie. Już w dniach 15 i 16 października zielone plenery w parku miejskim k. Pałacu Radolińskich zmienią się w miejsce spotkań okolicznych mieszkańców oraz przybyłych gości z myśliwymi, rolnikami i leśnikami.

Na przybyłych gości będą czekać liczne atrakcje m.in. scena główna, a na niej liczne pokazy, koncerty i spotkania z przybyłymi gośćmi. Wśród głównych wystąpi, znany nie tylko młodszemu pokoleniu raper MEZO z Poznania. W części ekspozycyjnej namiotów/jarmarków swoje wyroby spożywcze, odzież myśliwską oraz wytwory rękodzieła, zaprezentuje blisko 100 wystawców.

Nie zabraknie tam i nas. Lasy Państwowe planują zbudować leśną osadę z kilku namiotów. Wesprą nas przy tym zaproszone jednostki: Krotoszyn, Piaski, Grodziec, Taczanów, Kalisz, Antonin oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. W ten sposób zwielokrotnimy siłę promocji, moc atrakcji i przekaz organizacji jaką niosą Lasy Państwowe. W środku tego dodatkowo promocja zdrowych i pysznych produktów spożywczych marki „Dobre z lasu”. Planujemy zorganizować liczne konkursy z nagrodami oraz mini warsztaty dla najmłodszych.

Przewidujemy atrakcje:

- warsztaty I w drewnie i własnoręczna budowa karmników oraz budek lęgowych. Jeżeli wykonasz konstrukcję w 100% na miejscu, zabierasz ją jako pamiątkę do domu;

- warsztaty II i możliwość malowania temperaturą w drewnie podczas sztuki pirografii;

- warsztaty III zielony decoupage, niezwykle przemiany drewna w małe dzieła sztuki;

- leśne koło fortuny;

- rozpoznawanie tropów i multimedialnych odgłosów leśnych zwierząt;

- pokazy obróbki drewna i rzeźbienia kłód bartnych,

- ogromne drewniane puzzle i klocki dla najmłodszych;

-  balony na hel oraz liczne rozmaite gadżety z leśne;

- zamiana w rolę leśniczego i „numerowanie drewna w lesie”;

- zmierzysz się z sarną i jeleniem, leśna waga;

- eksponaty leśnych zwierząt oraz różnice w budowie poroży i rogów na zaprezentowanych trofeach;

- drewniane tablice magnetyczne z ciekawostkami świata roślin i zwierząt;

- sadzonki drzew leśnych do własnoręcznego posadzenia na swoim terenie;

- zawody w rodzinnym piłowaniu drewna, tu ważna jest współpraca w grupach.

To tylko część atrakcji jaka na Państwa czeka.

W osobnym namiocie degustacja dziczyzny. Znajdą się tam również regały z rozmaitymi produktami ze sklepu leśnego, m.in.: herbaty, zioła, mięsne i grzybowe wyroby słoikowe, przyprawy, miody etc. W pierwszym dniu produkty ekspozycyjne zostaną pod koniec wydarzenia spakowane w plecaki i przekazane pod scenę główną jako nagrody w licytacji w której losy będziecie Państwo mogli nabyć u Głównego Organizatora imprezy. Ponadto obok namiotów w tym dniu dodatkowa atrakcja. Promocję marki „Dobre z lasu” poszerzy oferta degustacyjna z pojazdu typu Food-Truck prezentując wybrane produkty spożywcze z dziczyzną w roli głównej. W drugim dniu wydarzenia produkty z ekspozycji będą rozdawane w konkursach wiedzy przyrodniczo-leśnej.

To nie wszystko. Na polach za parkiem od ul. Maratońskiej, znanych z koncertów rockowych, również wiele atrakcji. Pokazy maszyn, możliwość skorzystania z lotów widokowych balonem oraz helikopterem. Tam również pod chmurką odbędzie się towarzyszący imprezie Hubertus konny ze stałym punktem programu - „pogoni za lisem”.

Zaplanujcie sobie dwa dni wyjątkowych atrakcji. W pierwszym dniu startujemy od godziny 12:00 pod sceną główną w Amfiteatrze jarocińskim. W drugim dniu wcześniej bo od godziny 9:30 spotkamy się na polanie i wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerujemy na uroczystą Mszę Św. w Kościele Św. Marcina w Jarocinie. Całe wydarzenie w obu dniach zakończy się w godzinach wieczornych ok 18:30.

Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa. Nie zapomnijcie, że czekamy na Was w leśnej osadzie tuż przy Pałacu parkowym – do zobaczenia.