Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona gatunkowa

Chronimy gatunki ze względu na ich małą liczebność oraz dla zachowania ich właściwego stanu w środowisku naturalnym.

Według ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku (art. 46) ochrona gatunkowa ma na celu zapewnienie przetrwania  i właściwego stanu ochrony dziko występujących roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk, gatunków rzadko występujących, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie umów międzynarodowych, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej.

Podstawy prawne ochrony gatunkowej ustala ustawa o ochronie przyrody.

Szczegółowe  zasady ochrony  oraz wykazy gatunków chronionych określa minister właściwy do spraw środowiska w drodze rozporządzenia publikowanego w Dzienniku Ustaw[2] (dodatkowe gatunki mogą być objęte ochroną w danym województwie przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska).
 
W stosunku do gatunków objętych ochroną gatunkową obowiązują określone zakazy (zabijania, zbierania, przetrzymywania, niszczenia ich siedlisk, handlowania, wywożenia za granicę, płoszenia itp.).

Na odstępstwa od zakazów zezwolenie wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska lub Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Kolejne plecaki od poznańskich leśników jadą do Ukrainy

Kolejne plecaki od poznańskich leśników jadą do Ukrainy

Wojna w Ukrainie ciągle trwa i wciąż potrzebna jest pomoc. Poznańscy leśnicy wspierają walczących w oddziałach Ochotniczej Obrony Terytorialnej leśników z Ukrainy. Właśnie wysłaliśmy im 5 po brzegi załadowanych palet ciepłej odzieży o łącznej wartości 165 tys. zł.

„Pomoc walczącej Ukrainie to odruch serca wielkopolskich leśników. To bardzo ważne wsparcie przekazywane jest bezpośrednio Ukraińcom zarówno tym w ojczyźnie, jak i przebywającym u nas w Polsce. Od początku trwającego konfliktu Lasy Państwowe aktywnie wspierają Ukrainę, przekazują m.in. plecaki taktyczne z wyposażeniem, czy też auta terenowe typu pick-up. To działanie długookresowe, ale pamiętamy również o udzielaniu wsparcia, zwłaszcza w obliczu zbliżającej się zimy" - powiedział dr inż. Andrzej Konieczny dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Zdjęcie przedstawia poznańskich leśników pakujących odzież zimową w ramach pomocy dla ukraińskich leśników. Fot. RDLP Poznań

Od początku konfliktu w Ukrainie Lasy Państwowe starają się wspierać zarówno uchodźców, którzy trafiają do Polski, jak i tych, którzy zostali i podjęli walkę z agresorem. Jedną z akcji zorganizowanych w ramach pomocy naszym wschodnim sąsiadom jest „Plecak dla Ukrainy” zainicjowana przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Już wiosną wyruszył pierwszy transport plecaków zawierających przydatny sprzęt, w tym: obuwie terenowe, apteczki, latarki czy żywność o długim terminie przydatności.

"Właśnie zakończyliśmy kolejny etap tej akcji, tym razem przygotowaliśmy 125 kompletów ciepłej odzieży wartych łącznie 165 tys. złotych. Każdy z zestawów zawiera wysokie zimowe buty, ciepłą bieliznę, skarpety, rękawice, kominiarki oraz spodnie i kurtki zimowe." - dodaje Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu.

Zdjęcie przedstawia komplet zimowej odzieży uszykowany w ramach pomocy ukraińskim leśnikom Fot. RDLP Poznań

Wiosną tego roku poznańscy leśnicy przekazali ukraińskim leśnikom 50 plecaków taktycznych, wraz z wyposażeniem o wartości 35 tys. zł. Do tego 3 terenowe samochody typu pickup - przypomina Tomasz Maćkowiak.

Zdjęcie przedstawia grupę poznańskich leśników na tle uszykowanych do transportu kartonów z pomocą dla ukraińskich leśników. Fot. RDLP Poznań