Asset Publisher Asset Publisher

Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:

  •     obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
  •     specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze oraz gatunki roślin i zwierząt.


Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.

"Większość obszarów Natura 2000 powstała na terenach leśnych. Stanowią one 40 proc. gruntów w zarządzie PGL LP, zajmują ponad 2,8 mln ha."

http://www.lasy.gov.pl/o_lasach/natura_2000

W zasięgu działania Nadleśnictwa Grodziec znajdują się następujące obszary:

Dolina Środkowej Warty PLB 300002 – obszar specjalnej ochrony.
Ostoja Nadwarciańska PLH 300009 – specjalny obszar ochrony.

 

Dolina Środkowej Warty
Według standardowego formularza danych występują tu co najmniej 42 gatunki ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej, 18 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi (PCK). Obszar jest bardzo ważną ostoją ptaków wodno-błotnych, przede wszystkim w okresie lęgowym.

Fot. Adam Krupa

W okresie lęgowym obszar zasiedla powyżej 10% (C6) krajowej populacji rybitwy białowąsej (PCK), powyżej 2% (C3 i C6) krajowych populacji następujących gatunków ptaków: cyranka, gęgawa, krwawodziób, płaskonos, rybitwa białoczelna (PCK), rybitwa białoskrzydła (PCK), rybitwa czarna, rycyk i co najmniej 1% populacji krajowej (C3 i C6) następujących gatunków ptaków: batalion (PCK), bąk (PCK), błotniak łąkowy, błotniak stawowy, dzięcioł średni, kropiatka, podróżniczek (PCK), brodziec piskliwy, cyraneczka, czajka, czapla siwa, dudek, dziwonia, krakwa, kulik wielki (PCK), sieweczka obrożna (PCK) i zausznik; stosunkowo wysoką liczebność (C7) osiągają: błotniak zbożowy (PCK), cyraneczka, derkacz, kszyk, ortolan, ślepowron (PCK), zimorodek i świergotek polny; prawdopodobnie gnieździ się bardzo rzadki rożeniec (PCK); ponadto w liczebności powyżej 1% populacji krajowej występują dudek, dziwonia, pustułka i remiz, a w liczebności ok. 1% populacji krajowej - przepiórka.

Fot. Adam Krupa


W okresie wędrówki jesiennej występuje czapla biała (do 23 osobników), świstun do 1500 osobników, żuraw (do 250 osobników) i mieszane stada gęsi do powyżej 5000 osobników. Podczas wędrówki wiosennej tokujące bataliony spotyka się w liczbie do 1200 osobników.



Ostoja Nadwarciańska
Obszar obejmuje co najmniej 24 rodzaje siedlisk wymienionych w załączniku I Dyrektywy Siedliskowej. Są one wyjątkowo zróżnicowane (od bagiennych i torfowiskowych do suchych, wydmowych), a część z nich, jak np. priorytetowe, śródlądowe łąki halofilne, cechują się bardzo dobrym stanem zachowania. Łąki te, z bogatymi populacjami ginących gatunków słonorośli (np. Triglochin maritimum) oraz krytycznie zagrożonym w Polsce storczykiem błotnym Orchis palustris, są osobliwością w skali europejskiej.

Fot. Adam Krupa

Fot. Adam Krupa

Stwierdzono tu także występowanie 12 gatunków z załącznika II Dyrektywy Siedliskowej. Bogata jest fauna płazów (13 z 18 występujących w Polsce gatunków). Flora roślin naczyniowych liczy ponad 1000 gatunków, spośród których około 100 znajduje się na krajowej i regionalnej czerwonej liście taksonów zagrożonych. Pozostałe grupy organizmów są słabiej rozpoznane, niemniej występują tu interesujące gatunki grzybów, mszaków, mięczaków, jętek, pijawek, nietoperzy i ryb. O dużej wartości przyrodniczej tego terenu decyduje stosunkowo niski poziom antropogenicznego przekształcenia, dominują tu bowiem ekosystemy o charakterze naturalnym i półnaturalnym. Ostatnio obserwuje się stopniową, spontaniczną regenerację cennych zbiorowisk leśnych, w tym łęgów wierzbowych i olszowo-jesionowych. Procesom tym sprzyja fakt, że z przyczyn naturalnych, znaczna część obszaru jest stosunkowo niekorzystna dla rozwoju intensywnych form gospodarowania (w tym masowej rekreacji). Należy podkreślić, że obszar Doliny Środkowej Warty jest jednym z najlepiej zachowanych naturalnych i półnaturalnych krajobrazów typowej rzeki nizinnej.


