Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona gatunkowa

Chronimy gatunki ze względu na ich małą liczebność oraz dla zachowania ich właściwego stanu w środowisku naturalnym.

Według ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku (art. 46) ochrona gatunkowa ma na celu zapewnienie przetrwania  i właściwego stanu ochrony dziko występujących roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk, gatunków rzadko występujących, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie umów międzynarodowych, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej.

Podstawy prawne ochrony gatunkowej ustala ustawa o ochronie przyrody.

Szczegółowe  zasady ochrony  oraz wykazy gatunków chronionych określa minister właściwy do spraw środowiska w drodze rozporządzenia publikowanego w Dzienniku Ustaw[2] (dodatkowe gatunki mogą być objęte ochroną w danym województwie przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska).
 
W stosunku do gatunków objętych ochroną gatunkową obowiązują określone zakazy (zabijania, zbierania, przetrzymywania, niszczenia ich siedlisk, handlowania, wywożenia za granicę, płoszenia itp.).

Na odstępstwa od zakazów zezwolenie wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska lub Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zniesienie zakazu wstępu do lasu

Zniesienie zakazu wstępu do lasu

Z dniem 9 września 2021 roku został zniesiony zakaz wstępu do lasu.

Zakaz dotyczył niektórych obszarów objętych lotniczymi zabiegami ratowniczymi w związku z masowym pojawem larw borecznika sosnowca i zagrożeniem dla lasów związanym z ich żerowaniem.

Działania ograniczające ilość owada wykonano na powierzchni ponad 6200 ha środkiem Dimilin, który jest praktycznie nieszkodliwy dla człowieka, a jego okres karencji wynosi zaledwie 24 godziny. Podany w ogłoszeniu o wykonaniu zabiegu ratowniczego termin zakazu wstępu do lasu, opiewał poczatkowo na 30 wrzesnia 2021 r., ze względu na trudną do okreslenia w dłuższej perspektywie prognozę pogody, która może przedłużać okres wykonywania prac. W związku z tym, że zabiegi udało się przeprowadzić bardzo sprawnie, bezpośrednio po wykonaniu czynności związanych z ograniczeniem liczebności boreczników i monitorowaniem jego skuteczności, zakaz wstępu do lasu został zniesiony.