Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona gatunkowa

Chronimy gatunki ze względu na ich małą liczebność oraz dla zachowania ich właściwego stanu w środowisku naturalnym.

Według ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku (art. 46) ochrona gatunkowa ma na celu zapewnienie przetrwania  i właściwego stanu ochrony dziko występujących roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk, gatunków rzadko występujących, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie umów międzynarodowych, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej.

Podstawy prawne ochrony gatunkowej ustala ustawa o ochronie przyrody.

Szczegółowe  zasady ochrony  oraz wykazy gatunków chronionych określa minister właściwy do spraw środowiska w drodze rozporządzenia publikowanego w Dzienniku Ustaw[2] (dodatkowe gatunki mogą być objęte ochroną w danym województwie przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska).
 
W stosunku do gatunków objętych ochroną gatunkową obowiązują określone zakazy (zabijania, zbierania, przetrzymywania, niszczenia ich siedlisk, handlowania, wywożenia za granicę, płoszenia itp.).

Na odstępstwa od zakazów zezwolenie wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska lub Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Edukacyjny Rajd Rowerowy

Edukacyjny Rajd Rowerowy

„Świadomy grzybiarz – Znam, Zbieram, Tradycyjnie przetwarzam”

W sobotę 02.10.2021 r. na terenie Nadleśnictwa Grodziec odbył się rajd rowerowy połączony z grzybobraniem. Uczestnikami wydarzenia byli mieszkańcy Gminy Grodziec oraz niezawodni  cykliści PTTK Konin / CIKLO. Trasa jaką pokonali uczestnicy prowadziła przez nową edukacyjną ścieżkę ekologiczną, która podobnie jak rajd powstały dzięki realizacji działań związanych z projektem „Samorządy i Lasy Państwowe – razem dla grodzieckiej przyrody”. Pomimo niewielkich zbiorów podczas grzybobrania, Uczestnicy mogli zasmakować owoców runa leśnego na mecie rajdu. W Ośrodku Edukacji Leśnej czekała degustacja „dobre z lasu” tj. dziczyzna, grzyby oraz orzeźwiająca lemoniada z owoców leśnych. Głównym celem projektu było propagowanie turystyki rowerowej jako zdrowego i ekologicznego sposobu spędzania wolnego czasu wraz z promocją turystyczną terenów, przez które przebiegała trasa rajdu oraz poszerzenie wiedzy o królestwie grzybów – ich rola i znaczenie w ekosystemie leśnym.