 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Rolnik, leśnik i myśliwy – łączy nas natura” Jarociński Festiwal Kultury Łowieckiej Hubertus 2022

„Rolnik, leśnik i myśliwy – łączy nas natura” Jarociński Festiwal Kultury Łowieckiej Hubertus 2022

Przed nami wielkie wydarzenie. Już w dniach 15 i 16 października zielone plenery w parku miejskim k. Pałacu Radolińskich zmienią się w miejsce spotkań okolicznych mieszkańców oraz przybyłych gości z myśliwymi, rolnikami i leśnikami.

Na przybyłych gości będą czekać liczne atrakcje m.in. scena główna, a na niej liczne pokazy, koncerty i spotkania z przybyłymi gośćmi. Wśród głównych wystąpi, znany nie tylko młodszemu pokoleniu raper MEZO z Poznania. W części ekspozycyjnej namiotów/jarmarków swoje wyroby spożywcze, odzież myśliwską oraz wytwory rękodzieła, zaprezentuje blisko 100 wystawców.

Nie zabraknie tam i nas. Lasy Państwowe planują zbudować leśną osadę z kilku namiotów. Wesprą nas przy tym zaproszone jednostki: Krotoszyn, Piaski, Grodziec, Taczanów, Kalisz, Antonin oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. W ten sposób zwielokrotnimy siłę promocji, moc atrakcji i przekaz organizacji jaką niosą Lasy Państwowe. W środku tego dodatkowo promocja zdrowych i pysznych produktów spożywczych marki „Dobre z lasu”. Planujemy zorganizować liczne konkursy z nagrodami oraz mini warsztaty dla najmłodszych.

Przewidujemy atrakcje:

- warsztaty I w drewnie i własnoręczna budowa karmników oraz budek lęgowych. Jeżeli wykonasz konstrukcję w 100% na miejscu, zabierasz ją jako pamiątkę do domu;

- warsztaty II i możliwość malowania temperaturą w drewnie podczas sztuki pirografii;

- warsztaty III zielony decoupage, niezwykle przemiany drewna w małe dzieła sztuki;

- leśne koło fortuny;

- rozpoznawanie tropów i multimedialnych odgłosów leśnych zwierząt;

- pokazy obróbki drewna i rzeźbienia kłód bartnych,

- ogromne drewniane puzzle i klocki dla najmłodszych;

-  balony na hel oraz liczne rozmaite gadżety z leśne;

- zamiana w rolę leśniczego i „numerowanie drewna w lesie”;

- zmierzysz się z sarną i jeleniem, leśna waga;

- eksponaty leśnych zwierząt oraz różnice w budowie poroży i rogów na zaprezentowanych trofeach;

- drewniane tablice magnetyczne z ciekawostkami świata roślin i zwierząt;

- sadzonki drzew leśnych do własnoręcznego posadzenia na swoim terenie;

- zawody w rodzinnym piłowaniu drewna, tu ważna jest współpraca w grupach.

To tylko część atrakcji jaka na Państwa czeka.

W osobnym namiocie degustacja dziczyzny. Znajdą się tam również regały z rozmaitymi produktami ze sklepu leśnego, m.in.: herbaty, zioła, mięsne i grzybowe wyroby słoikowe, przyprawy, miody etc. W pierwszym dniu produkty ekspozycyjne zostaną pod koniec wydarzenia spakowane w plecaki i przekazane pod scenę główną jako nagrody w licytacji w której losy będziecie Państwo mogli nabyć u Głównego Organizatora imprezy. Ponadto obok namiotów w tym dniu dodatkowa atrakcja. Promocję marki „Dobre z lasu” poszerzy oferta degustacyjna z pojazdu typu Food-Truck prezentując wybrane produkty spożywcze z dziczyzną w roli głównej. W drugim dniu wydarzenia produkty z ekspozycji będą rozdawane w konkursach wiedzy przyrodniczo-leśnej.

To nie wszystko. Na polach za parkiem od ul. Maratońskiej, znanych z koncertów rockowych, również wiele atrakcji. Pokazy maszyn, możliwość skorzystania z lotów widokowych balonem oraz helikopterem. Tam również pod chmurką odbędzie się towarzyszący imprezie Hubertus konny ze stałym punktem programu - „pogoni za lisem”.

Zaplanujcie sobie dwa dni wyjątkowych atrakcji. W pierwszym dniu startujemy od godziny 12:00 pod sceną główną w Amfiteatrze jarocińskim. W drugim dniu wcześniej bo od godziny 9:30 spotkamy się na polanie i wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerujemy na uroczystą Mszę Św. w Kościele Św. Marcina w Jarocinie. Całe wydarzenie w obu dniach zakończy się w godzinach wieczornych ok 18:30.

Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa. Nie zapomnijcie, że czekamy na Was w leśnej osadzie tuż przy Pałacu parkowym – do zobaczenia.