Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary szczególnie ważne dla zaspokajania potrzeb turystycznych

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej.

Ochrona gatunkowa

Chronimy gatunki ze względu na ich małą liczebność oraz dla zachowania ich właściwego stanu w środowisku naturalnym.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nie zabieraj młodych zwierząt

Nie zabieraj młodych zwierząt

Często wiosną do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt trafiają pozostawione w zaroślach młode zwierzęta, które nie muszą być porzucone. To taktyka matek na przetrwanie osesków. Specjaliści niezmiennie apelują o to, by w razie napotkania takiego osobnika podczas spaceru nie zabierać go pochopnie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wygląda on na osamotnionego.

Doskonałym przykładem takiego zachowania są sarny. Po urodzeniu matka "porzuca" młode. Jeżeli na świat przyszło więcej niż jedno młode to są one pozostawione nawet w odległości pół kilometra od siebie. Pomimo, że matki nie widać to z pewnością jest ona w pobliżu. Odwiedza ona maleństwa jedynie dwukrotnie w ciągu dnia na karmienie. Dzięki temu koźlęta nie przyjmą znanego drapieżnikom zapachu matki. Taka taktyka zwiększa ich szanse na przeżycie.

W Nadleśnictwie Grodziec od 2007 roku działa Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Zwierzętami zajmują się Specjaliści, którzy działają we współpracy z weterynarzem. Dokładają oni wszelkich starań aby przywrócić do środowiska naturalnego różne gatunki, również chronione, dziko występujących ptaków i ssaków, które w wyniku zdarzeń losowych czasowo utraciły zdolność do przebywania w swoim środowisku.

W roku 2022 przywrócono do środowiska 28 takich zwierząt. W przypadku niepowodzenia takiej rehabilitacji zwierzęta pozostają w zagrodzie pokazowej, która jest wykorzystywana do prowadzenia bezpłatnej edukacji ekologicznej w Ośrodku Edukacji Leśnej.

Pamiętaj, że pozostawione w trawie czy zaroślach młode zwierzę nie zawsze potrzebuje ratunku! Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistą.