Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Grodziec gospodaruje na terenie o pow. 25 tys. hektarów.Teren jest zróżnicowany.Zapraszamy do korzystania z walorów lasu

Polskie lasy

Poland is in the European lead, while concerning the area of all forests. They cover about 29,2 % of the country territory, and grow within the area of 9,1 million hectares. The overwhelming majority of the forests is state owned, of which almost 7,6 million hectares are managed by the State Forests National Forest Holding..

Mapy lasów

Interesujące miejsca znajdą Państwo również na mapie w administracji RDLP w Poznaniu.

PGL Lasy Państwowe

The State Forests National Forest Holding is the largest organisation in the European Union managing forests, which belong to the State Treasury and celebrating its 90 anniversary this year.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

ZWIERZĘTA W ZAGRODZIE WOLNOŚCIOWEJ – JELEŃ

ZWIERZĘTA W ZAGRODZIE WOLNOŚCIOWEJ – JELEŃ

W Zagrodzie Wolnościowej przy Ośrodku Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Grodziec możemy obserwować codzienne życie leśnych zwierząt.

Jednym z gatunków, które możemy tu „podglądać” jest Jeleń szlachetny (Cervus elaphus). To duży ssak z rodziny jeleniowatych, zamieszkujący większość polskich lasów. Masa ciała byka, bo tak nazywamy dorosłego samca, wynosi średnio 130-140 kg (a maksymalnie nawet 290 kg!). Samica, czyli łania, jest znacznie mniejsza od samca – średnia masa jej ciała wynosi 70 – 80 kg.

Warto zaznaczyć, że samce tego gatunku (jak i pozostałych jeleniowatych występujących w naszym kraju: łosia, daniela, sarny i jelenia sika) mają na głowie nie rogi,
a poroże. Różnią się one od siebie zarówno pod względem wyglądu i budowy, ale najważniejszą cechą poroża jest to, że jest sezonowe i co rok samoistnie odpada. Takie poroże, które już odpadło, nazywamy zrzutem. Jest to bardzo przyjemna pamiątka
z wycieczki do lasu, dlatego jeśli uda nam się je znaleźć, możemy zabrać je ze sobą do domu, o ile nie jest to teren rezerwatu przyrody lub parku narodowego.

Wrzesień jest czasem, w którym odbywa się jeden z najpiękniejszych spektaklów natury – rykowisko, czyli okresem godowym jeleni. To właśnie wtedy możemy usłyszeć tubalne ryczenie samców, które roznosi się echem wśród drzew i leśnych polan. Byk pokazuje w ten sposób swoją siłę oraz dobrą kondycję zdrowotną, dzięki czemu zwraca na siebie uwagę łań. Niejednokrotnie jednak, jeleń musi udowodnić swoją wyższość nad innymi konkurentami podczas walk, w których wykorzystuje swoje poroże. Choć niektóre pojedynki mogą wyglądać naprawdę groźnie, to sytuacje, w których samce odnoszą poważne rany nie należą do częstych. Podczas rykowiska, silne byki gromadzą wokół siebie stado łań, które nazywamy haremem.