Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Grodziec gospodaruje na terenie o pow. 25 tys. hektarów.Teren jest zróżnicowany.Zapraszamy do korzystania z walorów lasu

Polskie lasy

Poland is in the European lead, while concerning the area of all forests. They cover about 29,2 % of the country territory, and grow within the area of 9,1 million hectares. The overwhelming majority of the forests is state owned, of which almost 7,6 million hectares are managed by the State Forests National Forest Holding..

Mapy lasów

Interesujące miejsca znajdą Państwo również na mapie w administracji RDLP w Poznaniu.

PGL Lasy Państwowe

The State Forests National Forest Holding is the largest organisation in the European Union managing forests, which belong to the State Treasury and celebrating its 90 anniversary this year.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Leśny turystyczny pierścień wokół Poznania

Leśny turystyczny pierścień wokół Poznania

W dniu 18.05.2023 w Puszczykowie odbyła się trzecia odsłona Regionalnego Forum o Lasach „Lasy warte dialogu” organizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu. Podczas Forum leśnicy poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych debatowali z zaproszonymi prelegentami i gośćmi oraz wypracowywali podstawy strategii utworzenia turystycznego pierścienia wokół Poznania.

„To kontynuacja wspólnych działań z naszymi Partnerami na poziomie regionalnym, jak i lokalnym, z którymi chcemy razem stworzyć spójną strategię rozwoju dla lasów wokół Poznania. Dla miliona mieszkańców Poznania i aglomeracji poznańskiej lasy są coraz ważniejszym miejscem spędzania czasu, miejscem odwiedzanym w celu rekreacji i odpoczynku. To właśnie w odpowiedzi na potrzeby  mieszkańców, wspólnie z innymi Partnerami staramy się wypracować kanały komunikacji, dzięki którym powstanie strategia mająca sprawić, by las był dostępny dla każdego, dla każdej grupy społecznej i wiekowej; dla osób młodych i starszych. Oczywiście również dla osób z niepełnosprawnościami” – powiedział dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się naukowcy, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”, Pani Daria Panek-Płókarz autorka bloga „Poznańska Spacerówka”, Maciej Gramacki twórca projektów Zielonego Punktu Kontrolnego w Powiecie Poznańskim i Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Poznaniu.

Zdjęcie przedstawia siedzących 9 prelegentów z prezentacją wyświetlaną w tle na ekranie.

„Ogromnym atutem Poznania jest pierścień terenów zielonych otaczających miasto. Miłośnicy natury w granicach powiatu poznańskiego i pozostałych gmin aglomeracji poznańskiej mają do wyboru m.in. atrakcyjne tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego, Puszczy Zielonki, Łęgów Rogalińskich, Puszczy Noteckiej i doliny Warty. Lasy wokół stolicy Wielkopolski stanowią przestrzeń najróżniejszych aktywności od spacerów, przez jazdę konną i wycieczki rowerowe po plenery fotograficzne czy imprezy na orientację. Duża popularność spędzania czasu w pięknych okolicznościach przyrody stanowi pozytywny trend, ale jednocześnie wyzwanie, które wymaga dostosowania infrastruktury i stałej współpracy różnych podmiotów  w zakresie realizacji wspólnych inicjatyw na rzecz „zielonej turystyki” - podkreślił Piotr Basiński z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

„Pandemia spowodowała, że coraz więcej rodzin chce eksplorować przyrodę i zaoferować swoim dzieciom dzikie dzieciństwo w kontakcie z naturą. Odpowiednie przygotowanie się do wypraw i dawanie im przykładu od najmłodszych lat pomaga je zmotywować i wzbudzić w nich zainteresowanie otaczającym je światem. Ważne jest, by infrastruktura turystyczna była dostosowana do ich potrzeb, dostępna i wyraźnie oznakowana” - zaznaczyła Daria Panek- Płókarz – autorka bloga Poznańska Spacerówka.

„W planowaniu rozwoju turystyki w lasach ważne jest uwzględnianie dostępności również dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Niezwykle istotne jest właściwe przeszkolenie osób obsługujących i tworzących tego typu infrastrukturę, by zwiększyć ich świadomość w tym zakresie. Warto wzorować się na doświadczeniach z innych krajów, które pokazują, że takie dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest jak najbardziej możliwe i funkcjonalne” - powiedziała prof. dr hab. Alina Zajadacz (UAM) i dr Sandra Wajchman-Świtalska (UPP).

 

Warto zauważyć, że:

  • Od 20 lat Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, podobnie jak inne jednostki Lasów Państwowych w całym kraju, prowadzi darmową edukację leśną dla społeczeństwa;
  • Co roku na terenie poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych w takich zajęciach bierze udział blisko 250 tys. osób w różnym przedziale wiekowym;
  • Na terenach leśnych poznańskiej dyrekcji mamy blisko 2 tys. km szlaków turystycznych (nawiasem mówiąc to długość trasy z Poznania do Barcelony);
  • Dysponujemy liczbą ponad 300 parkingów leśnych i miejsc postojowych, które są przeznaczone dla wszystkich chętnych odwiedzających lasy.

Grafika przedstawia logo Regionalnego Forum o Lasach.

„Wzrastający trend zainteresowania społeczeństwa na obszarach atrakcyjnych przyrodniczo wynika również z zamknięcia, jakiego doświadczyliśmy w trakcie pandemii. Ważny jest tutaj również aspekt dostępności ekonomicznej. Mikroturystyka jest bardziej atrakcyjna finansowo. Warto również dodać, że odpowiednio przeprowadzone kierunkowanie ruchu turystycznego i uatrakcyjnienie istniejącej infrastruktury może pomóc chronić obszary cenne przyrodniczo”- zaznaczył Artur Krysztofiak dyrektor biura Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej.

 

„Koncepcja zagospodarowania turystycznego terenów leśnych wokół dużych miast wynika z wielofunkcyjnej roli lasu, która uwzględnia również ich funkcję społeczną. Dlatego zarządzanie ruchem turystycznym i rekreacyjnym przy wzrastającej antropopresji na lasy ma coraz większe znaczenie” - informował Zbigniew Cykowiak – dyrektor Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Poznaniu.

„Naszym celem jest stworzenie strategii, która pozwoli połączyć i pogodzić wszystkie z powyższych zasobów. Stawiamy sobie za cel, by do roku 2030 zbudować wokół Poznania leśny, turystyczny pierścień, umożliwiający korzystanie z niego przez wszystkich zainteresowanych. Oczywiście nie możemy zapominać o zachowaniu jego walorów przyrodniczych”- powiedział dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

 

Zapraszamy do zapozanania się z pełną transmisją ze spotkania: